Varenie

Marhuľový džem - prosba o pomoc a radu

martakv - bez fotkymartakv, 17. júla 2019

Milé varecháčky (aj varecháči), potrebujem pomoc, resp, radu. Varila som marhuľový džem, ale pri ochutnávaní som zistila, že sú v ňom ako keby "vlásky" resp. ako "piliny". Neviem to popísať, niečo podobné ako keď je kaleráb drevnatý, ale nie je to až také hrubé, ale žiaľ v džeme to prekáža. Vedel by mi niekto poradiť, čo s tým? Mixovanie veľmi nepomohlo, aj keď sa to zjemnilo, ale stále to cítiť. Už vopred ďakujem za všetky ohlasy.
marta kv

@zareaguj


Diskusia k téme

haji
@Martakv
Klidně bych to tak nechala, jemná struktura /cévky a šupky/ tam zůstane. V celku se to ztratí. Třeba mně "rustikal" nevadí. Kupovaný marhulový džem kolem marhulí "jen šel" a je tam víc jablek, pak to spíš připomíná hladký rosol. Může to být intenzivnější podle odrůdy marhulí, též bylo celkem sucho.
Na koláči či v rezoch to nebude znát. Troufám si říct, že i na chlebu či rohlíku s máslem se to ztratí.
1x hubata
haji
@Martakv
Vždy mám marhulový džem strukturovaný, nikdo si nestěžoval.
evanaaa
Neboli suchšie suchšie tie marhule? Lebo vtedy majú, silnejšie tie vlákna ako spomínaš aj ten kaleráb, v tých šťavnatejších ich tak necítiť.
kecupicek
Natrafila som tiež na tento problém, keď bolo veľmi suché leto a nebolo čím zavlažovať. Rozvarené marhule som dala do gázy a pretlačila. Bolo s tým veľa práce. Skús to tyčovým mixérom, možno ti to pomôže. Ak nie vylej do suda a úžitok sa dostaví v jeseni. Z takých suchých by som viackrát džem nevarila.
ala64
Ja to vsetko premixujem tycovym mixerom a nasledne este prepasirujem cez sitko. Tie drevnate ciastky ostanu na sitku . Na vianocke ani v kolacoch to nevadi.
beatacsontosova
Ja som mala toho roku rovnaký problém, mixér mi to nerozmixoval k mojej spokojnosti tak som to prehnala cez sitko a bolo dobre, marhule boli suchšie, asi preto sa mi to stalo. Odpad som nemala veľký, ale trošku mi to predĺžilo zatváranie.
haji
Nechala jsem si to projít hlavou a ještě mě napadlo, že když rozmixuješ tyčákem a nebo v kutru vyzrálé! syrové marhule, líp se cévky /vlasy/ rozruší. Hotový uvařený džem má v sobě cévky /vlasy/ dlouhé a už se jen "tahají" a prokluzují okolo nožů. Někdo ovoce mele na mlýnku - piplačka. Já v kastrolu pomixuji tyčákem. Dělám tento recept na marhulový marmeládu a jsem max spokojená:  varecha.pravda.sk/recepty/skvela-marhulova-marmelada-foto...

Je trochu řidší, ale mně ta konzistence i barva moc vyhovuje, vše jde rychle a to si cením. Maminka už jinou nechce. Léta vařila marmeládu i několik hodin - vyšla jí tmavá hustá hmota. Moc práce. Takto je hotovo raz dva.
haji
Dnes jsem dělala marhuľovú marmeládu znovu. Jiné meruňky, sice též darované, ale z jiného zdroje. Byly narozdíl od těch minule trhané. Tentokrát jsem syrové marhule rozkutrovala v mixeru. Minule jsem dělala tyčákem. A hned na začátku byl vidět rozdíl. Dělala jsem podle receptu viz hore od @Marianne. Byla trošku řidší, ale hladká, téměř ideální konzistence. Po vláknech ani památky.
Doporučuji syrové marhule rozkutrovat, případně v silném mixeru rozmixovat, lze i tyčákem - u toho trocha vláken ostane.
Ať se daří, milá @Martakv !
1x rulik
martakv
@Evanaaa (17.7.2019 21:06)

áno, boli drobnejšie a málo šťavnaté, i keď chuť mali dobrú. Mrzí ma to preto, že som chcela džem zaniesť dcére pre nášho malého 15 mesačného vnúčika. Robila som bez konzervantov, len s trochou cukru a teraz toto... Na budúce skúsim podľa vašich rád a keď budú marhuľky suchšie, tak ich radšej rozmixujem...aj keď ja radšej džemík s kúskami ovocia. Vďaka srdečná za vaše reakcie, pre tento rok už marhuľový džem robiť nebudem, ale dobré rady sa zídu vždy. @Marianne ďakujem za receptík, robím podobne, len dávam menej cukru, ale to je na každého chuti a na sladkosti ovocia.
haji
@Martakv (18.7.2019 20:16)
Pro tak malé dítě bych se nebála džem ohřát a přepasírovat přes jemné sítko. Dětičky skutečně špatně polykají a tam je pasírování doporučené a důležité.