Rôzne

Snídání v květnu 2023 (5)

mijaita - fotkamijaita, 29. apríla 2023

S láskou a s úsměvem začínejme májové dny :-) Máj je přeci lásky čas!

@zareaguj


Diskusia k téme

mijaita
Dnešní, labůžo den začíná :-)
Krásný májový čas přeju, dobré ráno a nenechte se rušit žádnou reklamou :-)

Posekaný medvědí česnek s kouskem avokáda,ochucené česnekem a citronem.Topinka a černá káva.
stefanm
...tu som...
(nie je to o "snídani, ale dúfam, že to na úvod nového mesiaca nevadí!)

... mám obzvlášť vrely vzťah k dátumu 1. máj...a odhalím aj dôvod!

...narodil som sa 2. februára...a keď odpočítam 9 mesiacov zistím, že moja mamka, hneď keď sa s vrátili z májovej veselica, ockovi "dala" a jeho víťazná spermia trafila do cieľa a tak som vznikol JA!!...no nemiluj 1. máj!!😄
kuko95
@afataga (2.5.2023 11:28)

Nehovorím že som nebol troška podnapitý keď som tie rožky kupoval ale chutia super obyc.rozky nahadzu tam pár semiačok a stoja 3x toľko ako klasické 😁😁😁
mijaita
@kuko95 (2.5.2023 12:05)

Ja myslela, zes snídal nekde v mlze :-) No, daleko od pravdy jsem, koukam, nebyla!! :-)
1x kuko95
stefanm
... dnes:
...biele pečivo, maslo ochutené "prípravkom zo solenych morských rýb" (Sardelova pasta 🙂)...k tomu horúci bylinkový čaj

...poznámka:...info z obalu!!
"Zloženie...Solené ryby - sardela európska min. 75% (Engraulis encrasicolus, ulovené v mori, lovná oblasť FAO 27 Severovýchodný Atlantik), Jedlá soľ.Obsahuje : Ryby."



mijaita
@stefanm (3.5.2023 08:03)

Ta se da, kdyz je maslo pod ni a jen primerene namazane. Ale ty mas na rohliku snad vymackabou celou tubu? 🤣
stefanm
@mijaita (3.5.2023 08:56)

...veru!... dobre "čítaš" foto...prehnal som to!!...

a hoci som, z nutných dôvodov, raňajkoval netradične skoro (6:30!), ešte aj teraz, keď čakám v banke, kedy sa na oznamovacom displeji objavia červené čísielka 162 a ja sa usadim k blond pracovníčke, ktorá mi umožní previesť drobnú finančnú transakciu, cítim sa "slano", hoci cmuľam jeden "Tic-Tac" cukríček za druhým
...to je tak, keď je človek v strese a nedáva pozor čo robí!!!
stefanm
@kukulienka71 (3.5.2023 09:11)

...bol k tejto "lahôdke" čajík alebo kavička??
... môj tip... ranná káva!!... uhádol som?... čo som vyhral??!🙂
stefanm
... dnes:
... opečená "cisárska žemľa" (kaiserka) pokapana chilli olív oil, plátok šunky od kosti a toustoveho syra, lístky čerstvého jarného šalátu a špenátu, osminky paradajky, hrubá soľ a zopár kvapiek citrónovej šťavy a čaj

...piatoček sa úspešne rozbieha!!


mijaita
Krasnaaa, budu az dopoledne snidat, SPZ dulezitejsi 😂
mijaita
Neznala jsem, uz znam!! Ono uz je to ale RZ, cili rychla zachrana? :-)
Pohlazením nejen po duši jsem pokracovala v docela hezkem zacatku dne.


mijaita
@elixir (5.5.2023 08:20)

Kdyz ja ty vlocky nerada. Nekdo mi rikal, ze je pred pouzitm oprazi do ruzova. To zkusim, mam par darovanych vlocek doma.
1x elixir
elixir
@mijaita (5.5.2023 10:20)

