Viete si vybrať správny olivový olej?

P.R., 4. júla 2018 o 09:00

Poznáte to. Stojíte v predajni pred regálom s fľaškami olivového oleja a pátravým pohľadom prechádzate etikety. Ktorý si vybrať, keď je ich toľko? Poradíme vám, ako na to!„Medzi olivovými olejmi sú veľké rozdiely. Ich chuť a kvalitu ovplyvňuje krajina pôvodu, lokalita pestovania, odroda olív, zrelosť, spôsob skladovania a spracovania,“ vysvetľuje Michaela Berzediová, odborníčka na oleje z Palmy.

Mnohí spotrebitelia sa ešte stále rozhodujú podľa ceny. Pritom osobitne pri olivovom oleji platí, že za nízku cenu nedostanete vysokú kvalitu. V mnohých kuchyniach zasa panenský olivový olej bežne používajú nielen na ochutenie šalátov, ale aj pri varení. A čo vy - vyznáte sa v olivových olejoch a viete ich správne použiť?

Rôzne druhy na studenú a teplú kuchyňu

 • Extra panenský olivový olej – je olej špičkovej kvality. Vyrába sa z najkvalitnejších olív, ktoré spracúvajú do 24 hodín po zbere mechanickým lisovaním za studena.
  Použitie: výhradne na studenú kuchyňu, neodporúča sa tepelné spracovanie, olej sa rýchlo prepáli a znehodnotí.

 • Panenský olivový olej – vyrába sa mechanickým lisovaním celých plodov. Tento spôsob spracovania zachováva vysokú kvalitu oleja, charakteristickú olivovú vôňu, chuť a farbu.
  Použitie: na studenú kuchyňu.

 • Rafinovaný olivový olej – získava sa z olív mechanickým tlakom. Počas rafinácie sa vytráca charakteristická chuť a vôňa olív, ale dodáva oleju tepelnú stabilitu, takže je vhodný na dlhodobé tepelné spracovanie. V obchodoch čistý rafinovaný olivový olej bežne nenájdete, skôr jeho mix.
  Použitie: varenie, pečenie, smaženie.

 • Olivový olej – je zmesou panenského a rafinovaného olivového oleja. Panenský dodáva mixu chuť a vôňu, rafinovaný tepelnú stabilitu a širšiu možnosť využitia v teplej kuchyni.
  Použitie: je vhodný na tepelnú úpravu jedla, dodá mu olivovú chuť a vôňu.

 • Olej z olivových výliskov –označuje sa ako sansa alebo pomace. Vyrába sa zo zvyškov po predchádzajúcom lisovaní. Je najmenej kvalitný, bez výraznejšej chuti či vône. V obchodoch ho bežne nájdete medzi ostatnými olivovými olejmi. • Dôležitým ukazovateľom kvality je acidita (kyslosť), ktorá hovorí o obsahu voľných mastných kyselín. Extra panenské olivové oleje by nemali obsahovať viac ako 0,8 % voľných kyselín. Aciditu pod 0,5 % majú top olivové oleje.

  Čo by ste v olivovom oleji nemali cítiť

  „Hovorí sa – koľko ľudí, toľko chutí. Platí to aj v prípade olivového oleja. Napríklad Španieli preferujú olivový olej výrazne horkastej, až štipľavej chuti, Taliani dávajú prednosť jemnejším tónom olív v oleji. Aj slovenskému zákazníkovi viac vyhovuje lahodnejší, menej výrazný akcent. Sú však chute, ktoré by ste v kvalitnom olivovom oleji nemali cítiť,“ radí M. Berzediová. Ktoré sú to?

  Ocot – náznak octovej chuti spôsobuje nesprávne skladovanie olív
  Kov – pridlhý kontakt s povrchom lisovacích strojov zanechá v oleji kovovú chuť
  Zatuchlina – je dôsledkom dlhšie trvajúceho skladovania plodov
  Pleseň – plesnivú pachuť získa olej vtedy, ak boli olivy skladované vo vlhkom prostredí

  Kvalita na prvý pohľad

  Ak zatiaľ nemáte svoj overený olivový olej a hľadáte kvalitu, máme pár rad, ako ju spoznáte na prvý pohľad.

 • Kvalitné olivové oleje spravidla predávajú v tmavých sklených fľašiach.
 • Typická zelenkastá olivová farba podčiarkuje vysokú kvalitu oleja.
 • Olej príjemne vonia po zrelých plodoch olív, chutí jemne horkasto až štipľavo.
 • Špičkovej kvalite zodpovedá aj vyššia cena.
 • Najmenej kvalitné oleje sa označujú ako sansa alebo pomace.
 • Aj plastová fľaša avizuje nižšiu kvalitu olivového oleja.
 • TOPlist