Varenie

Kde sa podelo čaro tržníc ??

tinca - fotkatinca, 28. februára 2010

Veľmi rada chodievam na trh hlavne v sobotu a vlete, keď sú tam všetky tie krásne farby ovocia, zeleniny, záplava kvetov,balkónových letničiek a.p. Lenže z roka na rok to ide dole vodou, tie staré babky, ktoré nosili svoje dopestované rajčinky, uhorky, papriku,už žiaľ zomreli a dnes tam kúpime len to čo je v hypermarkatoch, čo ide cez 2-3 priekupníkov a potom sú tam aj také ceny a často o kvalite nehovoriac.
Pamätám si ako decko, keď sme chodili s babkou na trh a to nielen v sobotu bolo tam všetko, pravé dubáky, kuriatka, tie fantastické maslovky hrušky,z korých mi po zahryznutí tiekla šťava až za tričko, včasné jablká, slivky pravé bystrické /za 3 SK/kg/, nie teraz v Tesku za 7O SK, krásne struky, hrášok, šalátik atď. Samozrejme vždy si rada donesiem aj do vázy nejaké kvietky pre radosť a atmosféru v byte, no ale ani tých už niet, kedysi boli všetky sezónne narcisky, tulipány,tie krásne jesenné astry všetkých farieb, gladióly. Dnes sa márne obzerám po tržnici už ani tých niet.
No a navyše u nás zrušili tržnicu vraj "iba" na 1 rok čomu neverím, lebo tam idú dostavať budovu volá sa to Titanik, ktorá od pádu komunistov sa neprebudila k životu. Zostane nám síce ešte jedna, ale ani tam nemajú bohviečo a tak máme po atmosfére. Ale krčiem je plné námestie. A vraj sa neuživia ??

@zareaguj


Diskusia k téme

frezia68
Veru,Tinka,nie je to len problém PD,ale aj PO.Pod starým Tescom sme od nepamäti mali tržnicu s tou správnou atmosférou.Lebo tam ľudia nechodievajú len nakupovať,ale aj za účelom stretávky so známymi,nasávať milú atmosféru,pokecať aj s trhovníkmi o tovare,o cenách......a vďačný trhovník za milé slovo občas niečo prihodí a je rád......a my sme tiež radi.Na takom trhovisku sa nepatrí ponáhľať.Najprv sa poobzerať po ponuke,prejsť všetky uličky a porovnať ceny-najmä v čase zavárania a väčšieho nákupu.Alebo hľadať "svojho" dodávateľa,pochváliť posledný nákup,opýtať sa na budúcu ponuku napr.cesnaku-kedy bude paličiak...........a doviesť aj svojho známeho,robiť si navzájom radosť,aj obchod.Veď to bol pre nás sobotňajší rituál,až kým nám nepreložili starú tržnicu asi o 2 ulice ďalej z dôvodu stavby nejakého komplexu,ktorý zahaproval kvôli KRÍZE a po roku nám vrátili tržnicu na pôvodné miesto.Nuž aspoň na niečo bola kríza dobrá,lebo nová tržnica nebola obľúbená aj preto,že rozlohou sa nedala porovnať k starej. Ale na pôvodnej je výýýýýber,tam chodia nie len ženičky z okolia,ale aj od južných hraníc a v čase sezóny napr. jahôd si môžeme vybrať-ponuka aj spoza severných hraníc.Neviem,či ich v noci zbierajú,lebo skoro ráno sú už u nás na trhu a jahody sa čestvosťou len tak usmievajú.Len kvalitu,čo sa týka dusičnanov neviem porovnať,ale to už je iná kapitola....:-)
bozulka
Dievčence,kam sme sa to dostali? Zase smutné zážitky?
Ja mám spomienky ešte z ranného detstva,patria medzi prvé čo si pamätám-sedím na kočíku,taký ten športový,držím melón medzi nožičkami.Zrazu sa mi zkotúlal,spadol na zem a ten zvuk počujem ešte aj dnes ako to chruplo a ukázala sa červená dužina.Maminka ho pozbierala,vrátila na kočík ku mne a než sme prišli domov mala som v jednej polovici už iba prázdnu dieru.Ručička pracovala ostošesť.Určite si viete predstaviť ako som vyzerala.Odvtedy červené melóny milujem.Písal sa rok 1942.
Ďalšie spomienky patria trhovisku v BA na Centrálnom.Tam som sa zastavila vždy keď som išla do služby,nakúpila 2-3 kg ovocia a spucovala len sa zaprášilo.Služba bola 24 hod.Tam som si asi začala zakladať na mojich " krásných kilečkách".
Boli ďalšie a ďalšie ako som sa naučila od Bulhara v C.B. zavárať feferónky,ktoré robím ešte aj dnes po 45 rokoch.
A u nás v PN tiež prenášali trhovisko ako kočka mladé,ale nakoniec mestský páni rozhodli dosť slušne.Na trhovisko chodím väčšinou len na jar pre priesady,ktoré už si nerobím sama ,ináč si dopestujeme dosť zeleniny,ovocia a kvetov sami.
Ale spomienky ostávajú i naďalej a pribúdajú nové.
tinca ďakujem za námet.
sjuz
jóój, tinca - trhy, tržnice - to je moje :)! Tiež milujem tú atmošku, krásne domáce voňavé výrobky, ovocie, zeleninka... Môžeš podebatiť s predávajúcimi - škoda, že sa to postupne vytráca.
Minulé leto sme sa vybrali na trhy do Gyoru - ale musím povedať, že sme boli veľmi sklamaní - malý výber zeleniny, drahá, a ani nie pekná. V Mošoni je to už trošku lepšie, ale ten pravý slovenský trh mi chýba....
zdenin
Pripájam sa k debate, tržnice to je moje- mám málo rúk keď idem z mesta neodolám zelenine, ovociu, skončím pri syroch, vnúčatám perník, a mne kvety. Idem domov ako vianočný stromček , ani si neuvedomujem a miniem ......., cez zimu sa na tržnicu netrepem , vtedy mi stačí aj obchod. Manžel vraví , že som chorá keď so chodím kochať pohľadom na kvety. Neodpustím si ani výstavu na veľtrhu kvetov. Možno sa stretneme. zdenin
michsamant
U nas doma byval len maly trh..v stredu a v sobotu. Ale pamatam sa tiez,ze mali peknu zeleninku na vyber a hlavne si pamatam,ze tam predavali male kacicky a kuriatka a kazdu stredu sme s maminkou museli ist do skolky cez trhovisko,lebo som chcela pohladkat kuriatko :)
tinca
Michsamant to, o tom som už ani nepísala, že maminka kupovala výlučne na trhu živú hydinu, ktorej sme urobili na chodbe ohrádku a vždy som rumádzgala,keď sliepku mama zabila. To ma vždy museli niekdy upratať, aby som zabudala, lebo každej sliepke som dala meno. Mám veľa krásnych zážitokov, ale to by bolo na dlhú debatu, ktorá tu myslím nepatrí. Bozul, to nie sú len smutné zážitky, ja som písala aj o krásnych, ale tie sa za tie roky vytratili. Dievčence a poviem vám, že okolo Prioru, kde je v PD tržnica /vlastne,kde bola/ je milión krčiem aj terasky, tak nakoniec s kamoškami skončíme na kávičke, alebo na vínku. No čo už, ale aj to je výplod záhrad.
tinca
Bozulka ja si pamätám na konci sezóny červený melóm za O,3O hal. SK/kg,o tom už dnes nemôžeme ani len snívať. No dnes otras, sezóna, nesózena a Kufland si myslí, že dáva zdarma,nie je to pravda, nik vám dnes nedá nič zadarmo,to nás len baláchajú. Ale myslím, že Blaváci máte výhodu je to predsa len bližšie z dolnák, ako na stredné Slovensko. Ale nezávidím vám. Ale po tržnici,ktorú mám v hlave z detstva mi prehne srdce. Júúúj....
bozulka
Zase jedna pekná témička o ktorej by sa dalo rozprávať a rozprávať....!
js9mxd
Tinca vyzerá, že pochádzaš z okolia Prievidze. Istotne poznáš starú Ďuricku, tá patri do inventáru tržnice.
tinca
js9mxd, no to mi hovor, tú pozná celá PD, tá predá všetko aj staré obnosené topánky. Až teraz som si všimla, ža si z PD,tak sa teším a zdravím ťa. Ja som prievidžanka robená aj rodená.
ellinka51
@Tinca - aj ty ?
Dodnes nejem hydinu,lebo mi ju vsetku hlusili na sestrinu svadbu,ked so mala 9 rokov.