František Janata:
Najprv jedia oči! (Video)

Sandra Támerová, 5. februára 2010     4 minúty čítania

Varil pre švédskeho kráľa, talianskeho a brazílskeho prezidenta, ale aj pre mnohých svetoznámych hercov. Aj napriek týmto úžasným referenciám je František Janata, prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov úplne normálny človek.

Rodák z bratislavskej Rače už ako malý chlapec vedel, že bude kuchárom. Vyučil sa v kuchárskom odbore a po skončení školy sa hneď vrhol do práce. Počas vojenčiny vraj bol preslávený tým, že jeho jedlá boli naozaj jedlé... Neskôr pôsobil v mnohých reštauráciách a dokonca varil aj na výletnej lodi, ktorá premávala po Dunaji.


František Janata (Foto: Desana Dudášová)

Vďaka šikovnosti bol František Janata vyslaný do zahraničia, kde pôsobil v Londýne v hoteli London Embasy, vo Frankfurte nad Mohanom v hoteli Althea, či v hoteloch Sherathon a Don Pedro v Lisabone. Vďaka svojim kulinárskym schopnostiam a znalostiam v roku 1982 dostal ocenenie Majster kuchár. Po Nežnej revolúcii pomohol zakladať Slovenský zväz kuchárov a cukrárov a v roku 2000 sa stal jeho prezidentom.

Keď som pána Janatu objavila na bratislavskom veľtrhu Danubius Gastro, ako prvé mi napadalo, že keby nemal na krku medailu a na hlave kuchársku čapicu, asi by som okolo neho len tak prešla, ako vedľa bežného návštevníka či vystavovateľa. Predsa len, bola som na veľtrhu, ktorý bol zameraný na jedlo a známymi aj menej známejšími kuchármi sa to tam priam hemžilo.


Našťastie ho práve spomínaná medaila prezradila a tak som sa kuchárskeho mága spýtala, aké to je variť pre významných ľudí, a či je rozdiel pripravovať jedlo pre nich a pre bežného konzumenta. „Jasné že je to niečo iné, keď pečiem doma a keď pečiem pre významných ľudí. Varím však s láskou a so srdcom pre všetkých ľudí rovnako,“ vysvetľuje Janata. Podľa neho nezáleží na tom, či ide o kráľa alebo obyčajného konzumenta, v prvom rade si treba uvedomiť, že jedlo sa pripravuje pre ľudí. „Varil som už pre švédskeho kráľa, brazílskeho prezidenta, indonézsku prezidentku, talianskeho prezidenta, pre všelijakých známych hercov. Kuchára som robil už v trinástich štátoch, takže mám skúsenosti aj z veľkých hotelov,“ dodáva s úsmevom úspešný kulinár.

Zaujímalo ma tiež, či má pán Janata rád sladké. Predsa len, keď je človek pri „zdroji“, občas sa ho zvykne aj prejesť. „Mám veľmi rád sladké a je to na mne aj trochu vidieť,“ smeje sa. „Doma pečiem tiež, ale len asi tak šesť krát do týždňa,“ žartuje ďalej. Našťastie má manželku, ktorá mu do pečenia hovorí. Napríklad aj kedy treba ubrať cukru. Sám však tvrdí, že jedlo sa nedá „ošáliť“. To čo v ňom má byť, v ňom aj byť musí.

A ako je to s aranžovaním jedla na tanieri doma? Je predsa rozdiel upravovať jedlo na tanieri pre kráľa a potom niečo pripraviť pre rodinu. „Rodina skôr obľubuje klasické jedlá, ale snažím sa aj doma jedlo pekne naaranžovať, aby to človeku aj lepšiu chutilo. V prvom rade totiž jedia vždy oči,“ prezrádza svoj trik úspešný kuchár.

Viete odhadnúť, aké jedlo chutí najlepšie kuchárskemu majstrovi? „Mám rád šťavnaté jedlá,“ prezrádza Janata. „Nemusia to byť minútky, alebo drahé artikle, mám rád obyčajné klasické jedlá. Môže byť aj sviečková na smotane, ale aj dobrý gulášik a pečený bôčik, ktorý mám veľmi rád aj na teplo aj na studeno, občas si také jedlo neodopriem.“
Diskusia k článku

evas13
Počula som, že tohtoročný veltrh Danubius Gastro bolo veľmi zaujímave, plné známych šefkuchárov. Som rada, že stemi priblížili jedného z tých naj kuchárov.
sovka62
I my máme radi klasické jedlá. Doma sa varilo rakúsko-maďarská kuchyňa a pár slovenských jedál a bolo to naozaj vynikajúce. V našich reštauráciách mi klasické jedlá chýbajú, zdá sa, že dnešní kuchári vedia variť len na grile a vo fritéze. Už asi úplne zabudli, ako vyzerá surový zemiak, ved je ľahšie hodiť do fritézy polotovar a hosťovi ho ponúknuť ako opekané zemiaky. Keď som si dovolila opýtať sa, či opekané zemiaky pripravujú v panvici, čašník sa zo šoku spamätával ešte pri platení.
nielaik
Ozajstný majster kuchár hovorí, že ... . „Nemusia to byť minútky, alebo drahé artikle, mám rád obyčajné klasické jedlá. Môže byť aj sviečková na smotane, ale aj dobrý gulášik a pečený bôčik, ....

Koľko vyumelkovaných receptov z VARECHY by si vybral??
tinca
Maš pravdu Sovka,vytratili sa z reštaurácií tie naše slovenské jedlá. Niekedy, keď si pozriem jedálny lístok,tak z jeho názvu neviem o aké jedlo ide. No a šok je,keď ani obsluhujúci personál nevie podať adekvátny popis jedla. No a tie omáčky, ktoré sa varia 12 hod.,mám strach tie sú z polotovarov a sú za 10 minút a to aj v drahých hoteloch,síce od renomovanej fi, ale "polotovar". A idú nám dobre na odbyt.
ajula
P. Janotu som rada sledovala na TVA, keď učil variť jedlá.
vcelka
Tinca možno ani nevie, akú hlbokú pravdu povedala. Ono ani nejde o výlučne slovenské jedlá za každú cenu... Ale čo si už myslieť o liptovskej reštaurácii, kde ponúkajú liptovské pirohy a bryndzové halušky (plus mínus ešte čosi na to isté brdo) ako jediné slovenské špeciality a k tomu už iba tagliatelle al tonno, fussili ai formaggi... múčne dezerty nie sú s tvarohom ale s ricottou... myslím, že sa všetci zbláznili.
dadds
pána Janatu si pamätám z učnovských čias v POLOM-e na námestí SNP v Bratislave 80 roky.Učil som sa za cukrára a p.Janata bol šéf kuchárom už v téj dobe bol majstrom svojho remesla . :-))

Zaujímavé video z archívu TV Varecha


TOPlist