tak @izabella929 robi melónový kompót. To som ešte nevidela, nepočula, nechutnala. Ale vyzerá skvostne. Ja zas robím broskyňovo-melónový džem. Takto, aha.
Postup
-
1
Broskyne čiastočne zbavím šupky a pokrájam na menšie kúsky. V mise zasypem malým množstvom cukru a nechám v chladničke odležať do druhého dňa. Melón vyčistím a spravím s ním to, čo s broskyňami. Malé kocky, trocha cukru, premiešam a šup do inej misy a do chladničky.
- 2
Na druhý deň, ak ovocie "pustilo" veľa šťavy, zlejem ju bokom a obidva druhy ovocia dám do kastróla. Tlačítkom na zemiaky ovocie pomágam, ale tak, aby v mase ostalo dosť celých kúskov. Dá sa použiť aj ponorný mixér, pravdaže. Dosypem zvyšok cukru, pridám vanilkový cukor v množstve podľa vlastného uváženia (ak nezabudnem) a škoricovú paličku. Tú nezabudnem. S cukrom odporúčam narábať podľa sladkosti ovocia a ako je kto zvyknutý, nemám presnú mieru, proste ochutnám a keď mám pocit, že džem je dostatočne sladký, viac cukru nedám - nemusí byť ani tých 30 dg.
- 3
Žiadne želírovacie pomôcky nepoužívam, varím klasicky, do kómy behám ku sporáku a miešam a miešam až sa vareche hlava točí.
- 4
Keď je džem sklenený a úspešne absolvuje skúšku hustoty (cez hromádku na tanieri spravím prstom cestičku, prst si spálim, následne olížem či chutí/nechutí a cestička sa zatiaľ nespojí), je hotový. Priznávam, že ja tiež. Škoricovú paličku nájdem a vyhodím. Taký vriaci a bublajúci ho nalievam do fliaš, dobre si pritom oprskám ruky, navrch džemu do každej fľašky nalejem 1 PL (r)umu, fľašky pevne zadeklujem a uložené hore nohami zabalím do deky. Po +/- polhoďke poháre obrátim a nechám zabalené v deke až do vychladnutia.
- 5
Na posledný krok, obrátenie pohárov hore uzáverom sa snažím nezabudnúť, lebo lekvár, ktorý vo fľaške stojí "v lufte, vyzerá dosť zábavne. A to sa mi párkrát stalo, keď som dajaký hustejší džem zabudla otočiť a on stuhol v pozícii hore nohami.
- 6
Uvádzaný pomer ovocia je iba informatívny, v rámci chuťových experimentov dávam pomer ovocia aj 1:1. Ale takto, 2 diely broskýň a 1 diel melóna sa mne osobne zdá najlepší. Vyskúšala som všetky u nás dostupné druhy melónov, obyčajný oranžový zvaný cukrový sa osvedčil najlepšie.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
ale ten s melonom skus, ma naozaj taku prima chut. da sa pridat - pre chut - aj klincek ci kusok citrona.
nie je tam mnoho šťavy ?
co sa rumu tyka, je tam naozaj proti pripadnemu plesneniu, ja som radsej za rum ako pridavat do lekvaru take tie umele protiplesnove one. sice sa mi lekvare nekazia, chvalabohu, ťuk, ťuk, ťuk ale zvykla som si. okrem toho, lekvar nalievama do flias ked este buble v hrnci a alkohol sa vyparuje pri 67°C, takze si myslim, ze ta 1 PL nikomu neuskodi. ale odpoved na tvoju otazku znie: nie. nemusi tam byt. :-)
ja zvyknem vsetky zavaracie flase a pohare natrepat do umyvacky riadu, som presvedcena, ze si svoju pracu odvedie dokladne, ja som ti taky dovercivy tvor. :-) vrchnaky čochrem v rukach.
najlepsie sa rum vyuzije tu, aj ked toto sa zavarat nemusi:
ORECHOVÉ GUĽKY pre nevodičov
Mleté orechy, práškový cukor a rum zmiešame a dáme do mixéra. Rozmixujeme na kašu. (ak je hustá, zriedime rumom, ak je riedka, pridáme orechy a cukor). Pridáme hrozienka namočené v čaji alebo vo vode, ktoré sme nasekali na kúsky. Z kaše tvarujeme guľky alebo kôpky, ktoré ukladáme do papierových košíčkov. Povrch polejeme roztopenou čokoládou.
Rumom nešetríme ale ak to s ním preženieme, guľky sú veľmi ostré a dosť nejedlé. Po konzumácii viac ako 1 kusa urcite nesoferujeme. a kam sme sa dostali od lekvaru. :-))