Závin trocha inak

stacy77777 - fotkastacy77777, 14. marca 2012

Recept na kysnuté cesto pochádza z Valašska,pôvodne na moravské vdolečky,je veľmi ľahučké a jemné a dá sa použiť na akékoľvek kysnuté koláče /okrem šišiek/.

6
porcií
90 minút
príprava
30 minút
na 170 °C

Suroviny

1 kg
6 lyžíc
1 lyžička
1 ks
1 ks alebo Hera
1 ks
60 gr čerstvé
6 dcl vlažné
Plnka:
1 kg
0,5 kg
5 lyžíc
2 lyžičky
  sušené
1 ks

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Prichystáme si hladkú múku,cukor,soľ,vajce,na plátky nakrájaný palmarin,vanilku do kvasiacej misy,do malej keramickej misky pripravíme kvások s trošky cukru,kvasníc a vlažného mlieka. Po vykysnutí a pridaní mlieka zamiesime vláčne,mäkké cesto,podľa potreby pridávame po troške mlieko,aby cesto nebolo tuhé. Vykysnuté cesto rozdelíme na 6 častí,vyvaľkáme ako na štrúdle,prekrojíme po šírke,každú časť posypeme strúhankou,natrieme jabĺčka a do stredu na jabklá dáme tvaroh. Obe časti zvinieme,pevne zlepíme okraje a zatočíme do vrkoča.

  Závin trocha inak - obrázok 1
 2. 2

  Zvinuté vrkoče potrieme rozšľahaným žĺtkom rozmiešané s vlažnou vodou. Na jeden žĺtok jedna kávová lyžička vody.

  Závin trocha inak - obrázok 2
 3. 3

  Dáme piecť do predom vyhrietej rúry na 50stupňov,na tomto stupni necháme cca 5minút,potom pridáme teplotu na 120stupňov cca na 10minút,dopekáme do zlatista na 170stupňoch.celkový čas pečenia je cca 25-30minút,podľa druhu rúry. Samozrejme plnky môžeme použiť rôzne,podľa vlastnej chuti,mak,orechy,jablká,tvaroh,prídadne veľmi chutná je kombinácia jablká vymiešané spolu s orechmi alebo jablká s makom. veľmi vkusne vyzerajú aj malé zatočené vianočky alebo zvinuté do venčekov. V tom prípade rozkrájame cesto na obdĺžniky cca 5X15cm. Prajem dobrú chuť dámy a príjemné chvíle pri pečení.

  Závin trocha inak - obrázok 3
 4. 4

  Dobrú chuť!!!

  Závin trocha inak - obrázok 4

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
krásny! normálne na mňa kričí:"zjedz ma!!"