Jablkový koláč grófky Oľgy

oblizprst - fotkaoblizprst, 6. decembra 2009

Tento koláč má mnoho variácií, ktoré som už vyskúšala a overila v praxi na celom svojom príbuzenstve. Je to náš obľúbený koláč, lebo: 1) je rýchlo hotový 2) je výborný a svieži 3) Je okamžite zjedený Ak do základného cesta pridáte kakao,hrozienka a orechy máte vianočný koláč, ak namiesto prášku do pečiva pridáte perníkový prášok, vykúzlite z neho chutný perník, ktorý je možné potrieť lekvárom a posypať kokosom, alebo poliať čokoládovou polevou. Fantázii sa proste medze nekladú. Dobrú chuť.

20 minút
príprava
30 minút
na 180 °C

Suroviny

12 PL
6 PL
1 balíček
1 balíček
4 PL
200 ml
2 ks
1 - 1,5  kg
1 balíček

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Jablká na hrubo nastrúhame a zmiešame so škoricovým cukrom. Ak by boli málo kyslé, treba pridať šťavu z citróna alebo kyselinu citrónovú. Nesmieme ich vyžmýkať.

 2. 2

  Všetky sypké suroviny spolu zamiešame, pridáme olej, mlieko a vajcia. Ak by bolo cesto husté, je možné ho zriediť ešte pridaním trošky mlieka. Cesto musí byť riedke.

 3. 3

  Cesto vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech, postupne na cesto dávame jablká v súvislej vrstve po celom plechu. Posypeme maslovou posýpkou.

 4. 4

  Maslovú posýpku treba pripraviť vopred, ja ju robím z 1/2 rozpusteného masla, do ktorého nasypem polohrubú múku a kryštálový cukor tak, aby zmes bola sypká.

 5. 5

  Plech dáme do rúry vyhriatej na 180 °C, pečieme bez otvárania rúry 1/2 hodiny.

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Zbožňujem takéto jednoduché recepty. Určite vyskúšam
jednoduché, ale môže to byť chutné. a láka ma na ňom tá variabilita.
mám rada takéto recepty, ktoré sú jednoduché na prípravu a hneď sa skonzumujú.