Cesnak medvedí

kecupicek - bez fotkykecupicek, 7. apríla 2018
Nadišlo obdobie zberu cesnaku medvedieho. Môj ujček bol bača a celý život strávil v prírode. Poznal rôzne liečivé rastlinky a na salaši pod prístreškom na syr, viseli viazaničky sušených rastliniek na čaj po celý rok. Chodievali za ním ľudia zo širokého okolia. Aj domov doniesol a večer vždy ujčinka navarila veľký hrniec bylinkového čaju, ktorý prevoňal celý domček. Horšie to bolo, keď nastala sezóna medvedieho cesnaku. Jeho liečivé a prečisťujúce účinky boli známe už pradávno.Dával si ho do všetkého. A nútil všetkých členov rodiny, aby ho jedli. Na salaši kuchtil rôzne dobroty zo všetkého možného. Vyžil celý rok z ovčieho mlieka, vajíčok a darov prírody. Chlieb nepotreboval. Nechodieval domov zo salaša často, ale keď prišiel takto nafutrovaný medvedím cesnakom, už zďaleka sme počuli krik ujčinky:- Zostaň spať v kuchyni, smrdíš ako cap!- Nevadilo mu to, hlavne že bol celý rok zdravý ako buk. Iné to nebolo ani s cesnakom zo záhradky a cibuľou taktiež nikdy nešetril. Keď som začala pracovať, rozprávali sme si pri kávičke, bežné veci z domu z predchádzajúceho dňa. Staršia kolegyňa stále zívala, tak sme si ju doberali, že sa asi dobre nevyspala. Jej manžel bol náruživý rybár a čo ulovil hneď na brehu vyúdil na malej udiarničke, ktorú vozil so sebou v aute. Samozrejme, že cesnakom nešetril a ako lovil, údil aj koštoval. Keď prišiel domov už od dverí počul:- Zostaň spať v kuchyni, smrdíš ako cap! Taká som bola z toho smradu nervózna, že som do rána nemohla zaspať. Blížil sa 1. máj, a tak sme ju naverbovali, aby išla na rybačku s ním. Poslúchla.- Ako bolo na rybách? Ani sa nepýtajte, zamrzla som ako pes a ráno vystúpila hladina vody až k nášmu autu. Skoro sme sa utopili. A čo brali? Brali. Hneď sme to aj vyúdili a doniesli domov hotové. A ochutnala si? Hej, bolo to výborné! Smrdela som ako cap! Doniesla som aj vám. Ochutnali sme, mala pravdu. Z vedľajšej miestnosti k nám nakukla kolegyňa a pýta sa:- Čo ste jedli? Smrdí to tu ako cap! Predsa cesnak! Chceš? Nie, vyvetrajte!!!!!!
@zareaguj


Diskusia k článku

2 komentáre k článku
Aj ja mám veľmi rada cesnak, voňavú ružu východu. Dávam ho skoro do všetkého. Dopestujeme ho skoro 30 kg a že máme radi svojich priateľov, dáme aj im. Náš, slovenský, má takú výraznú vôňu, že keď ho zješ nikto na teba len tak nezabudne.
1x zolik
Bola som dnes celý deň v záhrade. Cesnak krásne vzišiel, nechýba v riadku ani jeden. Krtko sa presťahoval k susedom a narobil im kopčeky po celej záhrade. Ešte pred mesiacom som mu do dier v krtincoch napchala šupy z cibule a cesnaku. Nepáči sa mu ich vôňa, asi sa bojí aby nesmrdel ako cap. Staručký kolega nám mladým často radil:- Dievčatá dajte si každé ráno dva strúčiky cesnaku a nebudete mať vysoký tlak. Keď ho zapijete mliekom, vôňa sa stratí.- Nechápali sme o čom hovorí. Teraz už áno.
1x zolik

TOPlist