The Calgary Stampede od July 9-18. 2010

honestka - fotkahonestka, 11. júla 2010
 calgarystampede.com


Rozpisem sa troska o tradicii, ktora sa opakuje pravidelne každoročne v Júli v Calgary, Alberta, Canada.
Je to rodeo, výstavy a velky kulturny festival trvajuci desať dni -udalosť, ktora sa inac nazyva ako ""The Greatest Outdoor Show on Earth" (Najväčšia vonkajšía show na Zemi), láka milióny návštevníkov ročne a ponúka najväčšíie rodeo s dobrymi cenami.
Uvodny sprievod mestom, v ktorom su cowboys, ich princezne, domorodi Indiani obleceni tradicne v ich krojoch, vela scénerii ako koncerty, poľnohospodárske súťaže, "Chuckwagon Racing" a výstavy na ktorych sa clovek dozvie vela o zivote tunajsich povodnych obyvatelov "Native Indians" a hlavne dobra nalada vsade v meste s tradicnym pokrikom "Jiii-Haaa"...
Calgary má na party atmosféru pri Stampede aj tym, ze obyvatelia mesta a taktiez navstevnici sa v tomto case poobliekaju do staromodnych kostymov a rozne akcie so zivou muzikou na pobavenie ludi su dobre organizovane a vsetko sa ponuka zadarmo. Aj do prace sa v tomto case chodi s oblecenim cowboyskych klobukov, rifiel, satky okolo krku a nezbytneho sirokeho klobuka a kto na to ma, fantasticky dobrych a kvalitnych cowboy boots (ciziem).
Od prveho dna sa konaju akcie organizovane po meste, ktore zacinaju denne "Stampede breakfast" -Ranajkami v ktorych sa podava tkzv. "ranajkova" klobaska (nie je to nasa tuha slovenska, ale taka parkova jemna cerstva bravcova, alebo hovadzaia jemna klobaska v tenkych crevkach, ktora sa opecie, slaninka, podava sa to s “Pancake- alebo Flap Jack” co je po nasom (Talkne-Dolky), vsetko sa to poleje vemi sladkym sirupom (original by to mal byt Maple - ale tu sa nahradi karamelovym), vsetko sa to pripravuje na velikych rozzeravenych grilovaich platniach a serviruju to obycajne velki sefovia z podnikov dokonca "Major of the City" sa rad zvyrazni takto ludsky.
Otocit sa mozes kolkokrat ti zachuti a navyse je podavany rozny dzus a kava so vsetkym co k nej patri (cream, cukor), dobra ziva "country muzika", mesto je vyzdobene stohami slamy a rozneho dreva a z dosak su urobene pricne na sposob starych stajni, (nie je prekvapujuce, ze sa to najde aj v banke) ci inych obchodoch, alebo na chodbach velkych supermarketov. Velke vykladne okna su pomalovane vyrazmi zo stareho folkloru zapadu a cowboyov a "stad utekajuch" krav ci buffalo"s" (co je vlastne vyznam slova Stampede)... Tato atmostfera trva celych 10 dni a tak po celom meste sa tychto ranajok moze clovek zucastnit nespocetne vela krat.
Vzdy to uchvati navstevnikov, pretoze o tom sice poculi, ale take nieco nezazili, naviac ta podivna chut jedla ich velmi zlaka a nakoniec zistia, ze je to take nezvycajne dobre....Mne osobne trvalo prve 2 roky toto vynechat prave kvoli kombinacii klobasa a sladky sirup, nechcelo sa mi to chutove pacit - dnes bez toho neviem jest tieto stedre "osuchy".

Vecer sa zajde do Stampede Park, kde je uz platene vstupne a okrem uz tradicnych kolotocov, dobreho jedla a roznych hier velmi putave a dobre orgaznizovane rodea, ktore su vypredane rychlo dopredu hoci listky na tuto akciu su aj dost drahe a dalsie oblubene "Chuck-wagon Racing "(vagonove ) cowboyske preteky. Vsade prijemny hluk, muzika a do centralnych stankov su pozyvani velmi znami spevaci ci umelci, ktori tu pocas celeho casu vystupuju v koncertoch.
== Jeden den je vstup do parku zadarmo pre Seniorov a taktiez jeden den je vyhradeny ako "Detsky Den" samozrejme s ranajsou ponukou jedla zadarmo.

Stampede korene siahaju až do 1886, kedy Calgary a okresné poľnohospodárske spoločnosti (vdaka americkemu promóterovi Guy Weadick) začal prvé Rodeo v roku 1912 - aj keď druhe nebolo až do roku 1919 - a toto bolo organizované viac na počesť vojakov vracajúcich sa z prvej svetovej vojny v 1923 kedy sa aj vytvorilo zdruzenie “ "Calgary Exhibition, and Stampede” a trva dodnes.

Viac ako dva milióny ľudí navštívi a prejde branou "Stampede Park" každoročne, hoci podujatia sa v nom vyuzivaju a konajú aj v priebehu celého roka.
Viac ako 2 milióny dolárov je ponuknutych na ziskanie a zarobenie si roznymi sikovnymi cowbojmi, ktori pri ich sikovnosti co dokazu s casom a Lasom v ruke na rychlom koni, alebo jazdou na vagonoch si ich plne zasluzia.
Dokonca sutazia uz deti na malych baranoch a dokazuju, ze s Lasom tiez vedia uz dobre narabat - lebo jednou z kategorii je aj poviazanie teliatka za kopyta co v najkratsom case.
Mesto Calgary si tak svojou stedrostou v cenach udrziava velmi dobre meno a tak toto nase Rodeo patri medzi najbohatšie na svete a láka špičkových pretekárov z celej Severnej Ameriky.
Riziko zranenia, alebo smrti je sice v malej pravdepodobnosti, (hoci accidents sa stavaju) a samozrejme skupiny "Ochrancov zvierat" davaju doraz na to, aby sa so zvieratmi zaobchadzalo setrne, hoci v poslednych rokoch nejake kone uhynuli pri tychto rychlych nahanackach, kde vsetko zalezi od stotin sekund...

A tak hoci farmarstvo je aj tu na velkom ustupe, tradicia starodobych farmarskych prac sa predsa len kde tu uchovava a hlavne tu je takto zvyraznena v priebehu par dni a pripomenutie o co vsetko prichadzame tym, ze poda ostava len na pasienky, (hoci cim dalej tym viacej ju zaberaju stavitelia a roztahuju mesto v subdivisions- stavbami rodinnych domov). 
Vdaka kvalitnym a sirko-daleko zelenych preriovych plani pasienok zase vedieme prim v dosahovani vybornej kvality rastu hovadzieho dobytka.
A tak ak sem nahodou zavitate, nezabudnite si dat aspon raz poriadny "Alberta AAA" tradicne urobeny steak ako T-bone, alebo Ribeye steak-je to nieco uzasne pocitit chut takeho mladeho chutneho masoveho stejku urobeneho na BBQ medium, len s prilohou peceneho zemiaku s maslom a kyslou smotanou a cerstvym salatom s prichutou cerstvych byliniek.
Ludia tu v meste ako aj vo svete na tento termin netrpezlivo cakaju a tak mame vela milych navstevnikov, ktori sa nevedia vynacudovat aki su Calgarcania mili a zdvorili a radi sa zdrzia aj dlhsie, pretoze okrem tejto atrakcie ich uputa prekrasne prostredie skalistych hor "Rocky Mountains", ktore im dalej ponuka svoje dobrodruzstva aj v mnozstve tyrkisovych jazier .
Kto tu raz bol, rad sa vrati spat nielen kvoli dobrej lyzovacke, ale dalej spoznavat neprebadanu krasu este stale malo dotknutej prekrasnej panenskej prirody, ktora je taka rozhlahla a mohutna, ze ju mnoho z nas stastnejsich ma moznost vidiet priamo z okien svojich domov, hoci je vzdialena od nas na 120 km- krasna Panorama velhor RM tahajuca sa az do dalekeho Mexica...

Pridte sa pozriet na nezvycajnost a bohatost tejto dalekej krajiny, nasho krasneho mesta, ktore donedavna bolo take pokojne, kym nezlakalo svojimi prirodnymi bohatstvami a tazby oleja ludi zo sikorkeho okolia Canady a seveta, a tak sa nam v kratkom case 15 rokov premenilo na milionovu metropolu so vsetkym co pokrok prinasa.
Nastastie kto je vzdialeny od centra mesta (my sme tak 20 minut) este stale ma pocit, ze byva niekde na chate. Jedine ta dlha zima....
 
@zareaguj


Diskusia k článku

kuchticka
Mila @honestka , popisala si velmi dobre krasu a zvyky u vas v Calgari. Robis dobru reklamu pre svoj novy domov. Ja viem, ako krasne je tam u vas, podobne ako u nas v Cascades Mt. kde byvam zas ja. Milijem hory a vlastne prirodu vobec. za slobodna som sice byvala v meste, ale kazdy vikend som stravila na horach v zime lyzovacka, behanie po hrebenoch (na bezkach), v lete pesie tury, bicyklovanie a podobne. Skoda, ze je to od nas tak daleko! Hned bych chcela ist na ten vas Cowboy-fest. Ja mam blizko do Vancover, B.C. Dakujem za pekny clanok.
janazjarku
@honestka ty si ma dostala celkom ozajstne som si predstavila tieto slávnosti a teším sa , že si ich môžeš užívať. Ja tu na Slovensku chodievam na trojdňové Ródeo v obci Muráň a aj keď sa to určite nedá porovnať vždy sa na túto udalosť teším! Prajem pekné cowbojské zážitky !
stefanm
Je to asi niečo podobné ako "jarmoky" u nás na slovensku nie?Práve je jeden z najlepších v Kežmarku.Aj tam je to celé venované tradiciam a zvykom našich predkov.Každý si to prispôsobí svojím podmienkam.Niekto zapíja klobásky s džúsom a niekto ovčí syr so žinčicou a borovičkou.Ja už takéto "akcie" vynechávam.Už sa mi to zdá veľmi skomercionalizované!!Ako keby sa starostovia predbiehali kto dokázal zohnať lepšieho "sponzora" a nie aby sa šetrilo!!!Ale na tradície sa nemá zabúdať tak nech.Verím,že si si na vašom "Canada,Alberta,Calgery- jarmoku" užila kopec zábavy a hlavne dobrého jedla.Veď o tom to je!!!Napíš viac takých pekných a poučných článkov.S pozdravom a pokrikom Jiii-Haaa s lúči stefanm Slovakia,Centrálny Šariš,Prešov!!!
evusik
je jasné že takéto akcie sa robia všade po svete nech už sú nazvané akokoľvek - fest, jarmok... mne sa ale natom čo si opísala @honestka páči najviac to, že sa do takejto tradične poriadanej zábavy zapojí celé mesto, že ľudia na 10 dní zabudnú na starosti a trochu sa vybláznia - oblečením, výzdobou. U nás ideme na jarmok, tam sa pomotáme, najeme, večer možno koncert alebo tancovačka a ideme domov. Viete si predstaviť, že by bol u nás napr. tradičný gazdovský jarmok a my by sme chodili do práce v kroji a v banke by boli koženné sedačky nahradené balíkmi slamy? A ešte tí čo by nemali kroj by po nás závistlivo pokukávali? No neviem si to predstaviť. My ako keby sme sa hambili - že sme už dospelí a hrať sa majú deti a basta. Škoda mne by sa to páčilo. S pohostinnosťou by sme nemali problém, ale s takým tým odviazaním asi ano. My uznávame skôr - bavte nás, my sa budeme dívať, ako - bavme sa navzájom.
bambulka51
