Čokoládové makrónky
Čokoládové makrónky

Čokoládové makrónky fotorecept

tatranka - fotkatatranka, 21. novembra 2019
Čokoládové makrónky (fotorecept)
Foto: tatranka

Vždy som obdivovala malé farebné koláčiky - makrónky. Pár krát som ich vyskúšala. Páčila sa mi ich farebnosť a chuť. Nie tak dávno som Zobraziť celý popisVždy som obdivovala malé farebné koláčiky - makrónky. Pár krát som ich vyskúšala. Páčila sa mi ich farebnosť a chuť. Nie tak dávno som objavila recept na čokoládové makrónky. Keďže mám rada výzvy a čokoládové koláčiky - makrónky som nikdy nerobila, skúsila som. Recept je vydarený a koláčiky veľmi chutné.

12
porcií
45 minút
príprava
18 minút
na 130 °C

Suroviny

Cesto:
160 g
20 g
50 g
80 g (staršie)
95 g mleté
Plnka:
120 g
150 ml
Postup

 1. 1

  Mandle a práškový cukor zmixujeme spolu a preosejeme. Dostaneme jemnú zmes - spolu 255 g. Presná gramáž je veľmi dôležitá. Pridáme aj 20 g preosiateho kakaa.

 2. 2

  Bielky predšľaháme a postupne pridávame aj kryštálový cukor. Šľaháme asi 8 -10 minút, pokiaľ sneh nie je pekne lesklý a pevný. Cukor musí byť úplne vyšľahaný. Sneh po lyžiciach pridávame do sypkej preosiatej zmesi. Pomaly premiešavame - ručne, pokiaľ aj táto zmes nie je pekná a lesklá.

 3. 3

  Potom zmesou naplníme cukrárske vrecko a a usilujeme sa do makrónkovej formy alebo na mastný papier, tlačiť rovnaké množstvo zmesi. Nemám makrónkovú formu, tak pre mňa platil predkreslený mastný papier na pečenie.

  Čokoládové makrónky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Snažila som sa porcovať rovnaké množstvo cesta. Začíname vždy od stredu koláčika.

  Čokoládové makrónky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Predkreslila som si 24 koliesok. Keďže sa spájajú plnkou po dva kúsky, získala som 12 kúskov sladučkých makróniek. No mohla som si nakresliť aj menšie kolieska, záleží na vás, ak nemáte formu. Mali by byť ďalej od seba, aby sa vám nezliali spolu.

  Čokoládové makrónky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Keď sú makrónky na plechu, je nutné plech párkrát poudierať na podloženú utierku, asi 6-8 krát, aby ste pomohli z cesta vyhnať bublinky. Potom plech s koláčikmi odložíme na rovné miesto a necháme koláčiky oddýchnuť - zaschnúť asi 40-45 minút. Rúru si predhrejte na 130 stupňov a koláčiky v nej pečte 12 -15 minút. Potom rúru pootvorte, aby para z nich odchádzala, a do dvierok, aby vznikla medzera, vložte varešku (5-7 minút). Po vybratí plechu nechajte makrónky vychladnúť.

  Čokoládové makrónky (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Plnka: Smotanu ohrejeme, nesmie vrieť a v nej roztopíme polámanú čokoládu. Necháme v chladničke dobre schladiť. Vychladenú zmes vyšľaháme a krém natierame na koláčik (dávkovala som cukrárskym vreckom). Nechcela som si makrónky polámať, sú krehké, ale výborné ! Spájame vždy po 2 kusy.

  Čokoládové makrónky (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  A chcem vám ešte ukázať farebné makrónky, pri ktorých sa mi stala chyba, ktorú vy neurobte! Zabudla som pekáč s cestom vybúchať na utierke. Bublinky v ceste ostali. Makrónky nie sú pekné a hladké ale s bublinkami. No aj tak nám chutili.

  Čokoládové makrónky (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Tu je to vidieť lepšie.

