Foto: sracz
Domáci rcp Blaškovcov zo Šariša od nepamäti. Najradšej si ich, spravidla v kosťovej polievke, vychudnávali chlapi. Dominantné postavenie patrilo Dedkovi, potom jeho najstaršiemu synovi Zobraziť celý popisDomáci rcp Blaškovcov zo Šariša od nepamäti. Najradšej si ich, spravidla v kosťovej polievke, vychudnávali chlapi. Dominantné postavenie patrilo Dedkovi, potom jeho najstaršiemu synovi (našemu strejdovi Jendovi), ale i mojemu otcovi. Všetci sä už dávno na Pravde Božej! Na mňa sa akosi „nenalepili“, ale moje krajšie, lepšie a milšie druhé JA ich priam zbožňuje. Čudovali by ste sa, ale z času na čas ma „znásilní“ pre túto jej dobrotu! Ak chcete, vyskúšajte, ja som ho, ale iba trošku, preladil!
porcií
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
polievku dáte variť Vašim osvedčeným spôsobom (ja som tentoraz varil „kombinovanú kosťovicu“ = hovädzo, kuraco, bravčovo, morkovú; ale tieto halušky môžete podávať v bársktorej mäsovej, no ani v zeleninovej neurobia hanbu Vašej kuchyni); samozrejme, patričné množstvo koreňovej zeleniny, ligurček vo zväzku s petržlenovou vňaťou, vo vnútri zelerových stoniek, veľká cibuľa s klinčekami a véééééľa ružičiek kelu, vyčarujú polievke ten najúžasnejší voňavý „bukét“
-
2
polievočka tíško „buľká“ na šporáku, tak je čas na prehliadku surovín na pečeňové halušky; ak nemáte kuraciu, bez problémov použite, v adekvátnom množstve, bravčovú, hovädziu, zajačiu, … „ňič ňe plane, aj tak še da i tak še da“
-
3
potom do „vajndlingu“ nastrúhame surové zemiaky (ten môj jeden mal skoro ¼ kila); hneď ju zasypeme PHM (polohrubou múkou; moji predkovia ju robili s hrubou, ale ja som rád, že tu dostanem aspoň PHM), ale POZOR - múky dáme iba toľko, aby sme cesto nemuseli riediť vodou!!! -; pridáme na „tečúco“ posekanú (alebo v kuchyňskom robote rozmixovanú) pečeň (dôkladne odblanenú, umytú a krvi zbavenú), na drobno pokrájanú petržlenovú a zelerovú vňaťku; a rad radom – vklepneme čerstvé vajíčko, pridáme štipku „sodybiky“ – jedlej sódy bicarbóny, ktorá halušky dobre nakyprí; osolíme, oMČeKujeme a
-
4
dobre vymiešame
-
5
cesto pretláčame do vriacej osolenej vody; v 50. ÷ 70. rokoch si ich náš dedko Tatuš dával vyvárať priamo do pre seba vyčlenenej dávky polievky, ktorému „nijakovsky“ nevadilo, že zmútnela, ale my „mladší“ sme už akosi rozmaznaní;
-
6
po troch speneniach vriacej vody, môžeme hotové halušky, pomocou sitka, vybrať z vody
-
7
– ak servírujeme hneď po uvarení, halušky kladieme na taniere priamo zo sitka a zalejeme ich horúcou až vriacou polievkou ***, zvyšok 2 razy premyjeme studenou vodou, inak by sa nám zlepili. ad ***) s úsmevom si spomínam na priateľa Ďurka Maliňáka z košického sídliska Nad jazerom, ktorý okrem mojeho chrenu s cviklou bol hlboko závislý aj na takejto polievke a zvykol si ju prosiť: „Ferku bratu, daj mi, prosím, z tej tvojej polievky, ale takú vriacu a ešte „kuščičko“ – trošku - zohriať“!
aj haluštičky pečienkové...ale tieto!!tak tieto sú pre mňa nové!!!so zemiakom strúhaným..pokušeniu vyskúšať ich-sa ani trošku nebránim..
závidím mužíčka tvojej žene!!!tak vycibreno to máš všetko nacvičené...!!!až sem cítim tú pečienkovú vôňu...už nepotrebujem ani pečeného holuba k tomu...:-)))
Ale milý @sracz , ty si nás tu pobláznil haluštičkami, najprv som si myslela, ža udusená pečeň a k nej zemiakové halušky, ako perkelt, ale toto je niečo iné, nové, musím si rýchlo zaznačiť, kým sa mi to tu stratí, vďaka!
Ak máš možnosť vyskúšaj.