Metrový koláč

stevcaStevca, 39 ročná žena, Gemerská Poloma, 27. decembra 2012 14:26
Ďalšie jej recepty »

Metrový koláčFoto: stevca

tento zákusok nemôže chýbať na našom stole ani jedne sviatky

20 min
príprava
20 min
na 165  °C

Suroviny

4 ks
10 PL
8 PL teplá
260 g
260 g
1 balíček
 podla chuti
plnka:
0,5 l
1 balíček
1 balíček
250 g
150 g
2 polievkové lyžice

Postup prípravy

 1. 1

  žltka vymiešame s práškovým cukrom, pridáme olej, teplú vodu, múku, prášok do pečiva a nakoniec tuhý sneh z bielkov a zlahka dobre premiešame. cesto rozdelíme na 2 rovnaké časti a do jednej pridáme preosiate kakao a dobre premiešame. ja pečiem v 2 formách "srnčí chrbát" takže najprv si ich vymastím masťou, posypem hrubou múkou a do jednej formy vylejem biele cesto, do druhej formy tmave cesto a upečiem vo vyhriatej rúre. kedže mám teplovzdušnú rúru pečiem ich odrazu - na pekáč dám obe formy do strednej časti rúry. po upečení cesto vyklopíme a necháme vychladnúť, potom podla pásikov nakrájame na plátky.

 2. 2

  v mlieku si uvaríme zlatý klas spolu s vanilkou. maslo dobre vymiešame s práškovým cukrom a zmiešame s vychladnutým pudingom. plnku môžeme zjemniť kokosom a rumom, ale môže byť aj bez toho. ja nedávam ani kokos ani rum a plnka je výborná.

 3. 3

  nakrájané plátky cesta natierame plnkou a ukladáme farebne - svetlé cesto-plnka-tmave cesto-plnka-svetlé cesto......až kým neurobíme celý koláč - ja robím 2 kusy koláča lebo jeden je dosť dlhý. takto pripravený koláč potrieme celý zvrchu zvyšnou plnkou a polejeme čokoládovou polevou - najoblúbenejšia u nás je lieskovooriešková, ktorú kupujem, alebo mliečna. navrch môžete posypať aj nejakú farebnú posýpku alebo guličky, ale nemusí byť.

 4. 4

  ked poleva stuhne, koláč krájame šikmo aby nám vznikol pekný farebný rez.

Recept je zaradený do tagov:


TOPlist