Milé priateľky,ja som sa tiež presťahovala na dedinku je tu veľa príležitostí na vyžitie v prírode.Syn nás zobral do Klokočova je tam,,sudo-park,vozenie na koňoch,v sudoch je pretekajúca a pri tom ohrievaná voda ,hneď vedľa bazén so studenou vodou,detský domček,vo vnútri s kolískami,rebríkom na lezenie vonku pre väčšie deti kolíska nad,, priepasťou",ubytovanie /jeden domček pre 9 ľudí/sú tam také asi tri.Boli sme tam s vnukmi 7 a 5 ročnými.Nebola som dlho nikde na dovolenke,takže som hrozne rada za takéto zážitky.Máme tu v blízko Olešnú ,tam sa nachádza zase akva-park,už som zvedavá ako to tam vypadá,máme na prázdninách vnuka,tak pôjdeme pozrieť.Pozdravujem Vás a keď pôjdete na Kysuce a cez dedinku Podvysoká určite sa zastavte,dom sme prerobili,môžem Vás privítať,,chlebom a soľou"
janger
Pekne si to napisala. Do Kanady chceme ist raz pozriet a potom si urcite dame ten T-bone alebo ribeye, mnam.
Tie cudne kombinacie jedla, ako spominas (klobasa so sirupom), s tym som sa stretla aj ja tu v Holandsku. Tu do palaciniek niekedy zapekaju slaninku a to obleju sladkym sirupom (tmavy cukrovy sirup).Tiez sa mi to zdalo velmi divne, ale teraz to mam velmi rada.
Honestka, uz dlho zijes v Kanade?
@bambulka51 , viem, ze Kysuce su krasne. Podvysoke poznam z rozpravania mojej babicky. Takze ked ty tu spomenies Podvysoke, tak si hned na nu spominam.
frezia68
@honestka :Canada je nádherná,má obdivuhodnú prírodu a na veľkých územiach ešte panenská...nenechám si ujsť žiadny dostupný prírodopisný film,alebo film,ktorý ju približuje.A tie tradície si pekne opísala,sú to pekné zvyky.Aj by ma zaujímalo,kto to hradí-mesto?Nie len pre nás nezvyklé kombinácie jedla,ale celá tá atmosféra,country hudba a tie frajerské klobúky.......rada by som tam bola pár dní,ale keď veľmi lietam vo výšinách,tak si pospevujem s Bobekom(nie so " sladkým" Zmožekom)Lásko,mne ubýva sil.......a potom stačia aj krásne Tatry :-))
honestka
Dakujem za vase pekne komentare.
@frezia : v kazdom vacsom podniku si nechaju rozpocet aj na tuto akciu a preto je tych ranajok po meste tak vela. ale aj vela malych podnikatelov robi tuto akciu velmi vdacne pre svojich zamestnancov, dokonca aj tunajsie university pre svojich zamestnancov a ziakov. Je toho za 10 dni dost a neviem, ci by som nasla nejaku statistiku, ktora to ma vycislene, kolko penazi sa minie a kolko surovin na to sporebuju...
Aj mesto si hradi tak len svoju akciu, ktora je ozaj velka. Take ranajky trvaju aj 4 hodiny a tak si viete predstavit, kedze je to neobmedzene z ktorej casti mesta ludia pridu, ze sa tam premelie velmi vela ludi. Na niektorych ranajkach zalezi kto ich sponsoruje-(hlavne tie, ktore robia potravinove obchody) je sortiment este vacsi- takto maju zadarmo reklamu na ich vyrobky, ktore vyberaju pozorne a ozaj sa im to oplati, lebo spat ziskaju zakaznikov, ktori to hufne nakupia.
Dnes je napr, "Family den"(rodinny) a prvych 30 tisic navstevnikov dostane aj tie ranajky, takze si viete predtavit kolko grilov musi frcat naplno aby to stihli za tie urcene hodiny. Naviac, ked cas prejde, ale je u ludi zaujem, nevadi im veci dorobit a pohostit vsetkych pritomnych.
Je to zvlastnost a uz sa hovorilo o tom, ze tieto veci skoncia, ale verim, ze pokial budu tieto bohate naftove podniky tu fungovat, a obchody, ktorym zalezi na zakaznikoch a reklame, ostane tradicia tychto po nasskom "Jarmokov" neporusena.
Este raz dakjuem za pozornost, ktoru ste clanku venovali a Ji-Haa vsetkym, aj tak daleko ako do Presova- pokial mi hrdlo este sluzi...
