Mrežovník

marienka44 - fotkamarienka44, 4. novembra 2015

Recept mám od mojej neb. krstnej mamy, ktorá bola vynikajúca pekárka rôznych zákuskov a tort. Výhodou tohto koláčika je to, že aspoň sa minú zvyšky lekvárov v načatých pohároch. Vydrží dlho čerstvý a chutný.

30
porcií
2 minút
príprava
30 minút
na 200 °C

Suroviny

Cesto:
400 g
200 g
100 g
250 g (alebo Palmarin)
2 ks
 na špic noža
1 ks
trochu
Náplň:

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Múku preosejeme, do nej zamiešame postupne kyp. prášok, trochu soli, sódu bicarbonu a práškový cukor. Pridáme ďalšie suroviny. Vymiesené a vypracované cesto dáme do chladu na pol až jednu hodinu. Do cesta som použila zmes zmäknutého masla a palmarínu 1:1. Z vajec som si odložila trochu bielka, ktorým som pred pečením potrela všetky mriežky. Mriežky získali tak lesk.

 2. 2

  Cesto rozdelíme na tretiny. Dve tretiny rozvaľkáme na hrúbku približne 3/4 cm vysoko. Ja som vaľkanie spodného cesta robila na čiernej plastickej fólii, ktorá je určená na pečenie. Snažila som sa na nej upraviť strany cesta do pravého uhla, veľkosť podľa plechu. Fóliu spolu s cestom som preniesla na plech.

 3. 3

  Natrieme dostatočným množstvom lekváru. V mojom prípade to bol kupovaný slivkový lekvár, ktorý som si mierne nahriala v mikrovlnke kvôli ľahšiemu roztieraniu po ceelj ploche. Lekvárom nešetriť !

 4. 4

  Z odloženého cesta vyvaľkáme na pomúčenej doske placku tenšiu ako bolo prvé cesto a rádlikom a pomocou dlhého pravítka narežeme pásy asi 1,5 cm široké a ukladáme šikmo na lekvár v oboch smeroch. Vytvorí sa ozdobná mriežka. Potrieme ju bielkom, po upečení získa tak lesk. Mrežovník upečieme v predohriatej rúre do ružova. Po vychladnutí nakrájame a posypeme (nemusíme) práškovým cukrom. Čas prípravy a pečenia som uviedla len orientačne. Keďže každá rúra pečie inak, treba pečenie sledovať.

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Áno, @Evanaaa , jedna moja priateľka dáva sekane orechy na lekvár. Nemám to odskúšané.
Ďakujem za Vaše nahliadnutia do môjho receptu, potešili ste ma.
1x evanaaa
jeden z najvďačnejších koláčikov, od starkej mám takmer rovnaký recept s výnimkou, že ona dáva do cesta iba 2-3 žĺtka, nie celé vajíčka :)
@Dzejsik , áno, súhlasím. Čím je starší, tým je lepší. Aj ja som dala vlastne len žĺtka, lebo ako píšem v texte, časť bielkov som si nechala na potretie mrižky. Myslím si, že recept mala moja krstná mama z enjakej maďarskej kuchárskej knihy.