  Čokoládové makrónky (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu

alina598
Veľká šikulka, obdivujem Vás Tatranka, skúšala som ich robiť v minulosti, ale iba raz sa mi podarili. Chcela by som sa spýtať na farebné makrónky, postup je rovnaký? Nerobí problém gramáž bez kakaa? Ďakujem za radu
1x haji
tatranka
@alina598 , gramáž si doplň necelými 20 g mandlí a potravinovým farbivom,ktoré chceš použiť./ málinko/.
Ďakujem za pochvalu a komentárik. Makrónky musia mať 100% gramáž a poctivé vymiešanie snehu a cukru.Vydaria sa ti. Uvidíš .Len sa nevzdávaj.Mala som s nimi aj ja na začiatku problém.To je tak,ako s odpaľovaným cestom.No ak prídeš na ten správny fortieľ,o to väčšia radosť nastane !!!!!
1x haji
fialka49
Ďakujem za recept a h l a v n e za dobré rady, vychytávky možných problémov, bez ktorých často odkladáme dobré recepty len preto, lebo sa nám nepodarili tak pekne, ako nám ukazuje foto. Už som sa bála, že aj tatranka - tá dobrá, šikovná, múdra varecháčka - prestala mať chuť prispievať svojimi receptami a radami, ako to urobilo hodne znechutených, ktorí stáli pri zrode virtuálnej kuchyne s úprimnou snahou navzájom si radiť a pomáhať s vareškou variť a piecť. Naozaj mi chýbajú aj tí ďalší/ďalšie a dúfam, že sa odhodlajú variť, piecť, fotiť a písať. Ešte raz - vďaka.
tatranka
@fialka 49.
V prvom rade ďakujem za komentárik,ktorý ma potešil.Tiež mi chýba veľa varecháčiek,ktoré vlastne kráčali s touto stránkou od samého začiatku.Chodím už máličko na túto stránku,ale nie preto,že by sa mi nepáčilo,alebo že by som bola nespokojná...Mám veľké starosti a tie mi nedovoľujú sa venovať receptom na tejto stránke.
Recept naozaj treba odovzdať tak,aby ten,kto bude na ňom pracovať nepochyboval,či robí veci správne.
Desať rokov je dlhá doba a veľa šikovných varecháčiek a varecháčov sa tu vystriedalo.
Pokiaľ by som mala zaujímavý recept,rada ho spracujem a sem dám.No nechcem sa opakovať.
tatranka
@rubyrom
Ďakujem ti. No kalórie radšej ani nepočítaj !!! Je to sladučký koláčik,takže len jeden... no hádam dva. A tácku,alebo krabičku odložiť.Tento tip koláčikov v tejto dobe nie je hádam ani v kurze .
1x haji
evanaaa
@tatranka , Martuška, ja som ich už poobdivovala na stránkach na , úžasná si v tom, ako vieš dielo doviesť k dokonalosti. Ja som sa išnpirovala :)) - dnes som si kúpila makrónky v K....e, ale viem, že určite nevbudú ako tie tvoje.
1x haji
sara8
Krásne spracovaný recept a cenné rady. Vyzerajú výborne. Obdivujem.
garanco
Martuška, pekne si sa " vyhrala ", trpezlivo a zručne si vytvorila krásnu chutnú dobrotu, tak ako aj všetky Tvoje predchádzajúce dobroty. Snaž sa, aj napriek starostiam, potešiť aj nás, staré Varecháčky.... :-))
Prajem Ti veľa síl a optimizmu!
haji
Klobouk dolů, milá @tatranka ! Makronky jsou majstrštych, obdiv a poklona! Pěkný recept, postup i fota! Šikulka!
martinqa111
Môžem poprosiť radu, akú mandlovu múku pouzivate? Som ich vyskúšala viac a keď to preosievam veľmi dlho to trvá.
Ďakujem
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia