Zápisky z dovolenky (časť 2.)

evusik - fotkaevusik, 13. septembra 2010
Naša dovolenka sa vyvíja priam „úžasne“. Som stále provianťák ale nikto ma tak už nevolá. Po mojom „zážitku“ s medveďom som dostala novú prezývku Medvedica – vzhľadom k môjmu vzhľadu celkom výstižnú. Môj muž samozrejme všetko vykecal a ja som musela môj sen rozprávať asi tri krát až ma to prestalo baviť. Radšej som išla variť. Lenže čo?? Na moje vlezlé otázky typu Čo chcete aby som navarila? už nikto nereaguje. Ráno ich všetkým vyženiem z chaty, beriem psov a vyrážam na hríby. Po mojom „snovom“ zážitku sa v hore môže premávať dvadsať medveďov, mňa to nedokáže rozhádzať. Aj tak sa žiaden medveď nekoná. Ale hríby áno. Večera je jasná. Dobrá hríbová polievka s mrveničkou. Ako teplý základ do brucha to bude stačiť. Tá predstava ako sa všetci „natlačia“ mojej fantastickej hríbovice mi vyvolá úsmev na tvári a tak hybaj naspäť do chaty. Polievka sa varila, cesto na mrveničku odpočívalo prikryté v miske, keď sa psi rozštekali.... hlásili, že ktosi prichádza. Na môj údiv sa vracala celá naša partia. Zmoknutý ako kurence. Hore sa extrémne zhoršilo počasie a tak sa rozhodli vrátiť. Riskovať sa neoplatí. Hlavne nie teraz, keď v TV ukazovali ako znášali dvoch mŕtvych turistov. To prípadných hazardérov na chvíľu odrovná. Hladní, smädní, zmoknutí všetci sa nahrnuli do chaty a už sa jeden kamarát vrhá na môj hrniec. Jeho výkrik Hríbová polievka mňááám všetkých postavil do pozoru a súhlasné mrmlanie zosilnelo. Nestačila som mu zabrániť v tom aby si neuchmatol lyžicu a neokoštoval. Dobrá, dobrá? pýtam sa ho. Jeho odpoveď „Nóóóó ??!!“ ma prekvapila ale veď som tú polievku nedorobila, tak čo. Je pravda, že ja som ju vôbec nekoštovala, bežne to tak robím, že ochutnám až úplne na koniec. Rýchlo som vytiahla cesto a začala som strúhať mrveničku rovno do polievky. Už som bola skoro hotová, keď došiel môj muž už prezlečený a suchý. Tak „Poď okoštovať či je dobrá!“ Ochutnal a to čo nasledovalo bolo hrozné. Na jeho skrivenú tvár nikdy nezabudnem. Čo si tam preboha dala? a Boli tie hríby určite jedlé? no to ma už urazilo.... veď hríby poznám a toto boli samé dubáky. Čo mi bolo platné, že sa všetci zbehli, ochutnávali, krivili tvár a dohadovali sa kde je príčina, že polievka je horká ako blen. Nakoniec sa všetci zhodli na tom, že medzi hríby sa mi priplietol horkáč (Podhríb žlčový). Je to potvora hríb, vyzerá ako dubák a keď je mladý pomýlite si ho celkom ľahko. Ak si človek nie je istý stačí kúsok surového hríba ochutnať. No čo, plakať nad rozliatym mliekom sa neoplatí. Treba rýchlo konať, narýchlo som navarila cesnačku a problém bol zažehnaný. A za pár hodín to poistili grilované klobásky. Už len čakám aká prezývka mi zase prischne.

7.9.2010 Tatranská Štrba
@zareaguj


Diskusia k článku

janazjarku
Žeby žlčová medvedica ?? :-D Pekný príbeh taký ozajstný zo života j aj ja sa chytám na nejaký víkend do Tatier, ale až sa budú listy vyzliekať a slniečko hladkať a môže byť aj sneh na končiaroch ooch !!
frezia68
Alebo hríbik horkastý :-))) ? Ale ináč dovolenka asi vydarená a aj to bude milou spomienkou.A nie si sama,ktorej sa podarilo nazbierať také potvorské hríby.Raz boli kolegyne na huby a po vydarenom zbere sa vytešovali,že hneď doma urobia praženicu,čo sa aj stalo.A že bola horká,tak si telefonovali a tiež odhalili tento lesný podvod.....:-))) ale mali z úspešného zberu veľkú radosť a ako potom prebiehala prebierka košíka,ani neviem.......
evusik
@janazjarku my chodíme do Tatier vždy na jeseň - je tam väčší kľud a hlavne dobré počasie. No ale tento rok je celý nejaký divný na počasie, takže sme si užili aj slniečko aj dážď. A nielen končiare ale celé Tatry od polovice hore sú zasnežené :-) @frezia bol to určite podhríb žlčový, mali sme zo sebou atlas húb. Od dubáka sa dá rozoznať tak, že rúrky, to je tá časť pod klobúkom, sú u dubáka biele a u horkáča sú bledo ružové u starších hríbov mäsovoružové. Sú to fakt odporne horké hríby. Už si to budem pamätať do smrti :-)
frezia68
@evusik :ďakujem za vysvetlenie,veľký atlas som už darovala...už nechodím na huby,ale malý mám v zálohe ....keby niekedy snáď.Tiež ma láka Tatr.Štrba-chatová osada,chceme len 2-3 noci,viem že je v lese...koncom mesiaca,idem niečo pohľadať.
tothka
Nič si z toho nerob, my sme pred pár rokmi boli na dovoenke na Donovaloch. nazbierali sme kopu dubákov, na večeru bola výborná smaženica a zbytok sme sušili. Veru bola ich plná krabica. Radosť trvala len do chvíle, keď som sa doma pochválila a spravila som polievku. No hrúza, bola horká ako blen a všetky moje ťažko nasušené hríby putovali do kontajnera. Veru žlčový hríb mi narobil pekný škrt cez rozpočet, ako sa hovorí.
babidka
aka skoda:-( Ale je to vzdy lepsie ako nejaka otrava ...
jerica
to bol hríbový test , keby si aj chcela , určite by sa to nestalo, vôňa hríbovej polievky , nie len štekli okolo nosa , ale ťahá jazyk do hrnca , mrvenička do nej mňamka. :-))Ináč @ opakovanie matka múdrosti , to sa ti už určite nestane.
kuchticka
@evusik , tak ti skoro zavidim tie hribove vychadzky v Tatrach. Ja tu u nas mozem stretnut iba tie medvede, srny, jelene a vela zajacov. Ti mi spasli vsetok salat a fazulky. Pojedli strucky i mlade listky sprostriedka, na zemi ostaly lezat iba tie stare listy a tlste vnate. Nedavno som nahanala troch pod oknom.
sovka62
My sme si tých dobrých hríbov nazbierali v Rakúsku v Bad Gastein. Doslova trčali z terénu, keď sme s priateľmi priateľmi prechádzali Kaiser Wilhelm Promenade (upravená lesná cesta do údolia Kotschachtal). Aj sme sa čudovali,prečo ich tí leniví Rakúšania nepozbierali. Dôvod sme zistili, až keď sme ochutnali praženicu.
evusik
@kuchti čka máš pravdu tých hríbov tam bolo požehnane, stačilo zájsť 1O metrov od chaty a doniesli sme 5-6 dubákov a parádnych.... @sovka ja som z jednej lyžice čo som okoštovala polievku mala stŕpnutý jazyk hádam aj pol hodinu, bolo to fakt odporné, ale veď ty si to zakúsila tiež :-)
jarco
My sa chystáme do Tatier na predĺžený víkend už od konca augusta. Pretože musí byť aj nejaká poriadna túra, sledujem každý deň predpovede a čakám na lepšie počasie. Po vlaňajšej upršanej skúsenosti padlo rozhodnutie, že ideme len do poriadneho babieho leta. Ale aj tak závidím, na posledný augustový víkend som mal už všetko dohodnuté, pripravené, a odvtedy len vzdychám nad počasím...
verka1
Nám sa to pred rokmi tiež stalo na výlete v okolí Starej Bystrice. Nazbierali sme krásne hríby a tešili sa na hubovú polievku.
Les sme nepoznali a ešte nám aj jeden dedko domorodec povedal, že sú to dubáky. Asi videl ŠPZ Ba. No a potom išla celá polievka do vecka. Na Záhorí ich bezpečne poznáme. A teraz ich rastie neúrekom.
evusik
@jarco máš pravdu, ale počasie v Tatrách je také nevypočiteľné.... napr. hlásili celý deň dážď a my sme sa zobudili do krásneho slnečného dňa a bolo krásne celý deň alebo v Štrbe bolo pekne a stačilo isť k Štrbskému plesu a tam už mrholilo.... počasie tohto roku je celé nejaké čudné, sa mi zdá :-)
tothka
evusik, prosim a bude aj tretie pokračovanie ? Bolo by to určite dobré čítanie.
evusik
@tothka toto boli moje dva dovolenkové trapasy a myslím, že na jednu dovolenku celkom stačilo :-) ale určite budem ešte písať, keď sa vyskytne dobrá téma :-)
babi
@evusik zasa skvelé čítanie ,vďaka. V dobrom ti "závidím" dovolenku v Tatrách, my sme tam chodili s deťmi každý rok a mám neskutočné zážitky. Boli sme aj na Rysoch, čo nie je až také zvláštne, ale boli sme tam s našou dcerou, ktorá mala 5 rokov. My sme to už aj chceli vzdať, ale ona nás "hnala" lebo chcela odznak. Tatry milujem a dodnes tam s mužom chodievame, už síce nie na veľké túry . Píš píš píš........
evusik
@babi ďakujem, to s deťmi poznám, aj naša dcéra bola presne taká istá, všade chcela byť prvá a energie mala (a aj má) na rozdávanie. Syn ten zas keď nevládal tak sa zaťal len aby na ňom nikto nezbadal slabosť, sklonil hlavu a šlapal ako o závod. O našich dovolenkách by som mohla veru rozprávať. A ja hovorím: chvalabohu za ne, aspoň máme načo spomínať..... a tešiť sa na ďaľšie :-)
babi
@evusik , spomienky všeobecne sú vzácna vec a čím je človek starší, tým viac spomína. To je to čo ti nikdo nevezme , máš to hlboko v srdci. Aj my sme prežili nádherné dovolenky, aj keď to neboli luxusné prímorské hotely,ale len Bulharsko v kempe, ale zato s tak skvelými ľuďmi, že na ne nikdy nezabudnem. TOPlist