To je ok, však netreba sa nútiť. 🙂

Mne chutia dobre, a hlavne ma aj dobre zasýtia. Po vločkách mám tak 4-5 hodín s hladom pokoj, kdežto po pečive len 2-3 hodiny. Takže to striedam, ale viac zjem tých vločiek než iného. 😋 Konkurujem s koňmi. 😀
mijaita
@elixir (5.5.2023 16:34)
Já se nenutím, to fakt ne, ale jsem zvidavá :-) Mne nejsou nijak zasadne nechutné, jen je nemusím. Tak me to opeceni zaujalo. Krupici do polévky a do noků. opekam také, víš?
Btw, konkurujes s konmi, já s kralikama!! :-)
1x elixir
stefanm
...u nas dnes rano:
... bryndzová pomazánka a jarný listovy šalát...k tomu biela káva


stefanm
...a potom zrýchlený presun 150m o bytu na májové trhovisko (ja v u
stefanm
@mijaita (7.5.2023 08:42)

... dobré ráno
... kúpili sme si včera med a dnes ho "testovali"...dostal 5/5!...a s kakavkom 6🙂
... pohodovú nedeľu prajem všetkým


mijaita
Mnoho let tomu zpátky existovalo v Praze, kousek od Národního divadla lahůdkářství Paukert. Jan Paukert, muž, který vymyslel obložený chlebíček!
 www.i60.cz/clanek/detail/17476/slavna-prazska-lahu...

Někdy, občas jsem se tam také zastavila a nejednou koupila krabičku s trojuhelnickama (firmu uz nevím) a jedny z možných, byly s příchutí vlašských ořechů. Nebyly nejlevnější a tak jsem si je začala dělat sama. Rozmixovala jsem vlašáky a veřela do dobrého taveňáku. Dneska si ten sýr namažu na krajíček s máslem a položím namazanou stranou do drcených ořechů. Ano, i dneska. A tak jsem si začala užívat nový, májový den. Dobré ráno :-)


stefanm
@mijaita (7.5.2023 10:24)

... takú chuť na obložený chlebíček si mi narobila, že som nám ich dnes na raňajky urobil
...a veru, hneď po prvom zahriznuti sa mi dostavili do hlavy spomienky na dobu keď sme sa skoro každý deň, cestou zo školy, zastavili buď v bufete "U Ekhausa" alebo v "Mliečnom bare" a dali si obložený chlebíček, Ruské vajco (zo salámou) alebo o 0,50 halierov drahšie Henry vajco (so šunkou) a za tým na stojáka čapovanú dvanástku...Pani Nostalgia ma navštívila 🙂☹️


mijaita
@mariamka (8.5.2023 10:54)

Celý život se jedna učí. Tanečnice - špička trávní, krásné pojmenování, neznala jsem a ponechám si ho :-) No a o snídani nic jiného, než že výborná, jak jinak! :-)
mijaita
@stefanm (8.5.2023 09:49)

Miluju obložené chlebíčky, ale nemívám na něj potřebné suroviny, tak jsem si obcas nejaky koupila. Dneska si faaakt nechávám zajít chut. Hnusná, bábovkovitá veka a cena? Radeji nezminovat. Mám přes ulici krásnou chlebíčkárnu, je tam i výrobna, ale kdyby alespon ta veka byla vekou!
stefanm
... dnes:
Raňajky s názvom:..."Dobrý skutok"

Raz-dva krát za mesiac si urobím "sladké" raňajky...aj dnes som siahol po krajičkoch bielej veky s tenkým filmom masla a domácim lekvárom (k tomu hrnček instant kávy s mliekom).

...a prečo ich volám "Dobrý skutok"?...lebo lekvár vyrába moja manželka... volá ho Záhradná zmes (jahody, ríbezle, maliny) a ja si ho natriem tak aby tvoril "dominantu" na krajci chlebíka a chválim a chválim jeho chuť s prívlastkami ako:... lahodný, primerane nakyslasty, jemne voňajuci rozkvitnutou záhradou...a pritom jej vidím šťastie v oku!

