Keď sa na trhu objavili želírovacie prípravky, s radosťou som po nich siahla. Som predsa moderná žena a nemusím všetko robiť ako moja mama. Zobraziť celý popisKeď sa na trhu objavili želírovacie prípravky, s radosťou som po nich siahla. Som predsa moderná žena a nemusím všetko robiť ako moja mama. Džemy boli uvarené šup-šup, bola som veľmi spokojná. Žiaľ len do času, keď som nimi naplnila buchty. Upiekli sa síce, ale džem bol na plechu a buchty prázdne. Až vtedy mi zaplo, že želatína sa teplom rozpúšťa. Tak som sa vrátila ku klasike.
Postup
-
1
Na džem môžme použiť skoro všetko ovocie okrem višní a čerešní. Tie obsahujú málo pektínu, ak z nich chceme džem, teba pridať asi štvrtinu ríbezlí. Ovocie nemá byť prezreté , aby rôsolovatelo a aby sa zachovali kúsky ovocia. Nepekné časti ovocia (nie napadnuté plesňou) odstránime. Odkôstkujeme, odstránime jadrince, väčšie plody prekrojíme.
- 2
Pripravené ovocie presypeme cukrom, aby sa presladilo. Množstvo cukru upravíme podľa kyslosti ovocia (na jahody stačí 600 g na kg, na marhule 800 g na kg). Ovocie vrstvíme do kastróla na striedačku s cukrom, najviac cukru necháme na vrchnú vrstvu. Necháme stáť 24 hodín. Vtedy bude cukor až na malé zvyšky rozpustený a plody sčasti presladené. Do chladničky vložíme malý tanierik a necháme vychladiť do druhého dňa.
- 3
Obsah kastróla dobre premiešame. Do ďalšieho širokého kastróla (asi 4 l) odoberieme približne 1 liter zmesi a varíme, kým sa za varechou nerobí cestička (tzn. že na chvíľu vidíme za varechou dno kastróla). Ak si nie sme isté, či je džem dosť hustý, kvapneme z neho na vychladený tanierik a vložíme do chladničky. O pár minút budeme vidieť, aký bude džem po vychladnutí.
- 4
Uvarenú dávku vylejeme do hrnca, ktorý je tak veľký, aby sa do neho vošiel všetok džem (7-8 litrov). Postup opakujeme, kým neuvaríme všetko ovocie. Potom džem vo veľkom hrnci dobre premiešame, aby bol všade rovnaký a naplníme do pohárov. Zavrieme, na chvíľu obrátime, aby sa vysterilizovalo viečko a necháme chladnúť pod dekou do druhého dňa. Takýto džem vám z koláčov určite nevytečie.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Dalsia rada, ktora je odskusana: Ribezlovy lekvar /nie dzem/ sa vari tak, ze umyte a odstopkovane plody povarim v sirsej nadobe s malym pridavkom vody asi 5 min. Ten pektin sa lepsie uvolní ! Potom polovychladnutu masu pretlacam cez riedku tkaninu /moze byt aj gáza/ a dalej pokracujem obvyklym sposobom. T.z., ze podla mnozstva stavy pridam kryst. cukor/ na 1 liter asi 90 dkg/ a po jeho rozpusteni varim v sirokej rajnici po troskach, aby sa tvorila "cesticka" na dne. Priebezne vylievam do cistých poharov 3 dcl, plné uzavriem a obratim na linku hore dnom. Potom pohare po vychladnutí oštítkujem s napísanym rocnikom a ulozim do spajze. Pouzivam ho na Vianoce na zlepovanie lineckych koliesok, do Zerbó rezov /vyborné !/ atd.
Dovolim si pridat recept na marmeladu - hlavne pre mlade zeny s malymi detmi, ci zamestnane - namiesto zelirovacich cukrov p r i r o d n y BIO AGAR AGAR, ktory je z cervenych a zelenych morskych rias. Setri cas , krasne marmeladu zahusti a je bez chemickych pripravkov.Skvely. Mali by ho mat DM predajne a isto aj BIO predajne.
Ale kvoli tym buchtam a pirohom sa veru idem s jednou davkou vratit aj k tej marmelade " na cesticku " . Vdaka za pripomenutie.
tinca, jaroslava 31 vdaka za info,
zitar - vrelo doporucujem odskusane prirodne rastlinne sladidlo Stevia rebaudiana - Fluid, 1 - 2 kvapky stacia na osladenie pohara caju. Inac ja co nemusim, nesladim. Ale ak nieco potrebujem osladit pri vareni ci peceni pridavam steviu. Je zdrava a nahradi cukor - ziadne sachariny a pod. Samozrejme niekedy pri peceni sa cukor kvoli mase dat musi - vtedy ale pouzivam nerafinovany hnedy .
Chcem sa len opýtať že či to presypane ovocie držať 24 hodín V chladničke alebo len tak voľné V spajziku ďakujem babenky