Rodina a deti

Može dieťa jesť mliečne výrobky od 1 roku?

blink888 - fotkablink888, 13. novembra 2010

Diskutujme o tom či môže dieťa jesť mliečne výrobky alebo vlastne odkedy!

@zareaguj


Diskusia k téme

sovka62
Kedysi sa mlieko muselo spotrebovať najneskôr na druhý deň, prípadne nechať v teple a pripraviť kyslé mlieko, jogurty mali trvanlivosť dva-tri dni, tvaroh sa spracoval v deň keď sa kúpil, v krajnom prípade na druhý deň a takto by som mohla menovať ďalej. Takže ročným a dokonca menším deťom som bez problémov podávala Miláčiky, mixovaný tvaroh, ovocný jogurt a pod. Dnes má "čerstvé" mlieko trvanlivosť päť dní, jogurty aj mesiac...... Takže je zrejmé, že trvanlivosť je umelo predlžovaná a som presvedčená, že to nevyhnutne musí ovplyvniť ich kvalitu. Asi by som sa neopovážila chovať tým ročné dieťa.
marianne69
Dufam,ze ma odbornici na zdravu vyzivu neukrizuju,ale ja som dcere od 1 roka zacala davat domace kozie mlieko.Poradila mi to teta,dcerka mala 1.50kg ked sa narodila,a chcela som,aby dohnala stratenu vahu.Ked som ho varila,sice ma napinalo,ale asi to zabralo,lebo ked sme mala 3 roky prerastla rovesnikov.Ked sa ma pani doktorka pytala co jej davam,ked tak pekne rastie ,lebo trvala na striktnom stravovani pre nu,nepriznala som sa.Ale vyrastla na kozine a ovsenych vlockach do 5 rokov.
k4tk4
Pokiaľ nie je dieťa dojčené, tak by sa malo dávať pokračovacie mlieko (sunar, beba, nutrilon, apod.) až do 3 rokov. Nepoznám mamičku, čo by to tak robila, väčšinou od 1 roka dávajú normálne mlieko, či už kupované alebo domáce. Ja som malú kojila do 1 roka, ale kašu a puding som jej robila na kupovanom čerstvom mlieku plnotučnom od 8 mesiacov. Lepšie je plnotučné, je podobnejšie materskému, materské je ešte tučnejšie. Jogurty sa môžu dávať už od pol roka, najlepšie aby mali, čo najmenej umelých prísad. Miláčiky by sa mali dávať až po 1 roku lebo obsahujú tvaroh, tvaroh je ťažší na bruško a je alergén. Ja som nedávala jahodové príchute lebo aj jahody sú alergén, tiež až po 1 roku. Ale niektoré mamičky dávajú aj skôr miláčiky. Samozrejme, každá mamička to nerobí rovnako, poznám jednu, čo dávala ovocie a zeleninu od 2 mesiacov a v pol roku chalan spráskal úplne všetko, segedín, rezne, skrátka všetko.
k4tk4
A ešte, pre deti je úplne nevhodné trvanlivé mlieko (škatuľové). Nemá skoro žiadne živiny.
ailuj82
viac-menej súhlasím s k4tk4, len jogurty som dávala od 8 mes., tak mi to radila gastroenterologička. A puding, kašu, mliečnu polievku som z krav. mlieka začala podávať od asi 14. mes.
dorisa
Ja by som tie mliečne vyrobky nedávala deťom, suhlasím s tym čo píše marienne69, to, že píšu, že mlieko je potrebné pre zdravý rast našich detí, nezdieľam. Ale, čo by mali jesť,pokial nie su kojené(ako moja vnučka) najmenej do dvoch rokov, neporadím. Len som chcela napíst svoj názor. Inak,mlieko zahlieňuje a preto su tie malé deti stale také .......choré. Jogurty, ale nie s dlhou spotrebou, syry, tvaroh, to odporučam.
ailuj82
to, že mlieko zahlieňuje nie je isté. Názory na to sa líšia.
alena45
no bude to divné, ale moje deti normálne mlieko doma nepili, a neviem, či v jasliach alebo v škôlke. Dúfam, že toto nečítajú, lebo prezradím, že moje deti už chodili do školy, keď každé ráno dostali do postele fľašu s mliekom alebo kakaom zo SUNARU. Sunar bol na predpis, ale podarilo sa nám ho vždy nejako zohnať. Deťom to vôbec nevadilo, až mi to samej došlo, keď sme sa raz o tom rozprávali s kolegyňou a ona na mňa tak divne pozerala...
Ale tiež súhlasím s tým, že by som nezaťažovala detský organizmus dnešnými mliečnymi výrobkami, zvlášť tými lacnejšími. Koniec-koncov veľa detí má na dnešné mlieko alergiu. Nedávno bol článok o tom, aký problém majú na vysokohorských chatách s rozkladom dnešných hmmm oproti minulým rokom. To predlžovanie trvanlivosti výrobkov má vplyv aj na iné veci.
Keď písala Marianne o kozom mlieku, tak ja som bola odchovaná na čerstvo nadojenom kravskom mlieku, ktoré mi každý deň nosil starý otec z majera a dokonca len od jednej kravy, lebo zo sušeného mlieka som mala katary, dokonca jedna susedka mi nosila pár kvapiek somárieho mlieka, ale to mi mama povedala len nedávno... Vraj je najkvalitnejšie a najzdravšie.
hubarka35
no kolko mamičiek tolko názorov,ja som dcerku prvu kojila do troch rokov jej veku,ine mlieko nepila ani nevedela z flaše pit,ani dudlovat dudušu.....dalši bol syn a jemu som tak od sedem mesiacov davala obyčajné mliko z obchodu-na ine som nemala,a neni mu ani čerta,je skor hyperaktivny a pri tretej dcere som kupovala sunar od štyrochmesiacov prikrmovala aj tym....a vlastne čo som varila z každeho chutnala po troške....čým skor si naučime deti na všetku stravu tým lepšie.....