...prajem pekný deň


mijaita
@elixir (9.5.2023 21:01)

Tyhle ranní chlebíčky máš na mysli? Baví me vymýšlet ráno, co ke kafíčku! A potěšilo mě, že mám příznice, dík!
stefanm
... dnes:
Chlebík, maslo, struhana mozzarella, vajíčko na hniličku, tatár omáčka, drobná zelenina a čaj z kvetu lípy s citrónom

Poznámka:...po dobrom chlebíku mi občas prídu na myseľ slová cirkevného hymnusu:
"Panis angelicus
fit panis hominum".
(Chlieb anjelský
stal sa chlebom ľudí.)


stefanm
... dnes:

...sladké škoricove pečivo, mrazené letné ovocie, obľúbená Nutela, ovocný čaj

...a vyrážam do rušných ulíc krajského mesta (3. "najväčšie"! na Slovensku) skúsiť zažiť niečo nečakané a zvláštne 😄😄
...majte veselý deň


stefanm
... dnes:... opäť raňajky pri stole (lebo toto sa do postele nehodí!)

... solené škvarky, korenena jaternička, palivy feferonik a decko piva...a piatoček začína 🙂

...a ešte vám napíšem, že pri včerajšej rannej prechádzke centrom mesta, keď som chcel zažiť niečo zvláštne a nečakané, tak nič zvláštne ma nepostretlo, zato nečakané veru áno
...parte spolužiaka zo strednej školy vo výklade kvetinárstva... život vie byť krutý ☹️


mijaita
@stefanm (12.5.2023 07:32)
Zivot beží v sinusoidach. Je ti dobre a behem chvile je to jinak.
Ovsem dobra snidane presmeruje myslenky. Moje dostaly chut na ty skvarečky!! Tak si v posteli ulizuju kavicku a tesim se na snidání "potom" 😀
stefanm
@mijaita (12.5.2023 07:49)

...to slovíčko "sinusoida" mi pripomenulo začiatok textu refrénu piesne pánov J. Ježka, Voskovca a Wericha

..."Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoře,
život plyne jak voda a smrt je jako moře".
mijaita
Dnes si muzu dovolit i takovou snidani, jako jsou nakladané syrecky! :-)
Silný caj earl gray a sobotěnka sobota jede!


stefanm
@mijaita (13.5.2023 07:59)

...tak to ja si "syrečky" dnes dovoliť nemôžem lebo tu máme malú "nocľažničku"...tak pre ňu len pečivko vo vajíčku s domácim kečupom a ja s Pražskou šunkou a čerstvou jarnou cibuľkou čo manželka kúpila skoro ráno (okrem iného) na trhu!

...aj u nás je sobota 🙂


mijaita
Take jednoduše, ale i kdyz to není vidět, chutovka díky černé soli a medvědímu česneku n a semínkovém, žitném krajíčku s máslem.


mijaita
@cesminaz (15.5.2023 09:05)

Ano, olivy jsi mi pripomnela, dosly, musím pripsat na nikdy nekoncici seznam :-)
stefanm
... dnes:
...domáce "Ruské"(neviem či to môžem napísať bo ma asi zavrú do basy!) vajco, rožok a mätový čaj s citrónom

Príbeh z rána:
...bol som u lekára na predoperačné vyšetrenie a, len tak, pre odľahčenie komunikácie so sestričkou, hneď po pozdrave, som jej na úvod povedal, že porušuje zákony Slovenskej republiky lebo od dnes už je povinné nosenie rúška zrušené!...asi sa zle vyspala, lebo zareagovala priamo otázkou či som "nalačno"...tak som jej oznámil, že som raňajkoval už o 6:30 ale lačný som a ukázal jej foto mojich raňajok...sucho, bez emócie mi oznámila, že mám prísť zajtra medzi ôsmou a deviatou, nalačno a dala mi skumavečku na moč
... takže zajtra tu raňajky nepridam ☹️


mijaita
@stefanm (15.5.2023 09:47)

A ty se potom nenajis? Já byla v pátek a jak jsem si to vynahradila!! :-) Kdy jdes na operaci? To se pak podelis o nemocnicni snidane? :-)
stefanm
@mijaita (15.5.2023 10:23)

25.5. o 15:00...snidane nepridam...je to len zákrok na "jednodňovej chirurgii"... večer, dúfam, budem doma

...ale môžem pridať zopár záberov z pred mesiaca, keď som ležal dokonca dvakrát po päť dní a, okrem iného som raňajkoval aj toto:


stefanm
@mijaita (15.5.2023 11:28)

...ja som bol spokojný... pretože som mal zákrok prevedený v celkovej narkoze v hrdle, tak prvé dni bola len "kašovita" strava


stefanm
... dnes:...Kanapky! (komická "jednoaktovka" bez pointy🙂)

...v hlavnej úlohe, včera večer, v "Domácej pekárničke" upečený Chlieb so semiačkami (info pre pani @mijaita - neopraženymi!🙂), tekvicové, slnečnicové, ľanové a sezamové.
... spoluúčinkovali:
...Nivova pomazánka, Cherry paradajka, Čerstvý listovy špenát, Strúčik cesnaku, Pani Soľ a jej "čerstvo
rozdrveny manžel" Čierne korenie

Námet, scenár, technické prevedenie a réžia: JA 🙂

Poznámka:
... jediný divák v "posteľovom" hľadisku, Pohár čerstvej vody s domácim žihlavovym sirupom, bol z tohoto "predstavenia" nadšený až dojatý 🙂


mijaita
@stefanm (17.5.2023 07:39)

Do pečiva oprazena seminka nevím, že bych kdy dala? :-) Ale pak, kdyz je chlebicek s maslem, placnout do tech oprazenych seminek, to je neco uplne jineho!! Nebo do salatu. Jinak chleba nepecu, moc prace! :-) Pekarnu mam, presto si ho radsi koupim a hlavne zitny.
Dnes k takové žitné, semínkové topince naložený hermelín. Ale, že se máme, viď? :-)


farbuska
Dobré ráno všetkým! Dnešný programom naplnený deň začínam kváskovým semienkovým chlebíkom natretým hustým stečeným jogurtom, posypaný žeruchou a paradajkou. Ako väčšinou mám k tomu silný čierny čaj s mliekom. Nech máme pekný májový štvrtok. :)


mijaita
@farbuska (18.5.2023 07:03)

Stacilo málo a mely jsme uplne stejnou snidani!! Právě mi žersucha dorostla do konzumní velikosti. Váhala jsem, ale vyhrál ještě druhý díl včerejšího, naloženého hermelínu.
Uz ted se tesim na snídani jakou jsi měla dneska ty!!! :-)
mijaita
Obcas i ja dostanu chut na sladke. Ted ne moc. A protoze moje velka vášeň jsou máčené rozinky, jsem vcera koupila a k nim málo sladký loupáček. Tak jsem si tedy vytunila loupáček ke kafíčku. Ve slunečné lázni jsem si labužila:-) Krásné ráno i vám všem.


mijaita
@kukulienka71 (19.5
Dneska budes pracovat?? :-) Taky bych mela ale zavrhla jsem tu myslenku hned v zarodku!! :-) Jen neco malo a budu si hyčkat bebicko a cist a tesim se na obedovy salát. Po tom sladkem, to musím! Tve praci čest :-)
mijaita
@stefanm (19.5.2023 11:00)
Hezke psani :-) Takove i jine prihody mam rada! Ale rozinky radsi jen ve vode, rum ja zrovna nemusim.Navic ho nemam doma. Pytlik 20 dkg rozinek do vecera nemam, protoze je namocim hned jak prijdu s nakupem, zaleju vetsim mnozstvím teplé vody a za hodinu zacnu mlsat. A ta vodicka z nich, aaaaaach! Proto se branim je kupovat!! :-) Vcera bylo bažení do loupáčku, tak i ten jsem k nim koupila. A take je dobre, kdyz loupacek pomazes pudinkem!! Muzes do nej nasypat i ty rumove!! :-)
kukulienka71
@mijaita (19.5.2023 09:16)

Piatok je vždy "blázinec", ale už odpočívam a teším sa ako budem zajtra celý deň na dvore medzi rastlinami. Po tých ďažďoch normálny prales😄 a vraj pôjdeme z kabátov priamo do plaviek. Pekný víkend želám.
stefanm
... dnes:
... opäť jaternička a pohár pivka (to mi robí ráno dobre!)

