Pečené zemiaky - tatov recept pre odvážnych

bubaya - fotkabubaya, 17. januára 2013
Pečené zemiaky - tatov recept pre odvážnych
Foto: bubaya

Môj nebohý tato mal strašne rád pečené zemiaky. A vedel ich urobiť majstrovsky. Ale ouha, tata zomrel, a tajomstvo si zobral so sebou. Skúšala som ich upiecť také dobré, ako to robil on, ale nedarilo sa. Tak som spomínala, pátrala v pamäti, až som si spomenula. Tata mal rád mastné, takže tam boli kopce slaniny a masti, a závej rasce. To bolo to tajomstvo, preto sa mi zemiačky nikdy nepodarili. Natlačené v hlave - žiaden tuk, žiaden cholesterol, som ich robila diétne - a nie dobré. Tu je recept.

4
porcie
10 minút
príprava
40 minút
na 180 °C

Suroviny

800 g (dobré)
200 g
1 PL
2 PL

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Dobré chutné zemiaky olúpeme, pokrájame na tenké plátky. Slaninu pokrájame na kocky, nezabudneme pokrájať aj kožku. Slaninou nešetríme.

  Pečené zemiaky - tatov recept pre odvážnych - obrázok 1
 2. 2

  Poukladáme všetko na plech, pridáme 2 kopcom lyžice bravčovej masti. Hojne posypeme rascou, premiešame. Nešetríme slaninou ani masťou.

  Pečené zemiaky - tatov recept pre odvážnych - obrázok 2
 3. 3

  Plech dáme do vyhriatej rúry. Pečieme na 180°c cca 40 minút. V priebehu pečenia posolíme, ale opatrne, slaninka je sama o sebe dosť slaná. Ak sú zemiaky suché, pridáme ešte masť. Keď sú zemiaky mäkké, zapneme horný ohrev a dobre ich zhora pripečieme.

 4. 4

  Podávame so zakysankou, alebo pivom. V zime s teplým čajom.

  Pečené zemiaky - tatov recept pre odvážnych - obrázok 4

Diskusia k receptu

16 komentárov k receptu
tiež mám rovnakú skúsenosť ... málo omastené zemiaky sú suché ... zle sa šmýkajú ... :) ja pečiem zemiačky na oleji a dávam ho tak ... akurát ... :)
mňam ... dala by som si z toho taniera ... :)
minule u nas varil brat a pripravil nieco podobne. pytam sa ho, ako je mozne, že su tie zemiaky take dobre a moje nie??? "
tuk, segra, tuk musis pouzivať, veľa tuku :) a cholesterol ma podla lekara nízky, mal by "pridat" tak ja uz neviem :D

Pridaj komentár k receptu: