Ako oslavujete Mikuláša?

tomas - fotkaTomas 6. decembra 2017 o 14:01

Keď som bol malý chlapec, tak som sa na tešil na Mikuláša, lebo ráno som našiel v čižmách čokoládky, mandarínky a všeliake maškrtky. Samozrejme, len ak som ten rok poslúchal, ale keďže si nepamätám, že by som niekedy nebol býval dostal nič, tak som asi poslúchal stále :)

Zo školy si ešte pamätám takú riekanku, ktorá bola vždy na Mikuláša napísaná na tabuli: "Na svätého Mikuláša, neučí sa, neskúša sa" (rymuje sa to).

Ako slávite Mikuláša vy? Máte nejaké svoje zvyky?

@zareaguj


23 odpovedí:
 • ubka - fotkaUbka 6. decembra 2017 o 14:57

  Príjemný Mikulassky den@Tomas ,nielen redakcii.
  Ten nápis na tabuli si pamätám,ale aj keď sa to rymuje pravda to nebude,odpísal nám učiteľ matematiky:-)) dnešné dopoludnie som strávila v Domove pre handicapovane deti ,kde sme im rozdavali mikulasske balíčky od miestneho Klubu dôchodcov,takže môj dnešný deň bol radostný a dojímavý navzájom.
  @zareaguj
   3x rela, zolik, haji
 • evanaaa - fotkaEvanaaa 6. decembra 2017 o 18:42

  Veru, @Tomas , aj moje spomienky na Mikuláša boli pekné a nezameniteľné už len z toho dôvodu, že nás bolo 8 detí a mama nám každý rok robila balíčky, ako to dokázala, neviem, keď som neskôr ako dospelá nad tým rozmýšľala, ale aj samotné Vianoce sme mali krásne so všetkým, čo k tomu patrí. A na ten nápis na tabuli si aj aj pamätám, celý znel : Na Svätého Mikuláša, neučí sa, neskúša sa, každá päťka odpúšťa sa, to je odkaz Mikuláša......:))) Lenže teraz už je Mikuláš znázornený v oblečení ako Santa Claus a málokedy v mikulášskom úbore, ale býva aj taký, to je ten náš, originálny a nie americký.
  @zareaguj
   2x zolik, haji
 • janger - fotkaJanger 6. decembra 2017 o 18:59

  @tomas , este pokracovanie....."zachovajte stare zvyky a zatvorte zapisniky", tak to byvalo u nas v skole.
  Ja si z detstva este uplne pamatam tu atmosferu! Ked som si v okne nasla balicek zabaleny v cervenom celofane.... A neskor ma babka zavolala do jej izby, ze aj "tu tusim bol" a v jej okne sa tiez leskol cerveny balicek.
  Doteraz si vonu mandariniek nejako spajam s Mikulasom a tiez s Vianocami. Vtedy mandarinky tak nebyvali v obchode stale, ako teraz, vzdy som ich mavala aj v mikulasskom balicku.

  Teraz slavime Mikulasa takto:
  » varecha.pravda.sk/zazitky/sinterklaas-v-holandsku/607-cla...
  @zareaguj
 • anina6 - fotkaAnina6 6. decembra 2017 o 19:04

  no ja som svoj deň strávila v práci v dennom stacionári a pripravili sme pre našich seniorov pekné posedenie a samozrejme aj darčeky od Mikuláša boli, lebo celý rok poslúchali. Redakcii a všetkým varecháčom prajem krásny mikulášsky večer.
  @zareaguj
   2x zolik, haji
 • zolik - fotkaZolik 6. decembra 2017 o 20:02

  Pridam jeden mikulassky pribeh:
  Moj starsi syn menom Denis bol velmi nezbebne dieta. Volali ho "Denis postrah ulice". Ak ten film poznate, tak ako keby bol o nom. V tom case bol prvacik v skole. Od 1. septembra, kedy do skoly nastupil som tam chodila ako na hodiny klaviru. No, huncut a vymyselnik. Blizil sa pomaly cas mikulassky a kedze som si s nim uz nevela dat rady, tak som ho strasila, ze k nemu nepride Mikulas ale posle Certa. Neveril. Od podvecera lestil svoje cizmicky a vo velkom ocakavani ich vylozil na terasu. Zazvonil zvoncek. Vybehol na terasu, schmatol cizmicky a s rozziarenymi ockami vytiahol balicek. Z neho vybral najprv mrkvu, potom zemiaky a na koniec uhlie (grilovacie). Neveril vlastnym ociam a zostal ako zamrznuty, s poznamkou, ze: "Ten Mikulas to myslel fakt vazne". Do Vianoc sekal dobrotu.
  Ked prestal verit na Mikulasov a Jeziskov tento vychovny efekt uz nezaberal. Denis ma uz 30 rokov ale kazdym Mikulasom mi to pripomenie, tak ako aj dnes vecer.