PS/ zijeme tu v tomto meste uz 3 desatrocie.
evas13
@honestka pri čítaní tvojho príbehu som si to živo predstavovala tie krásne, ale aj nebezpečné ródea a zaujímave podávanie raňajkového menú. Je pre mňa nepredstaviteľné, aby niekto celej verejnosti podávali zadarmo, alebo za prijateľné ceny. U nás by to všetko bolo nekresťansky predražené a každý by sa snažil na všetkom "trhnúť". Úplne súhlasím s @evusik o spôsobe bavenia sa a zábavania, ako sa mi páči aj @frezia68 s jej lietaním a pospevovaním pesničky od Bobeka, k čomu sa sa ja približujem.
Tak isto som nadšená rôznymi jarmokmi, "ródeami, Pohodami, kde sa ľúdia stretávajú a hlavne bavia.
honestka
@frezia : - ved by si sa mala kde zastavit a hudby by si si uzila dost. A neboj aj toho jedla "zadarmo" by sa ti uslo dost a ostatne by sme doplnili doma...
sovka62
Ďakujem, Honestka, veľmi zaujímavo napísané, ani čo by som tam bola (a bola by som tam rada!). A keď tak porovnávam so Slovak Food Festival a to konkrétne prvým, kde by človek očakával, že sa budú snažiť, aby sa ľudom páčilo, nech je o rok účasť väčšia, tak mi je smutno. Organizačne nezvládnuté, reštaurácie, ktoré sa tam prezentovali mali neúmerné ceny (vzhľadom k veľkosti porcie a spôsobu podávania) a to, že na tomto slovenskom festivale bolo hitom suši (asi typické slovenské jedlo), som v mysli nespracovala doteraz. Varecháčky, ktoré tam boli, vedia o čom píšem. Ostáva len dúfať, že keď to Slováci budú robiť toľko rokov ako vy v Canade, zvládnu to lepšie. Srdečne ťa pozdravujem a prajem veľa krásnych zážitkov na tohtoročnom Stampede.
evanaaa
Mne sa canadská príroda veľmi páči, aj keď ju poznám z mnohých filmov. Aj keď viem, že naživo musí byť omnoho krajšia. Keď dávajú film s krásnou prírodou, viem, že to nie je z USA, ale z Canady. Mám sestru v Toronte, žije tam od 69-ho roku, teraz práve má prísť sem, na Slovensko, teším sa na ňu a na jej rozprávanie. Príde koncom júla. Zatiaľ mám z Canady javorový sirup, ešte som ho neochutnala, ten mi doniesla ďalšia sestra, ktorá bola na návšteve v Minessote a aj v Toronte .
frezia68
@honestka :ďakujem za vysvetlenie,veľmi rada som sa dozvedela niečo nové a zaujímavé.A tiež nepochybujem,že keby som sa tam ukázala,tak ma príjmeš a radi by sme pokecali....milá predstava.ale Slováci sú už takí :-))),tak si užite tie dni a veselte sa,oddychujte.
honestka
@evanaaa : tak zivot tu- a kde zije ona- vo velomeste Torotna je velmi odlisny aj co sa tyka samej klimy. Tu je zatial vsetko super, este aj vodu mozeme kludne pit z vodovodu- nema pachute...
a rychlo sup- sup otvor falasku a okostuj, aby ti mohli priniest dalsi liter! Je to pochutka na vselico, kde ide nieco sladke- velmi distinguish chut je taka netypicka a taka yummy...
aj keby si urobila kolacik s touto plnkou, nikto neuhadne co je v nej. ==
Ale nech si daju pozor a privezu ten pravy javorovy, nie s prisadami. aj my s me mali byt v tomto case na Slovensku, snad nabudui rok sa podari lepsie. A ze ju pozdravujem!
honestka
@Sovka. dakujem, precitala som si vsetky dostupne clanky, ktore ste uverejnili a je to skoda, snad sa poucili a buduci uz bude bez vacsich problemov. Ide prave o to, ze ked nieco propaguju, malo by to byt take, aby to nabuduce ludi lakalo- nie opacne. A to si aj cez to chcem naplanovat trip tak, aby som to stihla absolvovat, ak sa podari a stretnut VAS tak pokope... dakujem!
