Varenie

Neposlušné žĺtka

morenajea - fotkamorenajea, 13. júla 2010

Ahojte Varecháči,
potrebujem sa poradiť. Tiež máte v poslednej dobe problém
oddeliť žĺtka od bielok? Neviem kde som nakúpila vajíčka, ale
žĺtka sú strašne riedne a mám problém správne ich "rozťuknúť".
Žĺtka nedržia a doslova sa vylievajú do bielok. A potom sa poriadny
sneh ušľahať veru nedá. Aj škrupina je veľmi krehká.
Kde nakupujete vy? Alebo od akého výrobcu brávate vajíčka?

Viem že najlepšie sú domáce, občas aj nejaké mám - tak od rodiny čo
podostávam, ale aj tak treba dokúpiť.

Pomôže keď ich budem skladovať v chladničke? Teraz ich mám v špajzi.

Ďakujem

@zareaguj


Diskusia k téme

16 komentáre k článku
Ja veru taký problém nemávam a vajíčka kupujem bez výberu dodavateľa , ale skladujem len v chladničke. Možno preto, lebo zo špajze urobil môj chlap šatník :-)
podľa mňa by si ich mala držať v chladničke, aspoň teraz v lete. keď sú vajíčka teplé, sú redšie. možno si aj kúpila zlý druh, ešte sa mi nestalo, aby sa mi žĺtka sami rozlievali, iba keď ich ja prepichnem. a rozťuknúť vajíčko skús tak, že ho ťukneš v prostriedku nožom, možno to pôjde lepšie. tak držím palce :)))
Tiež počujem prvýkrát o takomto probléme. Ale v horúcich dňoch aké sú teraz, nie je žiadna špajza chladná, aj keď sa tak zdá. Dlhším skladovaním by sa mohli aj skaziť.Neviem....
janazjarku - a ten šatník urobil pre teba, predpokladám...:)), to je láska!
ja tiež mám domáce, taže nemám problém, ale viem, že keď sú vajíčka staršie, stáva sa s nimi práve toto..
Vajíčka pravidelne nakupujem v Tescu, vždy celé balenie alebo aj dve. Chladnička je samozrejmosť aj v zime. Ale tiež sa mi stalo, že sa žĺtka roztekali ... boli staré ... vtedy tak nedržia ... :) Pred týždňom som mala presne takú várku, ako spomínaš ... bledá, veľmi krehká škrupina a žĺtka sa hneď po rozbití roztiekli ...
Vajjicka by sa mali skladovat iba v chladnicke.!!! Zltok sa roztieka vzdy, ked nie su vajicka cerstve. Prave skladovanim vajec na teplejsom mieste rychle starnu, preto to roztiekanie zltkov.
Mne tiez, co prve napadlo, ze vajicka uz boli stare. Mozes si to vyskusat. Daj si hrncek plny vody, cele vajicko donho, ked ti pekne zostane lezat na dne, tak je cerstve. Ked sa ta gulatsia cast zdviha hore, tak je vajicko asi 3 tyzdne stare, to este mozes pouzit. Ked vyplava nahor, tak uz je 6 tyzdnov stare, zahodit! A este jedna taka skuska je, ze ak jemne zatrepes s vajicom a ak je cerstve, nepocut nic a ak je stare, tak pocujes to ""zblnkat"".
Ano,súhlasím s tým,že sú vajíčka staré alebo aj tak,že boli namrznuté.Vtedy sa tiež roztekajú.Stalo sa mi to keď som si nevšimla a vajíčka sa opierali o zadnú stenu chladničky a namrzli.
Skúška čerstvosti sa robí tak ako píše @janger.Je to dôležité pri varení vajec.
ja v poslednej dobe kupujem vajíčka v LÍdli-podstielkový chov, sú síce drahé 10 ks-cca 45 býv.SK, ale sú oranžové, krásne, čerstvé a také problémy ako píšete s nimi nemám! No, ale ja míňam /keď nepečiem málo vajec/. Takže ekonomika víťazí

Pridaj komentár do diskusie: