Sliepka, ktorá si užila voľnosti

zemo - fotkazemo, 20. novembra 2009
Sliepka, ktorá si užila voľnosti
Foto: zemo

Túto baštu nám pripravil portugalský divotvorec José. U neho doma dával do hrnca sliepku. Ako povedal nám, aby sme nesmútili, lebo vždy vezmú na varenie tú, ktorá si už svoje užila a nebude chýbať kohútovi.

4 -5
porcie
25 minút
príprava
75 minút
tepelná úprava

Suroviny

3 ks
2 strúčiky
3 - 4 ks
2 ks
2 hrnčeky
2 ks
1/2 hrnčeka
4 PL

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  V zážitku divnom zvierati v portugalskej miske som spomínal neopakovateľnú chuť slobodnej svinky. Teda nie ženatej, len tak voľne pobehujúcej v priestore. Sliepky som pod portugalskými štupľovníkmi nevidel. (Štupľovník – slovenský ekvivalent názvu stromu, z ktorého sa robia korkové zátky na víno. Familiárne aj dub korkáč.) Tamojšie sliepky si ako šťastná hydina tiež asi behajú voľne. Preto majú aj v starenkovskom veku mäkké mäsko. A preto u nás radšej použite väčšie kura, ktorému od neslobody nestihlo stvrdnúť mäso..

 2. 2

  Kurča alebo baby sliepku nasekáme na menšie kúsky. Na polovici oleja osmažíme na krúžky nakrájané 2 cibule a posekaný cesnak. Pridáme porcie osolenej hydiny a po všetkých stranách opečieme. Okoreníme ju a prilejeme hrnček vývaru. Dusíme pod pokrievkou asi hodinu.

 3. 3

  Na druhej polovici oleja dusíme tretie pokrájanú cibuľu, plátky olúpaných paradajok pokrájaných na kocky, nakrájané zemiaky, soľ, papriku a vývar. Dusíme asi 10 minút, pridáme trochu strúhanky k zahustenie a ešte 5 minút dusíme.

 4. 4

  Túto omáčku nalejeme na hyd a necháme ešte spoločne podusiť až sa šťava odparí. Mäsko podávame obložené na kolieska s nakrájanými vajciami a olivami alebo oboje pridáme do omáčky a iba ľahko zamiešame. Chutí s cestovinou alebo ryžou.

Diskusia k receptu


Zaujímavé video z archívu TV Varecha