Levanduľový sirup

slavkabis - fotkaslavkabis, 3. júla 2016
Levanduľový sirup
Foto: slavkabis

recept som našla náhodne na internete a keďže nám rastie krásna levanduľa, vyskúšala som urobiť sirup a okrem toho že je vynikajúci, má aj pozitívne účinky: upokojuje nervovú sústavu, napomáha k zmierňovaniu podráždenia a nervozity, priaznivo vplýva na funkčnosť tráviacej a vylučovacej sústavy, podporuje prirodzené trávenie,......

1,8 l
porcia

Suroviny

1,5 l
100 g
1 kg
1 ks
30 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Nazbierame si levanduľu a ostriháme (alebo natrháme) na drobno kvietky.

  Levanduľový sirup - obrázok 1
 2. 2

  Kvietky vložíme do hrnca s vriacou vodou, pridáme cukor, stíšime plameň a miešame, kým sa cukor nerozpustí.

 3. 3

  Pridáme kyselinu citrónovú a plátky citróna. Ja som citrón nemala, tak som dve "kyselky".

 4. 4

  Hrniec prikryjeme čistou utierkou necháme lúhovať pri izbovej teplote dva dni. Macerát premiešame každý deň čistou vareškou.

 5. 5

  Na tretí deň zlejeme sirup cez veľmi husté sitko alebo gázu do čistých nádob. Sirup skladujeme na chladnom a tmavom mieste.

  Levanduľový sirup - obrázok 5

Diskusia k receptu

17 komentárov k receptu
Vie mi niekto poradiť? Je každá levandula jedlá, alebo ju treba špeciálne kúpiť ako bylinku? Ja mám v záhrade krásnu levandulu, ale bojím sa ju pridávať do jedla.
@Janacanada (5.7.2016 08:22)

ja pestujem oba druhy, tá nejedlá má tučnejšie listy a väčšie kvety, navrchu také motýlikovité, akoby dva lupene vyčnievali. Ak nekvitne, podobá sa na rozmarín. Jedlá má drobnejšie kvety aj listy, nie je taká kompaktná a vyzerá viac usušene by som povedala:-)
@Slavkabis děkuji za ohodnocení levandule. Moje zásluha je nulová, to má manželka a takových vlastně keříků má po zahradě a před domem asi osm, dělá z nich takové pytlíčky samozřejmě sušených a máme to na všech možných i nemožných místech v domě místo všech různých aromalamp takže jsme tak trochu levanduloví. A já si ještě dovolím Ti přidat fotku našeho mátového sirupu a zdravím a ještě jednou díky za tip.Pridaj komentár k receptu: