Veľkonočný koláč fotorecept

monty469 - fotkamonty469, 25. marca 2016
Veľkonočný koláč (fotorecept)
Foto: monty469

Keď žila svokra, tak ho piekla pravidelne, každú Veľkú noc, ale aj na Vianoce. Veľmi nám chutil, ale časom sme ho začali kupovať. Tento rok, som sa rozhodla, že ho konečne upečiem, a budem v tejto tradícii pokračovať. Na prianie rodinky som pridala aj hrozienka a brusnice, ktoré v pôvodnom recepte nie sú :-)

60 minút
na 190 °C

Suroviny

500 g
500 g
100 g
42 g
70 g
100 g
1 ks
1 PL
100 g
100 g
600 ml
Na potretie:
1 ks
Na vymazanie pekáča:

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Najprv preosejeme múku, urobíme jamku, rozmrvíme do nej droždie, zasypeme 1 ČL cukru, zalejeme trochou vlažného mlieka, zasypeme troškou múky a necháme urobiť kvások. Potom pridáme zvyšok cukru, sušené mlieko, vajíčko, roztopené maslo, vanilkový cukor, hrozienka a brusnice, postupne prilievame mlieko a miesime. Cesto má byť vláčne a nelepivé.

  Veľkonočný koláč (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Necháme kysnúť hodinu pri izbovej teplote.

  Veľkonočný koláč (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Cesto rozdelíme na 4 časti.

  Veľkonočný koláč (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Spletáme do vrkoča. Pridávam postup, podľa ktorého som ho plietla aj ja (keďže toto je moja premiéra)

  Veľkonočný koláč (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Ak dodržíte postup, vznikne takéto niečo :-)

  Veľkonočný koláč (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Preložíme ho do maslom vymasteného pekáča, necháme podkysnúť 30 minút, a pred vložením do rúry ho potrieme rozšľahaným vajíčkom.

  Veľkonočný koláč (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Pečieme ho v rúre pri 190°C cca hodinu. Po dopečení potrieme koláč cukrovou vodou (2 ČL cukru zalejeme troškou teplej vody, cukor necháme rozpustiť a potrieme vrch koláča ešte za horúca).

  Veľkonočný koláč (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Ešte jedna zboku .. :-)

  Veľkonočný koláč (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  :-)

  Veľkonočný koláč (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
@Klukodvody ďakujem ti veľmi pekne :-) @bika2604 ďakujem ti krásne, rodinke veľmi chutí, už sa tešíme na to, keď si ho vychutnáme spolu s ďalšími veľkonočnými dobrotkami, akými sú u nás plnina, hrudka, údeninky, chren so smotanou, cvikla a ďalšie.. :-) Keď vyskúšaš, daj vedieť! @torticka neboj sa, ja som si tiež myslela, že skôr upletiem vrkoč zo svojich prstov než z cesta, ale podarilo sa to na prvý krát, nie je sa čoho báť :-) Ďakujem aj tebe! Milá @veronikkka , toľko chvál! nerob, lebo budem namyslená! časom vyskúšam aj ja rôzne spôsoby, na začiatok stačí aj tento jednoduchý :-) teším sa, že sa ti môj receptík na veľkonočný koláč páči, srdečne ti ďakujem za milý komentár :-P @mata3636 ďakujem :-) @dosa vďaka za pochvalu ! @chica114 keďže je predo dvermi Veľká noc, vajíčka neodmysliteľne patria k nej, a ako píšeš, chutia výborne! Vyskúšaj, a keď upečieš daj vedieť, ako chutili :-)
Krásny koláčik,takýto presne pekávala moja mama tiež na takéto sviatky ♥Máš ho veľmi pekný na 5*.Ukladám kvoli zapletaniu -:)