Bryndza - domáca príprava v cudzine aj na Slovensku
Priamo na vareche je zopár postupov na domácu prípravu bryndze. Ten ktorý uvediem ďalej je len málo odlišný, avšak rozširuje spôsob prípravy aj pre Zobraziť celý popisPriamo na vareche je zopár postupov na domácu prípravu bryndze. Ten ktorý uvediem ďalej je len málo odlišný, avšak rozširuje spôsob prípravy aj pre všetkých bryndzechtivých mimo Slovenska. Pokiaľ viem, využili ho pre prípravu bryndze v Jordánsku, Austrálii aj Kanade a aj keď výsledky vraj neboli úplne identické s klasickou májovou, tak že bryndza to bola a vynikajúca!
príprava
Postup
-
1
Na výrobu pokiaľ je dostupný používam ovčí syr. Ak je úplne čerstvý, môžeme no nechať dozrieť v chlade a suchu (pri uskladnení v chladničke položiť do misky a 1-2 x denne vyliať prípadne uvoľnenú vodu). Ale vyskúšal som, a postup funguje aj s čerstvým, kedy zrenie prebehne až po zomletí a nasolení. Pretože slovákom v zahraničí čerstvý ovčí syr nie je vždy dostupný, doplním možné alternatívy. Je možné použiť syr feta, alebo syr balkánsky. Feta je rozšírená takmer celosvetovo. Robil som bryndzu koziu - z kozej hrudky (čerstvého kozieho syra). Špecifický pach kozieho mlieka/syru je záležitosťou pastvy / krmiva a spôsobu chovu kôz, veľa krát som jedol kozí syr taký, že som nepocítil žiadnu kozinu. Niečo podobné bryndzi, ale chuťovo menej dokonalé sa dá vyrobiť aj z čerstvého kravského syru (v obchodoch spravidla pod názvom "mliekárenská hrudka") Osobne si robím väčšinu bryndze na domácu spotrebu tak, že v druhej polovici mája si obstarám dobrý ovčí syr a narobím májovej bryndze na celý rok (skladujem ju v mrazničke).
- 2
Syr pokrájame na kúsky 3-5 cm. Podľa hmotnosti syra pridáme soľ, základná dávka je 2 %; teda na 1 kg syru 20 g soli. Vyššou dávkou sa zlepší trvanlivosť. Chuťovo sa dá ísť do 4 - 5 % soli, ale osobne doporučujem dodržať najviac 4 % (= 40 g soli na 1 kg syra). Vyššie solenie už deformuje chuť. DÔLEŽITÉ! Ak pracujeme s fetou, balkánskym syrom, prípadne už aj čerstvý syr ktorý používame je nasolený, dávku soli primerane znížime!
- 3
Posolený syr posekáme v sekáčiku, pri väčšom množstve pomelieme v mäsovom mlynčeku. Tým zabezpečíme aj dôkladné premiešanie syru so soľou. Ak si nie sme istý dávkou soli, na prvý krát nasolíme málo a po zomletí môžeme ešte soľ pridať a ešte raz premlieť a tak zamiešať.
- 4
Hmotu natlačíme s čo najmenej vzduchovými bublinami do sklených fľašiek vhodnej veľkosti (0,35 - 0,7 l), ktoré tesne zavrieme. Necháme stáť v chlade (6 - 10 °C, bežná chladnička) aspoň 3 dni, lepšie 4-5 dní. Prebehne proces zrenia, syr sa so soľou rozleží a zjemní na bryndzu. Bryndzu môžeme používať, trvanlivosť v chlade je zhruba 1 -2 týždne. Preto ak robíme vo väčšom množstve a chceme ju uchovať dlhšie, po dozretí uložíme do mrazničky. Mrazená bryndza nemení chuť, na haluškách či inej teplej kuchyni to nepoznať, možno trošku inak chutí "za surova" v pomazánkach.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
kredenc - bryndzu na SK priniesla valaská kolonizácia, ak sa nemýlim v 16-17. storočí. V tých časoch neboli chladničky a mrazáky, preto bolo treba žiadaný syr konzervovať. Jedným spôsobom je nasolenie - vznikla bryndza, druhým napríklad zaúdenie - to je oštiepok. Valasi sú viacmenej dnešní rumuni. Syr sa po rumunsky povie brânză. Myslím že dôvod názvu je jasný.
