Srnčí chrbát

orchidea - fotkaorchidea, 28. februára 2010
Srnčí chrbát
Foto: orchidea

Dnes som sa rozhodla zverejniť môj najobľúbenejší a zároveň prvý recep s ktorým som začínala ako 16-ročná. Recept som dostala od mojej tety, ktorá tento, nazvem ho nepečený zákusok veľmi často robila hlavne kvôli mojim návštevám u nej. Je to veľmi jednuduchý recept a zvládne ho každý. Konečne po dlhom čase som tento recept znovu robila, a odfotila.

Suroviny

1 krabica
250 g
2 PL
250 g
1 ks
1 balenie

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Pripravíme si formu - vystelieme ju celú potravinovou fóliou alebo môžeme aj navlhčeným celofánovým papierom.

 2. 2

  Do misky dáme palmarín (je najvhodnejší z tukov na tento recept) a rozpúšťame ho nad parou (položiť misku na hrniec s vodou ktorú dáme variť). Keď sa tuk rozpustí, prisypeme BB puding (ten puding nevaríme ale ozaj len prisypeme prášok), práškový cukor, kakao, pridáme celé vajíčko a dobre zamiešame. Vytvorí sa nám hmota, ktorá bude vyzerať tak trochu ako zrazená. To napravíme pridaním malého množstva mlieka, prilievať len po troche a dobre miešať. Vtedy už misa nemusí byť nad parou. To mlieko ozaj opatrne len na vyhľadenie hmoty nie na zriedenie!

 3. 3

  Keď je hmota už pekná hladká, tak ju lyžicou dávame do pripravenej formy - jedna vrstva na spodok, poukladať piškóty (okrúhle alebo dlhé, to je jedno), znova vrstva pudingovej hmoty, piškóty.... pokračovať až kým všetko neminieme, vrchná vrstva musí byť pudingová hmota.

 4. 4

  Takto naplnenú formu vložíme do chladničky, najlepšie na pár hodín kým to neztuhne a potom už len vyklopiť, stiahnuť papier alebo fóliu a krájať. Piškóty vytvoria na reze pekné fliačky ako na chrbte srnky, možno aj preto tento rýchly koláčik dostal taký názov - Srnčí chrbát. alebo žeby to bolo kvôli tej forme v ktorej sa robí? Uvidíte sami ak vyskúšate. Nech sa vám podarí a dobrú chuť!

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Ja to robím tiež, už asi 40 rokov (mám 65), ale tie piškóty trochu namočím do dobrého trochu zriedeného domáceho sirupu, je to tak chutnejšie. Používam dlhé piškóty, na prvú vrstvu 2 vedľa seba, na druhú vrstvu 3. Po nakrájaní je to efektné. Majú to radi moje už dospelé deti a hlavne manžel, im by sa Vianoce bez tohto zákuska zdali oklamané. Aj my to voláme Srnčí chrbát, je to preto, že to dávame do formy na srnčí chrbát, v ktorej sa to pekne vytvaruje.
Takže je to ozaj recept čo má svoje roky, veď ja ho robím už tiež dobrých 30 rokov. Ďakujem za názor, tie piškóty aj ja tak ukladám, tiež robím radšej z dlhých, ale keď nemám aj okrúhle sú pekné a to namáčanie piškót vyskúšam.
Přidala jsem si do kuchařské knihy a vyzkouším.Už tam mám tolik receptú, že bych mohla péct a vařit od rána do večera a i tak je všechny v nejbližší době nevyzkouším.