Šúľancová polievka s klobásou fotorecept

izabella929 - fotkaizabella929, 1. februára 2017

Včera sme mali na obed šúľance s cibuľou a klobásou. Samozrejme, že som ich urobila viac a tak mi zvýšili. Som šetrná a škoda by bolo ich len tak nechať. Dnes som z nich urobila polievku, ktorá pôvodom pochádza z oblasti Egru v Maďarsku. Ako skoro do každej polievky radi pridávajú smotanu, teda by patrila aj do tejto šúľancovej. Ja som ju urobila po svojom.

5
porcií
10 minút
príprava
25 minút
tepelná úprava

Suroviny

50 g
100 g
1 ks
1 strúčik
podľa chuti
štipka
4 ks

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Pripravila som si základ. Do rajnice som dala slaninu, cibuľu, cesnak, klobásu a nechala som opiecť.

  Šúľancová polievka s klobásou (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Pridala som červenú mletú papriku a podliala som vodou. Osolila, okorenila, pridala som rascu a zemiaky nakrájané na kocky.

  Šúľancová polievka s klobásou (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Keď boli zemiaky uvarené, pridala som hrubú múku a nechala prejsť varom. Pridala som domácu sušenú zelerovú vňať a polievku som odstavila. Vložila som do nej uvarené šúľance.

  Šúľancová polievka s klobásou (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Môže sa pridať do nej aj rozšľahané vajíčko a smotana. Prajem vám dobrú chuť.

  Šúľancová polievka s klobásou (fotorecept) - obrázok 4
Recept je zaradený do kategórií:
Bravčové mäso, Maďarská kuchyňa, Obed, Polievky, Varené

Diskusia k receptu

patroveckypitrs
Chválim to je znamenie dobrej gazdinky, dal by som si. Ja tak isto robím čo mi ostane z varenia využijem na iné. 5* a ukladám.
jankov
Takúto polievku si robím často, volám ju rýchlikovka klobásková, len namiesto šúľancov tam hodím "primerane" domácich širších slížov a nakoniec pridám majoránku a trochu kajenskej papriky...prvýkrát som takúto polievku jedol u moje michalovskej babky pred ca 54-mi rokmi, tá ju naučila robiť mamu a mama zasa mňa a ja moju dcéru, len tá ju má radšej, keď ju navarí otec...:-)
...ak robím šúľance, tak akosi ich nezostane nazvyš, niekde sa tie koťuhy z taniera odšúľajú...:-)
sracz
... aj ja si, s dovolením milá Izka, prisadnem a dám si s Vami tak za plný "esschus" a budem jesť veľkou lyžicou! Nádhera ja na tanieri aj spomienková (podobne ako píše @Jankov z "Nagymihályu")!
jankov
@Sracz (2.2.2017 01:03)
Ja som rodený "Vágújhely-ovčan", mama pochádzala z "Nagymihály", môj otec si ju tam kedysi našiel ako vojak a "odviedol" do "Vágújhely"...kedysi som tam chodieval veľmi často a na návšteve rodiny ma hostili ich východňárskymi jednoduchými na prípravu, ale zato chutnými a "hutnými" jedlami a nikdy mi nezabudli prízvukovať: konečne sa dobre naješ, lebo vy západňári takéto jedlá nemáte a ani neviete navariť...:-)...
garanco
@Jankov (2.2.2017 05:27) , @sracz
... čo keby ste neznalej názvov ( aj keď som "Vyhodňarka"), preložili tie názvy, predpokladám, že Nagymihály sú Michalovce, ale ten Vágu... netuším.
Ospravedlňuje sa Izke, že som odbočila od varenia!
garanco
@Jankov (2.2.2017 05:27)

Keď som rozobrala moje vedomosti z maďarčiny: je Vágújhely Nové mesto nad Váhom?
jankov
@garanco (2.2.2017 10:07)

Dlho som nebol na Vareche, tak ti odpovedám až teraz...áno, kedysi sa volalo aj Vágujhely, ale predtým aj Neustadt...mestu bili udelené mestské výsady kráľom Bélom IV. 18. marca 1263

Zaujímavé video z archívu TV Varecha