Šťavnatý hovädzí steak z mramorovej roštenky

francuzocka - fotkafrancuzocka, 11. marca 2012

Steak je najobľúbenejším jedlom v našej rodine. Vyskúšala som už viaceré druhy hov. mäsa - sviečková, falošná sviečková, roštenka, stehno... No najlepší tip som dostala od mäsiara po objednávke z www.masodomov.sk. Odporučil mi tzv. mramorovanú roštenku - teda roštenku silne prerastanú vnútrosvalovým tukom. Namietala som, že určite ide o starý kus zvieraťa a aj vzhľad mäsa nebol podľa mňa príliš príťažlivý, ale ubezpečil ma, že ak dodržím správny postup prípravy, čaká ma gastron. zážitok. A bol.

4
porcie
20 minút
príprava
5 minút
na 200 °C

Suroviny

600 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Hovädziu roštenku nakrájame na plátky hrubé 1,5 - 2 cm. Mäsko nenaklepávame, len jemne postláčame v rukách.

  Šťavnatý hovädzí steak z mramorovej roštenky - obrázok 1
 2. 2

  Mäso pred samotným naložením do koreninového pácu je dobré nechať odležať aj niekoľko dní pri teplote 0°C. Zabalené vo fólii vydrží aj týždeň, netreba sa toho báť. Potom vložíme mäsko do pácu z oleja a zmesi korenín (použiť sa dá aj hotová zmes, napr. Argentínsky steak) aspoň na 1 deň.

 3. 3

  Steaky vypekáme na rozpálenom oleji na prudkom ohni cca 3 - 5 min. z každej strany, pričom ich viackrát otočíme, podľa toho, aký typ úpravy preferujete. My máme radi médium.

 4. 4

  Podávame napr. s hranolkami či opekanými zemiakmi, ale steaky výborne chutia aj so samotnou naparenou zeleninou, nám sa osvedčila zelená špargľa alebo zelená lusková fazuľka s cesnakovým dresingom (kyslá smotana + cesnak).

Diskusia k receptu

tatranka
Ten steak po prekrojení je viditeľne šťavnatý,chutný.Krásne spracovaný.Takto upravené akékoľvek mäsko mám veľmi rada.No ja som hlavne mäsková.
2010
@francuzocka ,no super vidiet ze chlapci z masodomov vedia o co hovoria.Aj u nas sa grilovalo - nemarinovalo- netreba lebo take skarede masne maso co sme pouzivali na stejky je viac nasobne drahsie ako najdrahsia hovadzia svieckova ...oni to budu poznat malo znacku A5.sovka62
Veru tak, nie je nad mramorované mäsko, to je záruka šťavnatosti. Len som ho v obchode nevidela ani nepamätám. Už aby Masodomov bolo aj v Trnave!
francuzocka
Oznamujem dobrú správu, že masodomov.sk rozširujú svoje služby aj v Trnave a už aj v Trenčíne, dokonca v Bratislave. Odporúčam vyskúšať. Všetci partneri sú skúsení mäsiari s dlhoročnou tradíciou.
ivan14
Ono je to hlavně o ODLEŽELÉM mase. Byl jsem na vojně provianťák a kuchaři mě naučili, že nejlepší maso na steaky a vůbec minutky je takové, které je po odležení už MÍRNĚ cítit. Odrhnout solí a octem, opláchnout. Případně opakovat. Pokud se vám to stále nezdá, tak odpreparovat všechny blány, šlachy a povázky, ty totiž zavánějí nejdřív, a nechat jen čistou svalovinu. Pak je to opravdu křehké masíčko.

Zaujímavé video z archívu TV VarechaTipy na články