alsko1 - jasne, či trochu postojí pred zomletím a nasolením, alebo po, nie je veľký rozdiel. Klasická výroba bola samozrejme z vopred vyzretých hrúd syra. Pokiaľ sa nemýlim, tieto boli na povrchu až zoschnuté do kôrky a z tejto kôrky sa vyrábala lacnejšia bryndza - kôrkovica.
tassiedevil - austrálske ovce boli od počiatku zamýšľané ako vlnené a doplnkovo aj mäsové plemeno, súvisí to s mnohým (kolónia Británie ako textilnej veľmoci, charakter pasienkov, pomer počtu ľudí a oviec - stohlavé stáda sa stíhajú denne zohnať na jedno miesto a dojiť, ale mnohotisíchlavé nie), jasne, obzvlášť s tamojšími predpismi na dovoz potravín je mno krát jednoduchšie slušnú bryndzu z miestnych zdrojov vyrobiť, ako legálne doviezť
en.wikipedia.org/wiki/Feta...
Na Vareche som ešte takú drzú a primitívnu reakciu, ako je táto Tvoja, nečítal.
Howgh!
zakladna technologia je nechat vyzriet syr este pred nasolenim z dovodu straty vody a prave pocas zrenia prebieha tvorba tych prospesnych bakterii pre nas tak potrebnych.
Moj komentar neberte ako kritiku !!! Ja len, ze je to zbytocna robota.
Presne čo píšeš je uvedené v bode 2. postupu - pri už solených syroch podľa potreby dávku soli primerane znížiť. Postup je však napísaný univerzálne, aby bol použiteľný aj pre čerstvý, nesolený syr, ktorý je na SK bežne k dostaniu.
Soľ je konzervačná, v množstve okolo 2 % je chuťovo v poriadku, 4% je už dosť slaná bryndza, niekto ju však môže takúto uprednostniť. Najčastejšie sa v takýchto potravinách vyskytuje práve okolo 2% dávke. Dnes však na kupovaných výrobkoch našťastie obvykle je množstvo soli uvedené, takže každý sa môže zariadiť podľa svojej chuti - ak napríklad kúpi fetu s 1,5 % soli a chutí mu bryndza s 3 % soli, môže si ju ešte prisoliť. Ak mu vyhovuje menej solená brynzda, tak už nepridá nič a má ju 1,5%.
Ak používaš fetu priamo, samozrejme že sa to dá. Každému podľa chuti. Konečne, jedol som aj halušky so syrokrémom, a nebolo to zlé. Bryndzi však vždy dám prednosť ;)
Dobrý deň,
prosím Vas ako dlho vydrží bryndza v 3L pohari
3 litre bryndze mi vydržia aj 5 rokov. Používam ju len na nátierky a občas demikát. A môj pytón Brutus bryndzu neje.
tak to si jediny na svete, v celej galaxii a aj o ulicu dalej,co robi bryndzu do zasoby na 5 rokov.ja si vystacim v mrazaku do dalsej sezony.
urob bochniky,a sup do mrazaku.
V haluškach keď sa to jemne rozpustí je to jedno ale na pomazanky alebo čerstvé jedenie mi to vadí.
My to robíme takto, prevarím vodu so soľou nechať vychladnúť, vyzretý namrvený syr mixujem na kutri za postupného pridávania slanej vody na konzistenciu akú chcem mať. Samozrejme, že takto pripravená bryndza, ktorá sa nespotrebuje musí ísť do mrazničky.