Rôzne

Lieskové oriešky

starka - bez fotkystarka, 10. októbra 2010

Nazbierali sme za vedierko lieskových orieškov. Ale dostať sa k ich jadrám sa ukazuje ako problém. Vie niekto fintu ako na to ?

@zareaguj


Diskusia k téme

2010
No my sme to robili tak ze sme tie nerozbitne potvory dali do igelitoveho sacku (len jednu vrstvu na plocho) na betone.Druhou rukou zavrel .Do druhej kladivo...
Treba mat trochu skusenosti aby ich nerozmlatil ale len rozbil.
PS: Inac su este jedny horsie orechy na rozbijanie a to su macadamie... tie sa nedaju ani kladivom
evanaaa
V Kauflande ich tuším mali, ako sa potom dajú rozbíjať? Tie lieskovce by som skúsila dať do luskáčika na orechy, poprípade aj tri naraz a skúsiť, či to tam nepôjde.
marianna76
Môj syn ich rozbíjal na doske s kameňom, všetky, mali sme ich asi za malé vedierko. a pekne, celé jadierka mu ostali.
palokuchki
Tie macadamia oriesky my rozbijame vo zveraku, naozaj su velmi tvrde. Lieskove oriesky staci asi len tlcikom, ale treba mat trpezlivost.
garanco
Luskáčikom na orechy, ten má dva otvory, na vlašské a bližšie k rúčke na lieskové.
furdica
Ja pestujem mandle a ten problem poznam, luskáčiky sme všetky možne druhy polamali .ostava len klasika kladivo a tvrda podložka . ale najlepšie je podložka na zveraku ten malý uložny priestor a kladivo ,ale pozor na prsty .dalši ,v igelite a na betone .je to rychlejšie ,ale zase boli chrbat.na stole sa to neda ,len na zemi
aja1616
Ja používam (už 21 rokov) luskáčik na orechy, ktorý má taký patent, že sa dajú posunúť ramená a tým sa zmenší otvor na oriešky. Určite sa dá kúpiť aj teraz. Krásne sa rozlúsknu a nepopučia sa.
janadelfi
@2010 má pravdu, treba jemne kladivom, aby sa neroztĺkli na kašu. Skúšala som aj luskáčik, klasický, ale buď som si prištipla ruku, alebo nepraskol lieskovec. Tento úžasný lieskovec mám pred domom na ulici, kde som ho zasadila ako dieťa s mojim krstným otcom, ale každý kto ide okolo ho oberá. Najnovšie Mestský policajti, lebo denne chodia monitorovať našich neprispôsobivých rómskych občanov........ (vôbec im nedávajú príklad ako na lieskovce) a potom čakaj úrodu... :-(
evina111
ja použivam iba luskačik na orechy a stači trocha zručnosti a zapasovať to tam ,len treba prísť na tú fintu ,a žiadny problém rozlúsknuť,presne ako píše GARANCO :)))
torticka
Aj my sme mali liesku. Orechy sme tĺkli kladivom, ale pozor na prsty.
uctovnik
Ja som tento rok nazbierala dvoje táčky (fúrik, kolečká) lieskovcov. Celá rodina stonala, kým sme ich očistili. Teraz sa sušia. Zatiaľ idú rozbiť aj luskáčikom na orechy, ale ak uschnú....:-) V zime ich budem kladivom dolovať a jadrá pekne nasucho zasterilizujem do pohárov. Mám potom na dlhú dobu nalúskané lieskovce.
yoginka
Já som ich robila luskáčikom a šli mi pekne,ale nektoré i na dvakrát a super....