Makový závin fotorecept

ywett - fotkaywett, 19. januára 2011
Makový závin (fotorecept)
Foto: ywett

Cesto dávam vymiesiť a vykysnúť do pekárničky (fakt úžasná pomocníčka v kuchyni). Za tú dobu sa môžem venovať dcérke a potom keď už cesto vykysne už len vaľkáme a plníme a potom sa môžu naše výtvory piecť. Recepty na kysnuté cestá si vymieňame s kamarátkou, ktorá má rovnakú záľubu ako ja v pečení s pekárničkou :) Doma pripravené pečivo je najlepšie a na nedeľné raňajky ako stvorené... a ja ešte zbieram skúsenosti a rady ohľadom kysnutého cesta, lebo to ešte tak perfektne neovládam.

35 minút
na 180 °C

Suroviny

250 ml
90 g
2
štipka
50 g
1 PL
1 PL
z 1/2 citróna
500 g
40 g
Plnka maková:
200 - 300 g
 podľa chuti
1 PL
podľa potreby horúca
Plnka kakaová:
 na potretie cesta pod kakao

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Všetky suroviny dáme do nádoby v pekárničke, ako prvé do nádoby sa vždy musia dať tekutiny, teda čo sú v tekutom stave (mlieko, maslo, žĺtky, citronová šťava....) Potom prídu na rad sypké suroviny (múka)...tak pridáme do nádoby múku a do jedného rohu nasypeme soľ, do druhého rohu cukor, do ďalšieho vanielkový a citronovú kôru . Potom uprostred nádoby urobíme prstom do múky dierku a dáme droždie, ktoré jemne zahrnieme múkou. Ak používame čerstvé droždie je dobré dávať cukor priamo k droždiu. A soľ by nemala prísť do priameho kontaktu s droždím! Zapnem program cesto a nechám pekárničku pracovať, sama si cesto vymiesi a aj krásne vykysne. Sem tam nakuknem či netreba pridať múku, cesto by sa nemalo lepiť na boky nádoby.

 2. 2

  Zatiaľ si pripravíme makovú plnku. Mak s cukrom premiešame a pridáme citrónovú kôru a vlejeme horúcu vodu (vody pridáme toľko aby plnka nebola hustá a dala sa na cesto dobre natierať)

  Makový závin (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Po vykysnutí cesto z pekárničky vyberieme a rozdelíme na dva bochníky. Jeden závin plním kakaom a druhý makom. Z tohto cesta sa môžu spraviť aj plnené pečené buchty.

  Makový závin (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Cesto rozvaľkáme a natrieme makovou plnkou. Druhé cesto tiež rozvaľkáme a potrieme roztopeným maslom a dáme rozmiešané kakao s cukrom a ešte troška polejeme maslom.

  Makový závin (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Záviny zvinieme dáme na vymastený plech, potrieme roztopeným maslom a necháme približne 15 minút ešte nakysnúť.

  Makový závin (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Pečieme na 180 °C približne 35-40 minút. Po upečení záviny hneď potrieme olejom.

  Makový závin (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Prajem dobrú chuť!

  Makový závin (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  A kakaový závin (nabudúce dám do oboch viac plnky)!

  Makový závin (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
...vyzeraju velmi lakavo..vyborne budu urcite tiez,len ten postup je trochu strucny:-)alebo ze by mi zase blbol notebook?sem tam mi vsetko nenacita...