Parené buchty mojej starej mamy

majuska31 - fotkamajuska31, 5. februára 2013
Parené buchty mojej starej mamy
Foto: majuska31

Parené buchty patria medzi moje najobľúbenejšie múčne jedlá, ktoré nikdy neodmietnem! Mám ich rada na rôzne spôsoby, no najradšej mám tie klasické s kakaom a maslom. Tento recept ma naučila moja stará mama a robievam ho 2-3 x do roka. Recept používam aj na domáce knedle. Z uvedeného množstva sa dajú spraviť 3 veľké knedle.

25-30
porcií
45 minút
príprava
60 minút
tepelná úprava

Suroviny

700 g
1 kocka
1 ks
500 ml
100 ml
2 malé lyžičky
1 malá kopcová lyžička
Plnka:

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Najskôr si pripravíme kvások. Do 100 ml vlažného mlieka nadrobíme kvasnice a necháme 10 minút postáť (alebo kvasnice nadrobíme rovno do múky a zalejeme vlažným mliekom). Do preosiatej múky postupne pridávame kvások, vajce, zvyšok mlieka, olej, cukor, soľ a vymiesime hladké, nelepivé cesto. Poprášime múkou a na teplom mieste necháme vykysnúť.

 2. 2

  Po vykysnutí cesto preložíme na pomúčenú dosku, rozvaľkáme na hrúbku cca 1 cm a pomúčenou vykrajovačkou alebo pohárom s priemerom 6 cm vykrajujeme kolieska. Tie potom plníme slivkovým lekvárom tak, že na jedno koliesko dáme lyžičku lekváru a druhým ho spojíme a vytvarujeme z neho buchtu. Takto pospájané buchty necháme ešte 5-10 minút kysnúť aby sa lepšie spojili.

 3. 3

  Do hrnca dáme vodu a vložíme doň parák. Hladina vody by mala byť 0,5-1 cm pod parákom. Keď voda začne vrieť, znížime teplotu. Aby sa nám buchty neprilepili o parák potierame ho olejom alebo roztopenou masťou a položíme naň buchty. Hrniec zakryjeme a necháme pariť 15-20 minút. Keď sú buchty hotové potierame olejom alebo roztopenou masťou.

 4. 4

  Servírujeme ihneď posypané zmesou z kakaa a práškového cukru, poliate roztopeným maslom. Prajem dobrú chuť!

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
mracik9, hihi, ďakujem :-)
jandalog, tvaroh s kakom som ešte neskúšala, určite vyskúšam, ďakujem za tip :)
2x nadia56, all
v sobotu sme mali tiež parené buchty, polovicu s kakaom ako u teba, druhá polovica s makom a cukrom, deti boli v buchtovom nebi:-D
@ejmepb - vďaka, dĺžka parenia je len orientačná, kto je ako zvyknutý, ja parím 15 min. niekedy menej závisí to aj od veľkosti buchiet :-)
1x anett91