Úliky fotorecept

mrcookiecook - fotkamrcookiecook, 24. decembra 2014

Úliky boli a sú v našej rodine Top. Už od detstva. Nikdy nemohli chýbať na žiadnej rodinnej oslave, či na Vianoce. Čo dodať ešte Zobraziť celý popisÚliky boli a sú v našej rodine Top. Už od detstva. Nikdy nemohli chýbať na žiadnej rodinnej oslave, či na Vianoce. Čo dodať ešte viac? Úliky sú úliky... :-) Dnes už asi ťažko zohnať originál formičku na ne, predávajú sa už len kadejaké otváracie a v tvare úľa. Tieto majú síce tvar akéhosi špica, no je to malý včelí úlik. Tento recept pochádza od našej babky. A originál? Ťažko povedať, no mám aj výstrižok zo 60. rokov, kde sú použité tieto "špicaté" formičky. Recept je asi na 45 až 50 kusov...

90 minút
príprava

Suroviny

250 g
250 g
1 ks
Plnka:
2 ks
7 PL
2 PL
150 g
2 balíky
Poleva:
Postup

 1. 1

  Orechy zmiešame s cukrom a pridáme vajce...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Z týchto troch vecí vypracujeme cesto...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Z cesta robíme malé guľky, veľké asi ako stredne veľký vlašský orech (priemer asi 3,5cm), ktoré obalíme v práškovom cukre, aby sa neprilepili na formičku, keď budeme robiť úliky...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Takto vyzerá originál formička na úliky, no dá sa použiť aj iná...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Do formičky naberieme cukor a vysypeme. Potom do nej natlačíme orechovú guľku asi tak ako je na obrázku, za rovno otvoru...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Do hmoty vo formičke urobíme prstom, s primeraným citom aby sa hmota nepretrhla jamku...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Vyklápame úliky, formičky ako na pieskovisku... :-) Keď máme všetko cesto minuté a úliky vyklopené, dáme ich na nejaký čas stuhnúť a vyschnúť do chladničky, asi hodinku, dve...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Urobíme si plnku. Použijeme dve vajcia, kakao a práškový cukor...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Za stáleho miešania do zhustnutia uvaríme kakaový krém. Do vychladnutého pridáme maslo a dobre vymiešame...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Plnka je hotová...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Plníme plnkou, uzavrieme piškótou a nakoniec namočíme do čokolády a necháme stuhnúť v chlade...

  Úliky (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Dobrú chuť... :-)

  Úliky (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu

tati2008
U nás sa robia špice od môjho detstva ,na ich tvorbu používame dve formičky a musia byť vždy na Vianoce,sú chutnučké.Len ich nedávame do chladničky ale voľne sa sušia v chlade.
gubics
Ja tie úliky tiež robievam,len plnku dávam žltú,je podobná ako vaječný koňak, len je to hustejšie,aby to nevytieklo. Mám také isté formy,aké sú Tvoje, ale keď som začala používať tie otváracie, tie sa mi zdajú jednoduchšie na vyklopenie masy z formy.
priroda
Mne sa zda, ze sme to vyrabali s BB pudingom...asi aj bez cerstvych vajicok, bez plnky... kto by si to uz pamatal...
tinca
krásne sa ti vydarili ja ich tiež milujem,ale odrádzajú ma tie formičky,lebo nemám a tie terajšie sú ako píšeš:) 5*
evanaaa
Aj keď mám formičky, ešte ma nenapadlo robiť z nich úliky, mala som už aj recept z gaštanového pyré na ne, len by som musela pohľadať, ale aj tieto sa mi páčia.
medovnicek
mám podobný recept ako ty akurát tam nejde celé vajíčko, ale len bielok, tú formičku mám aj ja po mamke, krásne ich máš:)
marika21
Mám kúpené tri formičky. Rada by som mala aj formičku ako je tu na obrázku. Kúpim ak by niekto sa chcel zbaviť a nepotrebuje . Môže ich byť aj viac. Dala by som kontakt. Alebo sa dajú niekde kúpiť tento druh? Vie niekto, či a kde sa dá kúpiť???
ivan14
Ty otvírací formičky mají nevýhodu, že se úl často potrhá při otevírání. Nekdo radit vysypávat formičku cukrem, ale ...to je strašně sladké. Pak jsem si někde přečetl, že se dá vyložit formička mikrotenem z pytlíku. Moje dcera to vylepšila tím, že formičku vyloží potravinovou fólií - a najednou je z otravné práce pohodička, úlky jako malované a práce jde od ruky jedna radost. Dobrou chuť: :-)
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia