Tam sme mali kuchárku ...no , nedá sa to ani popísať. Akýmsi záhadným spôsobom sa jej podarilo získať vyučný list a to bola veruže veľmi tažká kliatba uvalena na nevinné deti v škôlke . V 50-tych rokoch bolo určite veľmi ťažké variť ale keď sa riadením osudu spojí problémové zásobovanie so zlou kuchárkou...Pamätám si na tie rozvarené cestoviny, nechutné " univerzálne " omáčky , prihorené zemiaky aj ryžu , "tekuté nákypy" , polosurové alebo naopak prihorené mäso .A keď tak rozmýšľam , vynálezkyňou a hlavnou priekopníčkou moderného slovensko-taliansko-arabsko-japonského surového kuraťa bola naša kuchárka ! :)))
V škôlke sme sa jej všetci báli - deti aj učiteľky.
Zo škôlky som šla na ZŠ .A hneď prvý obed ma uvrhol do stavu totálneho zúfalstva . Za okienkom sa na mňa zachmúrila moja premilená teta kuchárka. Darmo som doma jačala na rodičov , že chodit na obedy v škole nebudem , hádzala sa o zem , držala v škole protestnú hladovku - nepomohlo . Bola som odsúdená na ďalšie roky totálne nechutného jedla . To sa však ku mne časom pripojili už aj moji starší súrodenci a svorne sme začali doma ofenzívu proti školskej jedálni .Mojej chuderke mame vtedy neostávalo nič iné iba každý večer variť pre nás obed na druhý deň.
Pani kuchárka si vraj každý deň nosievala domov plné vedrá pomyjí pre svoje prasiatka .Medzi deťmi sa povrávalo , že každý mesiac je u nich doma zakáľačka . Jej detičky boli také okrúhlučké , tučnučké takže možno na tom aj bolo niečo pravdy.
Po skončení štúdia som nastúpila v rodnom meste do do práce v miestnej nemocnici . Prvý obed - prvý šok . Za okienkom sa na mňa škerila moja " obľúbená " teta kuchárka ...
Našťastie tam bolo kuchárov viacej , striedali sa v smenách a nad nimi vládla ešte diétna sestra . Inak by som sa zasa niekoľko rokov musela vyhýbať jedálni .
Kuchárkina dcéra je teraz vedúca jednej školskej jedálne ...
a ako som pocula , dcera "mojej" kucharky sa na nu podoba nielen vzhladom , povahou ale aj sikovnostou...:))
Ake uslachtile :-))
Ale Gympel a puberta, to mužíčkom nášho veku svitli krásne časy!Nielen, že by sme zjedli aj koľajnice električky aby sme nemuseli na matikuku! Chutilo všetko. Ani nebolo treba variť zelerku, že? Ono to samosa to fungovalo, oj, kdeže tie krásne časy sú, zazvlykal poet.
A keď bola gulášová, poslali sme najväčšieho spolužiaka Pica po kovovú misu. Zo spodku sme vybrali to husté, anložili do tanierov a pchali sa ako deti mamky Pôstkovej. Keď zostala v miske iba tekutina, ja najmenší som musel ísť za kuchárkami. S plačom na krajíčku pod dioptriami som rumázgal: Pozrite, všetko mi tí veľkí zožrali! Pozor, teraz to príde!
Na rozdiel od bambitky mám na ne dobré spomienky. Neboli hlúpe, aby nám to " zožrali" a doteraz ich vidím, ako sa škeria, vykláňajúc sa z okienka (prestali obsluhovať ostatných v obrovskej rade) pozorujúc finále nášho divadielka.
P.S. Keď sme o tom dozvedeli, tak sme teátro vyhrávali ad absurdum a tety sa na to tešili tak, že by rady varili každý deň gulášovku.
P.S.S. Teda takto krásky moje z varechy.sk. Vo všetkom aj nechutnom si treba nájsť komédiu!
Tiež som mala úplne najradšej parené buchty. ;) Zelenina ani mäso ma v detskom veku veľmi nezaujímali. A po jedle a po spánku nám v škôlke vyhrávali vždy platne, Marika Gombitová... :)