Rôzne

Prosím, nekupujte vajcia z klietkového chovu

vegetarianka - fotkavegetarianka, 16. februára 2010

Dúfam, že toto nebude búrlivá diskusia, ale, že so mnou budú užívatelia varechy súhlasiť.

Vajíčka sú súčasťou mnohých receptov na Vareche. A mňa ako spotrebiteľa zaujíma, ako bolo s nosnicami zaobchádzané. Preto som prestala kupovať vajíčka s označením 3, čiže klietkový chov a prešla som na vajíčka z podstielkového chovu 2. Samozrejme, že ideálna možnosť pre sliepky je ekologický chov, ale takýto tovar je pre môj rozpočet už pridrahý.

Vajíčka, ktoré teraz kupujem sú len o niečo drahšie, väčšinou sú ale väčšie.

A myslím si, že spotrebitelia môžu svojím výberom veci ovplyvňovať. Ak ich bude veľa.

Viac sa dočítate aj tu:  www.slobodazvierat.sk/Alternativne-chovy.99.0.html...


Nie som členka Slobody zvierat ani žiadna extrémistka (čo je bežný názor na ľudí, ktorí žiadajú niečo podobné), len mi trhá srdce, keď zvieratá zbytočne trpia. Väčšina ľudí odsudzuje týranie psov (takúto tému nájdete bežne aj v televíznych správach), ale na sliepky sa zabúda.

Nechcem, aby trpeli pre praženicu na mojom stole.