  Tak pekny mikulassky vecer, Priatelia!

  @zareaguj
 • salinka - fotkaSalinka 6. decembra 2017 o 20:53

  Zdravím všetkých.
  Mne sa v spojení s Mikulášom vynára jeden zážitok. Na besiedke, kde mali deti zarecitovať, alebo zaspievať Mikulášovi, prišla na rad moja dcéra. Natrénovali sme pieseň: Mik, Miku, Mikuláš, čo v tom vreci máš. Dcérka vedela pekne spievať, bola som si istá , že zožne úspech publika. Aj tak bolo. Na plné hrdlo zaspievala: Mik, Miku, Mikuláš, ukaž, kde ho máš !? Nikdy na to nezabudnem a keď povije svoje dieťa, určite ho tú pieseň naučím
  @zareaguj
 • zolik - fotkaZolik 6. decembra 2017 o 21:44

  @Salinka , to je tak roztomile! Slzy mi od smiechu vytryskli. A ukazal?
  @zareaguj
   2x haji, salinka
 • salinka - fotkaSalinka 6. decembra 2017 o 21:56

  @zolik , to ti už ani neviem. Od hanby som pozerala do zeme. Ale s odstupom rokov by som sledovala pozornejšie ;-)))))
  @zareaguj
   1x zolik
 • zolik - fotkaZolik 6. decembra 2017 o 22:05

  @Tomas
  prezrad, akeho si mal Mikulasa? Posluchal si aj toho roku?

  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarHaji 6. decembra 2017 o 22:20

  @Zolik (6.12.2017 20:02)
  Někdy se karta může obrátit. Jednoho krásného Mikulášského večera, den před svátkem Mikuláše, se stalo něco netradičního. Šla jsem pozdě večer domů z malé oslavy. Všude tma, nevlídno, zima, foukalo, celkem neosvětleno. Najednou se přede mnou ze tmy vynořil čert. Osamocený, jediný, celkem neduživý. A začal hudrovat, třepat řetězem a že jestli jsem byla hodná? Pokud ne, odnese mě do pekla. Nezaváhala jsem ani na vteřinu. Popadla jsem pytel, kterým mi mával před obličejem a vlezla jsem do něj. Sahal mi někde k pasu, ale to mi bylo v ten moment jedno. Situace se rázem změnila. Čert začal být milý a snažil se mě přemluvit, abych z pytle vylezla. Měl smůlu, já si to užívala a za živý svět jsem nechtěla pytel opustit. Ať si radí - začal si sám! Chudák malá, prosil, pak si přede mě chtěl i kleknout, jen ať z toho pytle vylezu. Pytel není jeho, půjčil mu ho jeho otec. A ten, kdyby ho nedonesl domů /bo je to nový pytel!/ by ho zabil. To byl silný argument, opustila jsem myšlenku, že se v tom pytli nechám donést domů a milostivě z pytle vylezla. Ve vteřině čert s pytlem zmizeli ve tmě. Od té doby jsem nikoho jiného tak rychle zmizet neviděla.
  @zareaguj
 • zolik - fotkaZolik 6. decembra 2017 o 22:56

  @Haji , prepanaboha prestan! Sa od smiechu zadusam. Nechci ma mat na svedomi!
  Chudak Cert aj s novym pytlem od tatika.
  @zareaguj
   1x haji
 • používateľ nemá avatarHaji 6. decembra 2017 o 23:06

  @Zolik (6.12.2017 22:56)
  Jojo, co se v mládí naučíš, na stáří už nemůžeš dělat. Nebojkaj, čerty ignoruju. Mohla bych zase nějakého polekat a víš jak je to s ochránci zvířat, vymírajících tvorů a tradic?!
  @zareaguj
 • zolik - fotkaZolik 6. decembra 2017 o 23:15

  @Salinka
  Pekne si ten svoj pribeh podala. Predstavivost pracuje. Urcite nauc aj vnucence. Moja mama to robi tiez. A moje (uz nastastie dospele) sa nestihaju divit, ake rymovacky a blbosti som do zivota povolala.
  @zareaguj
   1x salinka
 • andreac - fotkaAndreac člen redakcie Varecha.sk, 7. decembra 2017 o 00:01

