Aby ste sa najedli:
Viete, ako sa správne starať o príbor? Osožné tipy na jeho čistenie a ochranu

Veronika Lucáková, 8. júna 2024     4 minúty čítania

Venujete svojim lyžiciam, vidličkám a nožom náležitú pozornosť. Za dobrú údržbu sa vám odvďačia dlhou životnosťou.Foto: Shutterstock

Príbor, najmä kvalitné kúsky (možno ste ich dostali ako svadobný dar alebo zdedili), je investíciou, ktorá si zaslúži starostlivú údržbu. Správna starostlivosť zahŕňa čistenie a ochranu, aby sa predišlo poškodeniu a zachovala sa ostrosť.

Čistenie krok za krokom

1. Okamžité opláchnutie: Po použití príbor okamžite opláchnite, aby ste zabránili stvrdnutiu zvyškov jedla. Toto je obzvlášť dôležité pre nože, pretože kyslé jedlá môžu poškodiť čepeľ.

2. Ručné umývanie namiesto umývačky: Aj keď mnoho príborových sád je označených ako vhodné do umývačky riadu, ručné umývanie je vhodnejšie. Vysoké teploty a silné čistiace prostriedky v umývačkách môžu otupiť čepele a poškodiť rukoväte. Týka sa to príborov s plastovou či drevenou rukoväťou. Použite preto len teplú vodu, jemný čistiaci prostriedok a mäkkú hubku na jemné čistenie každého kusa.Foto: Shutterstock

3. Sušenie: Po umytí príbor ihneď osušte, aby ste predišli vzniku vodných škvŕn a korózii. Použite mäkkú handričku na osušenie každého kusa, zvláštnu pozornosť venujte spojom a štrbinám, kde sa môže hromadiť voda.

4. Odstraňovanie škvŕn: Na odolné škvrny alebo zakalenie použite pastu z jedlej sódy a vody. Naneste pastu mäkkou handričkou, jemne utrite a dôkladne opláchnite. Vyhnite sa abrazívnym čistiacim prostriedkom, ktoré môžu poškriabať povrch príborov.

Tipy pre dlhú životnosť

1. Správne skladovanie: Vidličky, lyžice a príborové nože skladujte v zásuvkovom organizéri, aby ste jednotlivé kúsky oddelili a znížili riziko poškriabania.

2. Ochrana pred vlhkosťou: Príbory skladujte na suchom mieste, aby ste predišli hrdzaveniu.Foto: Shutterstock

3. Leštenie: Na špeciálne príležitosti, keď chcete, aby váš príbor skutočne zažiaril, zvážte leštenie. Použite leštiacu handričku na striebro pre príbor zo striebra alebo leštiaci prostriedok na nerez pre nerezové kúsky.

Pozrite si jednoduchý trik, ako vyčistiť príbor:Tipy, ako sa starať o kuchynské nože

Starostlivosť o kuchynské nože, to je kapitola sama o sebe, pretože bez ostrých a spoľahlivých nožov toho v kuchyni veľa nenarobíme. Pri umývaní nožov sa vyhnite ich namáčaniu vo vode, aby ste ochránili čepeľ a rukoväť pred poškodením. Vždy umývajte čepeľ smerom od vás, aby ste predišli úrazom.

Nože skladujte v stojane na nože, na magnetickej lište alebo v ochrannom puzdre, aby ste chránili čepele pred otupením a predišli úrazom.

Vyhnite sa používaniu nožov na otváranie konzerv alebo prerezávanie tvrdých materiálov, pretože to môže poškodiť čepeľ.

Udržujte svoje nože ostré pravidelným brúsením pomocou ocieľky. Na dôkladnejšie ostrenie použite brúsny kameň alebo ich dajte nabrúsiť profesionálovi. Ostré nože sú bezpečnejšie a efektívnejšie ako tupé.ANKETA: Zvyknete príbory aj leštiť?

25,0%75,0%Diskusia k článku TOPlist