@zareaguj


Diskusia k téme

17 komentáre k článku
Pokial sa dá kupujem vajíčka od sukromníkov -mám jeden zdroj kde mi pravidelne chodí syn brávať,tie chodia po vonku.Keď je zima ako teraz a sliepočky málo nesú,tak kupujem tiež s podstielky.Mám z toho lepší dojem a vajíčka nám viac chutia.
videla som zopár dokumentárnych filmov o chove nosníc a bolo to fakt moc brutálne. Bohužiaľ väčšina z nás má krátku pamäť takže predsavzatia typu "toto nikdy ..." majú krátky život. Preto obdivujem ľudí ako si ty a keby takých bolo viac asi by bolo na našej maličkej planéte krajšie
Aj aj som premýšľala, čo napísať - napadlo mi, že človek, tvor pohodlný - aj keď možno vie, čo to obnáša - vajíčka z klietkového chovu, si málokedy - ak vôbec - dá tú námahu urobiť niečo pre to, aby sa stal lepším tým, že pomôže...
Aj my sa chystáme na jar vziať si zo 4 sliepočky a nemusieť podporovať tento neľudský chov.
Dakujem za informáciu, toto s číslovaním som nevedela, lebo málo kupujem vajíčka, ešte mi ich dáva moja mamina. Ale budem si už všímať aj toto a dúfam, že nás bude viac. Dobrá informácia.
To isté sa dá povedať o kurencoch... tiež nemajú na ružiach ustlaté a hemlesia sa na malom priestore bez možnosti akejkoľvek prechádzky a zobkania zelenej trávy. A čo chúďatá králiky, hoc aj z domácich chovov? Aj tie sú uväznené v malom priestore. No a neviem, ako sú na tom prasce, ale zrejme tiež tej voľnosti moc nemajú...a sú to už vyššie tvory. Som proti trápeniu zvierat.
Ale čo ľudia? Cestovali ste už niekedy bratislavskou MHD ráno z Petržalky do centra? To Oproti tomu sliepky v klietkovom chove sa majú kráľovsky. A podvečer do Petržalky? To každý túži aspoň sa dostať do tej napechovanej klietky aspoň jednou nohou...
Naša krajina je, Bohužiaľ, málo kultúrna, zrichtovaná po vláde komančov a drancovaná i teraz, takže nikdy tu nebude dosť peňazí na čokoľvek. A preto s tými vajcami i ostatnými vecami je to celé utópia. Nemám už 15 či 20 rokov, takže viem, že chabé pokusy jednotlivcov nič nezmôžu.
úplne súhlasím. u nás kupujeme domáce vajíčka - ak nie sú k dispozícii, tiež kupujeme z podstieľkového chovu. s bio-vajíčkami z obchodu nemám dobré skúsenosti (boli malé a neboli všetky čerstvé), takže ich už nekupujem.
NYJA, súhlasím, že kvalita sa netýka len vajíčok, ale v podstate všetkého, čo jeme (mäso, zelenina...). avšak mne sa príspevok od VEGETARIANKY páči. niekde sa začať musí a je rozhodne lepšie robiť aspoň niečo ako vôbec nič. prepadnutie bezmocnosti nie je dobré ani pre zdravie ani pre kvalitu prostredia, v ktorom žijeme.
1x mirci25
Aj mne to stále kolegyňa prízvukuje. A je pravda, že z podstielkového chovu sú väčšie a majú aj krajšie žĺtka. Chystám sa cez víkend robiť rezančeky, takže určite si kúpim kvalitné vajíčka.
Bohužiaľ, aj na dedine sa nájde už len pár ľudí, ktorí chovajú sliepky a predávajú vajcia. Naši susedia už ani nič nepestujú a radšej idú do veľkoskladu. Sme tam také osamelé baby - ja a moja mama a keby sme nechodili len na víkend, určite by sme kadečo chovali.
My máme vajíčka z vlastního chovu, chováme 16 slepic a vajíček máme i teď v zimě dost. Naše slepice se mají jako královny.Mají dost velký výběh i kurník a při krmení si s nimi trošku pokecáme.Když máme některou zabít, tak mi to vadí,ale domácí slepačí polévku nic nenahradí.Člověk to musí brát tak,že je to na to chované.Já ani manžel nic nezabijeme, ale svokra slepici usekne hlavu a je to.Kdysi jsme měli takového divokého kohouta, babka mu usekla hlavu, ale on jí utekl.Já jsem potom našla uprostřed dvora ležet kohouta bez hlavy.Babka říkala - koléra akási,ušel mi, kdo ho bude naháňať,tak ho nechala tak.
Fu... tak toto je silna kava... (bezhlavy kohut)
Aj nam u babky vo Svätom Jure behalo prasa po dvore s tromi ranami od praskacky... A nie a nie lahnut...
Když jsem ho viděla ležet uprostŕed dvora bez hlavy, nebylo mi všechno jedno, ale po oškubání a vykuchání vypadal jako z obchodu, akorát že byl pěkně vypasený a žlutučný od kukuřičného šrotu.
Kamarátka má susedov, ktorí boli vegetariáni, kým žili v meste. Keď sa presťahovali na dedinu, zriadili si menšiu farmu. Najskôr im zvieratká umierali na starobu, ale nakoniec sa naučili zabíjať ich a samozrejme jesť. Tomu hovorím morálne právo na konzumáciu mäsa :-) Mňa starká sliepky rezať nenaučila...
Odkaz pre Nyju: Mám 30. Je mi jasné, že väčšinu vecí na svete nezmením, ale existuje plno maličkostí, ktorými môžem k zmene prispieť a keby si to povedali všetci...utópie ma vždy fascinovali.
používateľ nemá avatar
isa
Máš pravdu,v niečom začať musíme a pekne od seba.Moja suseda na chalupe sa na mňa díva ako na švihnutú,ked sa rozprávam so psom.
Ked nám predtým sučka uhynula a ja som revala,tak ma uspokojila,že sa jej to tiež stalo,ked im niečo vydrhlo sliepky.Muž sa potom rehotal,že revala nie pre sliepky,ale pre vajcia,ktoré mohli zniesť.
Drahá vegetariánka, plne ťa podporujem aj keď ja som tvoj presný opak-mäsožrútka, ale nepohrdnem a ani ma nik nemusí nútiť jesť zeleninové jedlá ak sú chutne pripravené. Môj manžel sa spočiatku tiež trošku divil prečo vyberám vajíčka nie podľa ceny ale podľa chovu. Vysvetlila som mu to tak, že nech si predstaví aké dieťa by som mala ak by som bola zavretá v klietke,deprimovaná, skľúčená a obmedzovaná a aké, ak žijem aspoň trošku volne. Pochopil to hneď a od vtedy iné vajcia nekupuje ani on!
Pre "nyju":Milá nyja, asi pozeráš málo dokumentárnych filmov, lebo práve v tých by si videla že kurence ktoré sú chované v halách alebo na podstielkach sa k tej zelenej trávičke dostanú. Aj keď nie priamo na lúke, ale k nakosenej a majú možnosť pohybu!!! Zajačik alebo prasiatko DOMA chované má priamy ľudský kontakt a každý gazda alebo gazdiná s ktorým sa poznám sa im prihovorí, pohladí ho za ušami a stará sa o ich blaho počas života kým nepríde ich čas. Ja osobne, i môj manžel by sme to asi chovali až do ich prirodzenej smrti, no to je už iná báseň...Chcela som len povedať že ak nebude nikto kupovať vajíčka z klietkového chovu asi sa budú musieť takzvaní chovatelia zamyslieť a zmeniť spôsob svojho chovu! A ak by sa toho držali všetci, tak by sa to určite tak stalo! "BABKA K BABCE BUDÚ KAPCE!!!!!"
1x mirci25
Ivica, s tým dieťaťom to je úžasné prirovnanie. A aj všetko ostatné si pekne napísala :-)
Nyja a Ivica, na vaše posledné príspevky som použila taký malý červený krížik vpravo hore. Ešte nikdy som sa nehrala na cenzora, nuž som si povedal, že to skúsim.
Podľa mňa ste obe fajn baby a naozaj som nechcela až takú búrlivú diskusiu.
@Nyja :
mrzi ma, ze tymto som tiea stratila recept na tu vynikajucu strudlu so zaprazkou. Mozem ju niekde najst?
Dakujem a napis, kde budes posobit teraz.