Slivkové guľky (bez zemiakov)

leily221 - fotkaleily221, 10. augusta 2010
Slivkové guľky (bez zemiakov)
Foto: leily221

Vo veľa rodín sa slivkové gule robia zo zemiakového cesta. U nás doma sme však túto dobrotu pripravovali vždy bez zemiakov (tuším má tento druh cesta aj svoj vlastný názov, ale nie som si istá). Príprava je potom rýchlejšia a guľky chutia rovnako dobre :)

Suroviny

500 g
500 ml
125 g
2 ks

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  V mlieku si rozpustíme osminku maslo a necháme zovrieť.

  Slivkové guľky (bez zemiakov) - obrázok 1
 2. 2

  Do múky prilejeme horúce mlieko a zamiešame. Cesto by malo držať pokope, ale nemalo by sa lepiť na ruky. Takže v prípade potreby pridáme buď múku alebo ďalšie mlieko (vždy horúce!). Keď má cesto dobrú konzistenciu, necháme ho vychladnúť.

  Slivkové guľky (bez zemiakov) - obrázok 2
 3. 3

  Do vychladnutého cesta pridáme dva žĺtky a dôkladne vymiesime.

  Slivkové guľky (bez zemiakov) - obrázok 3
 4. 4

  Cesto si rozdelíme na polovicu. Z obidvoch polovíc cesta vytvarujeme valček, ktorý nakrájame asi na 1 - 1,5 cm hrubé kolieska. Každé koliesko roztlačíme na placku, položíme naň slivku a zabalíme.

  Slivkové guľky (bez zemiakov) - obrázok 4
 5. 5

  Takýmto spôsobom tvarujeme guľky rovnakej veľkosti, aby sa rovnomerne uvarili. Ja obvykle dávam celé slivky, ale ak sú príliš veľké, je dobré ich rozpoliť.

  Slivkové guľky (bez zemiakov) - obrázok 5
 6. 6

  Guľky varíme vo vriacej vode asi 15 min. Po vybratí z vody ich vždy ešte pomastím trochou oleja, aby sa nezlepili. Tradične sa podávajú s makom a maslom, ale výborné sú aj s tvarohom, opečenou strúhankou alebo krupicou. Dobrú chuť!

  Slivkové guľky (bez zemiakov) - obrázok 6

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
No vyzerajú jedlé.... a práve je slivková sezóna... U nás sa tiež robia len zo zemiakového cesta, ale toto nemôže byť nedobré... Ukladám do KK.
1x ponter
Fajn , dobrý nápad , robievam zemiakove cesto , môžem spraviť zmenu. Mama robievala tvarohové cesto , ale neviem nájsť ten recept. pekné. KK:-))