... prajem peknú slnečnú sobotu, či už na výlete, v záhradke, na svadbe alebo len tak na gauči 🙂🌞


afataga
@kimlo (20.5.2023 10:37)

Nemavas blizke stretnutia so svinami? Lebo tu je strasne nasvinene, nedavno ma nahanala svina-mama aj s malymi, este ze boli znami na chatke, tak sme sa tam aj so spom schovali, kym neodisli.
1x kimlo
kimlo
@afataga (20.5.2023 10:55)
Zatiaľ nie, ony sú už za svetla zalezené v húštinách, zatiaľ stretávam len srnčiu a zajace. Snažím sa byt so zverou kamoš… Ale pre každý prípad nosím pištoľ, aj keď neviem či by mi to pomohlo… 😉
cesminaz
@mijaita (21.5.2023 07:41)

Práve začínam pomaličky chystať kadečo na raňajky. Rýchlo sadni na vlak, ešte stihneš😅😉 Raňajkovať budeme okolo 10tej, teraz ešte každý spí😊
stefanm
... ja dnes ráno:
...po včerajšej rodinnej oslave len sušienky a perličkova minerálna voda... ostatné telo aj myseľ tvrdo odmieta, ale žalúdok už sa teší na horúci kurací vývar (už na platni bubla 😋)


mijaita
@stefanm (21.5.2023 09:47)
Nooooo, tys musel vypadat :-) V utery jsme meli sraz se zakladkou, tak jsem radsi jela autem :-) A dobre jsem udelala!
mijaita
@stefanm (22.5.2023 07:30)

Mas číst i smajliky!! Podle fotky musela byt oslava vydarena. A ze vas tam je! Jak cervenych brabencuuu :-)
mijaita
@stefanm (22.5.2023 09:05)
Ten se ti naozaj podaril! Nejen dekorativne, ale i chutove. Vivat rohlík! :-)
stefanm
@mijaita (22.5.2023 09:25)

...a (len tak, zo srandy🙂) pridám aj návod na "použitie"!:

Rožok uchopime oboma rukami tak, že palce sú zo spodnej časti preplneného rohlika a ostatnými prstami vyvinieme rovnomerný mierny tlak na jeho vrchnú časť, čím dosiahneme, že časť náplne sa vytlačí smerom von. Vytlačenu majonézu olizujeme a zároveň postupne obhryzavame po celej dĺžke rohlika vytlačené suroviny. Postup opakujeme ešte dva-tri krát a dôsledne dbáme aby sme nevyvinuli neprimeraný tlak na vrchnú časť, čím by mohlo dôjsť k nadmernému vytlačeniu surovin až k ich vypdnutiu! Potom už rohlík konzumujeme rovnako ako rožok s maslom.

Poznámka:...pre tých, ktorí priložený návod nepochopili odporúčam prečítať si ho ešte raz!!😄
stefanm
@mijaita (23.5.2023 16:12)

...dobre...ale určite uhadnem čo nebude!

"Ryba a žltá limonáda"!😄
mijaita
@stefanm (24.5.2023 07:38)

kaficko bodlo, mile bylo!! Opravdu vnucka?
A jakty zitra, take "vyzivna" snidane?
stefanm
@mijaita (24.5.2023 18:45)

...áno, vnučka
...o zajtrajšku radšej nerozmýšľam, idú mi rezať oko!...asi vás pár dní "neuvidím"!

mijaita
@stefanm (24.5.2023 19:06)

