Kôprovo-syrové pletienky

katerin - fotkakaterin, 6. marca 2015
Kôprovo-syrové pletienky
Foto: katerin

Krásne voňavé pečivo pre obľúbencov kôpru! Kto ho nemá rád,môže nahradiť žeruchou,pažítkou alebo inými bylinkami. Recept bol kedysi uverejnený v Novom Čase pre ženy. PS:Kôly komentárom dodávam,že na fotke je robené z väčšiej dávky.V original recepte robili 9 guľatých žemlí.

30 minút
príprava
18 minút
na 200 °C

Suroviny

250 g
20 g
1 ČL
3 PL (môžete dať aj klasický slnečnicový)
75 g
100 ml (alebo acidofilné mlieko)
1 - 2 ČL (alebo sušený nasekany na drobno)
2 ČL
1 ks
 (morská)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Múku dáme do misy,pridáme droždie,soľ,olej,cottage syr,zakysanku a miesime,pokým sa cesto neoddeľuje od misy (podľa potreby ešte pridáme múku). Polovicu kôpru pridáme do cesta a necháme 20 minút kysnúť.

 2. 2

  Na mierne pomúčenej doske vytvarujeme z cesta valec a rozdelíme ho na 12 častí.Tie vyšúlame na rovnako dlhé valčeky a vždy tri splietame klasickým spôsobom.Vzniknú nám 4 malé pletienky.(moje sú z väčšiej dávky) (Kdo nemá čas alebo chuť splietať ,môže rozdeliť cesto na 9 častí a vyformovať guľaté bochničky.) Necháme 10 minút kysnúť.

 3. 3

  Pletienky poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie.Žĺtok rozšlaháme s troškou mlieka,potrieme pletienky,posypeme hrubozrnnou soľou a zvyškom kôpru. Pečieme na strednej koľajničke na 200 st.C cca 18 minút dozlatista. Každá rúra pečie inak,podľa skúsenosti skontrolujeme. Dobrú chuť!

  Kôprovo-syrové pletienky - obrázok 3

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Katerina,nediv sa,ze sa ta pytam ci si ich robila ty,lebo ak si ch robila a fotila je normalne,ze si clovek pamata ako to robil,nic viac.Mlieko nema urcene mnozstvo co by bolo smerodatne ci je gr muky adeatna ku 25 dk muky,alebo ide o omyl.No to je nakoniec jedno,ale aj sama ak ten recept precitas musis uznat,ze tolke kolace na to mnozstvo nezodpovedaju,ja nemam zaujem ta urazat.Pytala som sa ta ci si to robila,lebo ty si recept pridala s inym obrazkom a inou gramazou,nic viac.
@katerin , pripadá mi tvoja reakcia neadekvátna. Pravda je, že z 250g múky neurobíš 4 kusy takejto pletenky a keď pripravujem cesto, a chcem zverejniť recept, tak si zapíšem alebo pamätám, koľko surovín som použila. Cottage syr je balený cca 180-200g podľa výrobcu a či som dala 100ml zakysanky alebo tri -štyrikrát toľko si predsa musím pamätať. Recept môže byť dobre napísaný alebo odpísaný, ale nezdá sa mi ako vyskúšaný.
@evanaaa ,môžeš kôpor vynechať alebo nahradiť pažítkou,žeruchou,provensálským korením,cesnakom...
ďakujem za pekný komentár
1x evanaaa