  Ahojte všetci!
  Ja si spomínam na mikulášske besiedky organizované ROH (pre mladších: za socializmu bolo ROH, t.j. revolučné odborové hnutie - povinné „odbory“ pre všetkých zamestnancov). Pre mňa ako dieťa to bola nočná mora. V obrovskej neútulnej sále miestneho kultúrneho domu s vydýchaným vzduchom sa tlačili rodičia so svojimi ratolesťami. Na pódiu sedel ujko v kostýme, ktorý vyzeral ako fúzia amerického Santa Clausa a ruského Deda Maroza. Každé dieťa muselo vystúpiť k nemu na pódium a zarecitovať alebo zaspievať. Do mikrofónu a nahlas. Ako odmenu sme dostávali vianočnú kolekciu – takú tú klasickú s plnenými čokoládkami a fondánovými salónkami. Dodnes ich nemám rada :)
  @zareaguj
   3x zolik, haji, alex37
 • zolik - fotkaZolik 7. decembra 2017 o 00:39

  Kolekcie vianocne nemam dodnes rada, priam ich az neznasam. Boze, kym toto pisem, zhorela mi na panvici cibula.
  @zareaguj
 • imaginarium - fotkaImaginarium 7. decembra 2017 o 06:07

  My sme so sestrou raz dostali balíčky a z každého trčala trstenica. Tak sme ich pekne krásne zobrali a schovali za chladničku, kým naši spali. Rodičia sa nikdy nedozvedeli, čo nám Mikuláš doniesol! :-D
  @zareaguj
   1x haji
 • používateľ nemá avatarHaji 7. decembra 2017 o 07:57

  @Imaginarium (7.12.2017 06:07)
  Ty jsi mi dala. Slovník online mi trstenicu nenašel. Tak jsem musela najít svůj slovensko český slovník a hurá! Rákoska. Hezký zážitek. Není nad duchapřítomnost!
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarHaji 7. decembra 2017 o 08:18

  @Andreac (7.12.2017 00:01)
  Mám podobné zážitky, včetně fotografií. Naštěstí to nebylo na kulturáku, ale v podniku kde rodiče pracovali. Dědo Mráz s vatou na obličeji, básničky, kolekce. No sranda. Ale kolekce byla dobrá. Čokoládu a sladkosti mám ráda dodnes.
  @zareaguj
 • monty469 - fotkaMonty469 7. decembra 2017 o 08:45

  @Andreac (7.12.2017 00:01)
  Presne tak si pamätam Mikulaša aj ja. V kulturnom dome,na podiu dedo mraz a snehulienka a každe dieta muselo ist k nemu na podium a zarecitovat, ci zaspievat. Dostali sme kolekciu či salonky. Boli sme 4 surodenci, takže kolekcii sme mali dost :-) Raz u babky sa mamkina sestra prezliekla za Mikulasa a mi sme sa dali do placu. Bol to strasidelny mikulas. No ked sme dostali balicky, tak presiel nas aj strach. Boli tam mandarinky, arasidy nejaky banan, keksik a vsetci sme boli od radosti bez seba. No dnes by sme sa detom s tym uz nezavdacili, co je skoda. No mame na co spominat
  @zareaguj
   1x haji
 • monty469 - fotkaMonty469 7. decembra 2017 o 08:46

  @Haji (6.12.2017 22:20)

  Haji tak to si ma pobavila:-) Neviem, ci ten cert nemal z toho zazitku este dlho traumu :-)))
  @zareaguj
   1x haji
 • monty469 - fotkaMonty469 7. decembra 2017 o 08:53

  Ked boli deti male a este verili na Mikulasa, bolo to take mile. Cistili si cizmicky a chceli dat na okno tie najvacsie. Mysleli si cim vacsia cizma, viac sladkosti. A rano ich rozžiarene ocka, ked si nasli balicky a nedokazali pochopit ako sa dovnútra Mikulas dostal, kedze okna boli zatvorene a kozub nemame, takze ani kominom nemohol prist. No stale sme im to nejako vysvetlili. Rada na to spominam
  @zareaguj
   1x haji
 • používateľ nemá avatarHaji 7. decembra 2017 o 08:59

  @Monty469 (7.12.2017 08:46)
  Já bych tomu neříkala trauma, ale poučení, zkušenost. Nepřenositelná zkušenost. haha
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarJozefj 9. decembra 2017 o 13:04

  Dnešný Mikuláš je super,žiadna komercia.Proste nádhera.
  @zareaguj


Pridaj komentár do diskusie:
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov
Inšpirácie z nových receptov
TOPlist