Fedor Malík:
Vegánske párky, mladá zelenina

Fedor Malík, 8. júna 2021     2 minúty čítania

Ej veru, ani v dôchodkovom veku sa nenudím.Pracujem v záhrade, burina po dažďoch rastie ako divá, veľa času trávim v obchodoch, akoby aj nie, veď som onioman, každý deň pre manželku aj seba pripravujem čerstvý obed, poobede si dám krátkeho „šlofíka“, potom idem na kontrolu stavbárov do nášho starého domu na modranskom námestí a večer hodne čítam a sem–tam i niečo napíšem. Za posledné mesiace mi vychádza už druhá knižka s názvom Harmónia vo víne. Bude to taká vínopamätnica o mojom priateľovi – vinárovi Mirkovi Dudovi...

Záver minulého týždňa bol ešte náročnejší. Na programe dňa boli návštevy lekárov. Internista, kardiológ, zubár, rehabilitačné cvičenia. So srdiečkom chodím do Podunajských Biskupíc. K starostlivému primárovi Mikusovi. Tentoraz tam bolo husto. Z Biskupíc som sa vracal až pred obedom. A nebolo navarené. Tak som sa v Malinove zastavil na trhu. Ponuka bohatá, ceny nekresťanské. Malé mladé zemiačky, cuketa žltá, zelená, baklažán čierny aj fialový, mladá paprika, skleníkové paradajky, krehký pór. Nechal som tam vyše tridsať eur a doma sa dal do varenia.

Ratatouille som dusil na cibuli a na rasci. Jej vôňu milujem. A nezabudol som ani na cesnak. Voňalo to, slinky sa zbiehali. A k tomu mladé zemiačky na masle s petržlenovou vňaťou. Z chladničky som vybral vegánske párky. Bez živočíšnych bielkovín, ale zato s obsahom hrachovej vlákniny, drvenej sóje a kukurice. Párky, ktoré jednoducho nechutili. Bol to experiment, ku ktorému sa už nikdy nevrátim. Aj manželka frflala. Napravili to až dve slepačie vajcia na strateno. Všetko sa to zapíjalo acidofilným mliekom. To mám od detstva rád. To acidko, vyrobené za pomoci laktobacilov a streptokokov, bolo skvelé. Obsahovalo minimálny tuk, žiadnu vlákninu, trochu soli, trochu bielkovín. Nalejeme si ho aj zajtra, napozajtra a bude mi opäť dobre. Akurát, že nebudem sedieť na konári...

Diskusia k článku

zahra
Uznavam, ze nie vsetci vyrobcovia vegan maju dobre vyrobky, ale pre mna aj tie najhorsie su vyrobene zdravsie ako najlepsie ochutene parky, naplnene odpadom!
kimlo
@zahra (10.6.2021 16:25)
V dnešnej dobe už parky naplnené odpadom ani casto nevidíš, výrobcovia si uz dávajú pozor, ľudia sú náročnejší a majú uz svojich overených. S lacným parkom naplneným odpadom už neuspeje.
1x bugout
zahra
@kimlo (10.6.2021 18:35)

Naopak, v nemenovanom pentackom masopriemysle pracuje rodinny priatel. Jeho by si nedonutil zjest nic mlete!
TOPlist