Malý čokoládový veniecFoto: tatranka

Zisťujem, že čím som staršia, oslovujú ma jednoduché a aj rýchle recepty. No to je asi prirodzené. Tento recept som získala už dávno a rada ho robievam, pretože nie je náročný je bez krémov, ktoré ja nemusím a ku kávičke urobí ohromnú službu. Ak si ho potrebujete vylepšiť, stačí naň dať lyžičku kompótu alebo chutnej šľahačky. Zvyknem polovičku pokrájaného venca odložiť do mrazničky, ako sa vraví na horšie časy. A verte, že veru sú momenty, akoby som ho našla. Potom mám pocit, že je ešte chutnejší.

45 min
príprava
45 min
na 150-170 °C

Suroviny

130 g
250 g
4 ks
1,25 dcl (vlažné)
pol balíčka
25O g
50 g
1 bal (na polevu)
20 g
Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  Maslo vymiešame s polovicou práškového cukru, žĺtkami, vlažným mliekom, múkou, do ktorej vmiešame prášok do pečiva. Všetko spolu premiešame na hladko.

 2. 2

  Bielky vyšľaháme do tuha aj s druhou polovicou cukru, na tuho a postupne pridáme do maslovej hmoty s múkou. Premiešame. Získame bielu hmotu cesta. Cesto rozdelíme na polovicu. Jedna je biela a do druhej pridáme kakao.

 3. 3

  Dobre vymastíme okrúhlu formu s voľným stredom na nízke bábovky. Vysypeme ju múkou. Forma by mala byť dôkladne vymastená a vysypaná, aby ste ľahko vybrali upečený veniec.

 4. 4

  Do takto pripravenej formy nalejeme polovicu bieleho cesta a naň potom vylejeme hnedé cesto. Špajľou sa snažíme kakaovú zmes trochu zmiešať s bielym cestom. Tak sa vytvorí zaujímavá mozaika.

  Malý čokoládový veniec - obrázok 4
 5. 5

  Rúru si predhrejeme na 150 - 170 °C. Do teplej vložíme formu. Necháme na miernej teplote piecť asi 45 minút. Drevenou špajľou si overíme v pichnutím do venca, či je upečený? Po vybratí z rúry ho prenesieme na lopár a spodnou stranou ho otočíme na vrch. Na spodok formy uložíme vlhkú utierku a necháme pôsobiť. Po vychladení,formu otvoríme.

 6. 6

  Studený veniec som tento krát poliala nie vlastnou urobenou polevou z čokolády, ale kúpila som si čoko-mliečnu polevu, ktorá sa v sáčku rozpúšťa nahriatim vo vode. V čistej utierke som roztĺkla orechy na hrubo a posypala vrch polevy. Ináč do cesta si môžte pridať nastrúhanú citrónovú kôru alebo hrozienka namočené v rume.

  Malý čokoládový veniec - obrázok 6
 7. 7

  Chutný, jednoduchý koláčik na spôsob bábovky k čaju alebo kávičke.

  Malý čokoládový veniec - obrázok 7
Recept je zaradený do tagov:


TOPlist