Varenie

Prečo mi pukne upečený kváskový chlieb

katu - bez fotkykatu, 16. apríla 2020

Ahojte,som začiatočník v
kvaskovani, v posledných
dňoch mi zakaždým pukne
chlieb v rúre. Neviem
prečo,stále ho robievam
rovnako. Síce som menila
múku,no neviem či by to
mohla byť chyba.Poslala by
som vám aj fotku,ale
neviem ako ju sem vložiť.

@zareaguj


Diskusia k téme

14 komentáre k článku
Kysnuty narezavam, aby nepukol. Ked pukne, okolo pukliny sa pripecie kôrka a je tvrdá. Ale vsimla som si, že kvaskovy dokonca narezavaju, aby mal taku puklinu po celej sirke, volaju to usko. Neviem, co je to za moda a mne sa este nepodarilo urobit naozaj kvalitný kvaskovy chlieb, aby som to vedela porovnat.
Chlebík treba narezať žiletkou,ja používam obyčajnú Astra,aby sa pekne otvoril.Keď pukne dole,tak rúra je málo vyhriata.Treba vyhrievať aspoň 30 min.pred pečením.Aj s plechom na pečenie,aj dolným plechom na vodu.
Na vrchu môžu byť chyby rôzne,určite nie zmenou múky;-)
Nedokysnutý,prekysnutý,zle stočený do ošatky.@mirop (17.4.2020 06:03)

Ako dieťa som doniesla z obchodu puknutý chlieb s obavami,že nie je pekný,lebo všetci kupovali nepuknutý,ale už iné nemali a môj otec sa potešil,že toto je správny chlieb.Bol trošku rozliaty,ľahúčky a puknutý.Odvtedy som kupovala takýto a robím to doteraz.
@katu
Dělám chlebík hodně hydratovaný, překládám i balím s pomocí oleje. Sváry /dlouhý i dva krátké/ mám při balení na stole dole, naspodu. Do ošatky přesunuji hladkou, vypouklou stranou těsta dolů do ošatky a sváry jsou nahoře. Po vyklopení na pečící desku, kameň jsou pak sváry dole - záruka, že se při pečení nerozjede. Nenařezávám. Pro některé známé nechávám jeden kratší svár tak, aby se po upečení rozešel. Někteří milují "usměvavý" chlebík.
Na chuti chlebíka se nic nezmění, ať je prasklý nebo ne. Někdy se mi podaří špatně vyšoupnout tvar z ošatky, pak je, chudák pošramocený, ale na chuti to nic nemění.
Ať se daří! Každý si najde svůj styl, recept, postup - trénink dělá závodníka!
Při kváskování jsem se nikdy nenudila. Pořád se něco děje...
Ked je chlieb dobre nakysnuty a rura dostatocne rozpalena , chlieb v rure rastie a tak nejako musi "vypustit paru" a praskne. Aby si to vypustenie pary mala pod kontrolou, treba chlieb pred pecenim nadrezat.Niekto robi usko, niekto nadrezuje inak, poznam pekarky ktore vyrezavaju doslova ornamenty.Ja mam svoje odskusane narezanie na viacerych miestach , chlieb mi uz nepraska.Ale prasknuty chlieb je predsa taky pekny, naturalny:-)
Poriadne premiesiť pred tým ako sa dá do ošatky a tak ako písali predo mnou zavinutie nahore. Poriadne vyhriata rúra. Niekedy aj múka vie urobiť svoje.
Kvaskovy ked pred stacanim do osatky premiesite, uz nenarastie
S nim treba po vykvaseni zaobchadzat jemne
Ještě mě napadá, že při "balení" chleba je dobré to nedělat hodně napevno - praskne, protože nemá uvnitř tolik místa na kynutí. To se mi, naštěstí, nestává, pamatuji na to.
Pred pecenim treba spravit velmi ostrym nozom 2 alebo 3 zarezy navrchu a potriet vrch vodou (pierkom alebo chlebarskym stetcom). Potom nepraskne.