Jenze pak uvidis jako ostriz a ja zas budu skakat pres kaluze! 🥳
zolik
@kuko95 (25.5.2023 08:50)
Kebyže som mala takéto raňajky tak celý deň už nič nerobím len sa blažene usmievam na celý svet.
stefanm
... zverejnením tejto foto, pravdepodobne, mi bude udelený zákaz pridávania príspevkov do tejto "diskusnej témy" jej zakladateľom!!
...alebo aspoň udelené prísne "pokarhanie"😄


mijaita
@stefanm (26.5.2023 09:27)
TAK! :-) :-)
Opak je pravdou, zasloužíš si pochvalu před nastoupenou Varechou!!
V sanitce jsem si rikala, co si jen dam, kdyz chut na nic nemam. A v mailu od tebe jahuuudky!! Skocily mi okamzite do chutí a jak vidíš, šlo to rychle!!! (s tim krupavym cukrem. to je blaho, vid?)
Takže co? DÍKYYYY!!
Ty uz v poradku? Už nás vidíš? :-)




stefanm
@mijaita (27.5.2023 11:11)

...na diaľku je to v poriadku ale na čítanie vôbec nevidím a okuliare mi nameraju až o dva týždne, keď sa oko úplne ukľudní
... zatiaľ "fungujem" takto 🙂

...a ty už "preskakuješ mláky"??


mijaita
@stefanm (27.5.2023 13:39)
Noooo, to nejaky cas ne, ale uz chodim doma bez berli! Az do 1., to budu muset 4 poschodi dolu, pak zas nahoru a 2. dolu :-) Ale dam to!! Pak si dam plavaci tyden jako rehabku a bude dobre. Musí!
Ono vsechno chce cas, nic nejde taky rychle, jak by si jeden predstavoval a přál.
stefanm
@mijaita (27.5.2023 18:02)

... celý deň počúvam "audioknihu"
(... viď môj dnešný obed!)
stefanm
@mijaita (27.5.2023 18:00)

...áno. "Quid pro quo" (niečo za niečo)
...za trpezlivosť bude dobre!
... treba si byť istý!!!
mijaita
Jsem si jistá, že jsem mela skoro hodinovou. super snidani. Kavicka je k konviče french press, ne že neni! -)
Nastal cas klidu a ctení.
Take všem, krasnou a klidnou nedeli!


stefanm
... dnes skoré raňajky (dôvod:...kontrola na očnom odd. kde človek, kým mu vyliečila oko, dostane od jedno až dvojhodinového sedenia v čakárni na drevenej lavici, "zlatú žilu"!🙂)

... také jednoduché raňajky u mňa majú názov: "Na prkýnku"... dáš si tam čo vieš a zješ koľko chceš😋

...manželke som nachystal šalát z "Belugy" (ešte driemala 🥱)
... začína posledný týždeň v máji... užívajte si ho!!!


mijaita
Když je chut na vajicka, neni co resit. Opečené zbytky rohliku jsem zapomnela pridat do obrazku. Hlavne ze bylo kafe :-)


zolik
@mijaita (29.5.2023 11:04)
Pekné. Ja radšej klasiku “Tři vajce do skla”. 😍
mijaita
@stefanm (30.5.2023 09:48)

Jak jednoduche a mam co delat abych v tuhle hodinu si nesla udelat vajicko a opect zbytky peciva :-)
stefanm
@mijaita (30.5.2023 21:44)

...veru, pre mňa je to furt tajomstvo ako sa z tvrdého starého pečiva alebo chleba, len tým, že ho namočiš do rozmiešaneho vajca a chvíľku opečieš na kapke tuku, stane mäkká lahôdka, ktorej sa nevieme dojesť 😋
... naše vnučky to nazývajú "žltý rohlík"🙂
mijaita
@kucharka (30.5.2023 20:40)

aspon maly krajicek jsem rano mit musela!!! Dalsi chleba uz se nekonal, ten byl tak tvrdy, ze byla presnidavkova polivka. kterou vnímam jako už oběd!! :-)
mijaita
@stefanm (31.5.2023 12:54)
Ano, žlutý rohlík!! Deti to videj tak, jak to opravdu je a nepremyslej! Az si nekdy dopreju slaninu, taky i udelam,ale spis na chlebicek opeceny! :-)