babav
@honestka , velmi pekne si nam priblizila zvyky a tradicie z tvojej
druhej domoviny.Vela nam , toho tradicneho ,ukazali aj na otvaracich ceremoniach z poslednej olympiady,ale to co si opisala ty je skutocne jedinecne.
babav
@evanaaa , nehnevaj sa ,ale neda mi nezastat sa americkej prirody. V Kanade tej panenskej prirody maju viacej,ale americke narodne parky nemaju v ich krase a jedinecnosti paru;
len treba o nich vediet!
kuchticka
@babav , velmi s tebou suhlasim. napr Grand Canyon, Yellowstone ..... Je ich vela a prekrasne, len nikto nerobi reklamu.
hera
@honestka nadherne si to opisala nemam co dodat: iba ak : bola som,videla som, zazila som, ochutnala som. Mozem kazdemu doporucit ist sa pozriet.
honestka
@Hera : dakujem, skoda, ze sme sa nepoznali, bola by si si obohatila zazitky o nove- mozno nabuduce...
bozulka
@honestka , pekne si to popísala,tiež sa rada pozerám na Kanadské prírodopisné filmy.Tvoj popis bol tak vierohodný,že som cítila aj vôňu toho grilovaného jedla a počula cauntry hudbu,ktorú mám veľmi rada.Vidíš a nechýbalo veľa a môj syn mohol žiť v Alberte,ale všetko je dobré tak ako to je,len mi je ľúto,že keď sme boli mladší tak to nešlo cestovať a teraz keď by sme mohli cestovať a našli by sa aj financie tak už niet síl.
@evusik aj @sovka , pekne zhodnotili našu slovenskú náturu-bohužial...
honestka
Bozulka, nikdy nevies, co zivot postavi do cesty- a pokial zijeme- vselico je mozne, ved vidis ake su cesty zivota nevyspytatelne. skoda, ze aj pocasie nam nesluzi lepsie, troska poprchava a nie je tu horuce, co zrejme ovplyvnuje vela ludi, radsej neist nikde a len v okoli sa potulat, aby sa nadobudla dobra atmosfera tejto jedinecnej prilezitosti. Aj ja som obmedzena, nastastie v okoli mame dost stampeedovskej atmosfery tiez. dakujem.
evanaaa
Honestka, ďakujem, pozdrav odovzdám. Máš pravdu, ten rozdiel tam iste je, ale ani ja by som nechcela žiť vo veľkom meste. A čo sa týka sirupu, myslím,že je pravý - je 100%, pur, čistý.
anene
@honestka , pútavý a zaujímvý článok, v Galgari sú pekné zvyky, to by bolo pre niektorých našich spoluobčanov, tie raňajky zadarmo. Tie rozpálené pece na opekanie, to by nebolo nič teraz pre nás, keď máme teploty niekedy aj do 32 stupňov. Ako to opisuješ si iste spokojná a šťastná tam kde bývaš. Ale vnukla si mi jednu myšlienku, mám neter v Mexiku a veľkrát sa pýta svojej mami na rôzne recepty. Musím povedať svojej sesternici jej mami aby sa prihlásili na stranku Varechy. Budú mať po problémoch. Síce sú stále v kontakte, ale bude mať recepty z domova aj od iných. A dobdré.
Honestka, všetko dobré a nech sa darí celej rodine.
honestka
@Anene : velmi pekne dakujem za zelania- aj vam vsetko dobre. a mas pravdu, ze varecha kazdemu kto je v cudzine pomoze a priblizi jedla, ktore sme uz sem tam aj vynechali, ale v pamati su a tak sa s radostou k nim vraciame. Pocasie t.r. u nas nebolo najlepsie, dost si poprsalo a tak ludi to aj drzalo doma, alebo ked tak navstevovali miesta, kryte. uvidime, ked v nedelu vyhlasia aky sme trhli rekord navstevnosti.



 



TOPlist