Kokosové mlieko
Kokosové mlieko

Kokosové mlieko za 5 minút a zo 4 ingrediencií videorecept

eliniatko - fotkaeliniatko, 27. mája 2020

Táto zdravá, bezmliečna/bezlaktózová a vegánska pochúťka nie je z obchodu vôbec lacná, a pritom si ju doma zvládne rýchlo - za pár minút a Zobraziť celý popisTáto zdravá, bezmliečna/bezlaktózová a vegánska pochúťka nie je z obchodu vôbec lacná, a pritom si ju doma zvládne rýchlo - za pár minút a len z pár bežných prísad spraviť úplne každý. Výborné je do kávy, ale aj do müsli a iných raňajkových cereálií, na pečenie/do koláčov, do omáčok a kari a tak podobne - skoro ako bežné mlieko. Strúhaný sušený kokos vieš tiež nahradiť ovsenými vločkami (a spraviť tak ovsené mlieko) alebo mandľami, kešu (= mandľové mlieko, mlieko z kešu orieškov)...
Zdroj: https://www.youtube.com/channel/UCudKHTUi6EpcJ45arpntipA

4-6
porcie
5 minút
príprava
Kokosové mlieko za 5 minút a zo 4 ingrediencií (videorecept)
Foto: eliniatko

Suroviny

1 štipka
2 štipky
2 PL
200 ml pohár

Online leták

Postup

 1. 1

  Vysyp sušený strúhaný kokos do vyššej nádoby.

  Kokosové mlieko za 5 minút a zo 4 ingrediencií (videorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Zalej vriacou vodou (na pohárik kokosu cca liter, ale je na tebe, či chceš nápoj koncetrovanejší a pridáš menej vody, alebo menej koncentrovaný a pridáš viacej vody).

  Kokosové mlieko za 5 minút a zo 4 ingrediencií (videorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Pridaj zvyšné ingrediencie: cukor, soľ, olej.

  Kokosové mlieko za 5 minút a zo 4 ingrediencií (videorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Po chvíľke odstátia mixuj tyčovým mixérom. Ideálne je čo najdlhšie, ale aspoň 2 minúty. Strúhaný kokos sa nikdy úplne nerozmixuje, ale mixovaním sa z neho uvoľňujú mikročiastočky vrátane rastlinného tuku, ktoré ti vytvoria “mlieko”.

  Kokosové mlieko za 5 minút a zo 4 ingrediencií (videorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Preceď aspoň 2x cez sitko. Ak chceš tekutinu čo najčírejšiu, môžeš aj cez filtračný papier napr. na kávu. Pomocou lievika dostaň do fľaše, alebo akejkoľvek inej nádoby.

  Kokosové mlieko za 5 minút a zo 4 ingrediencií (videorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Po vychladnutí skladuj v chladničke a spotrebuj do pár dní. Nezľakni sa kúskov, kokosový tuk v chlade tuhne, a v horúcej vode/káve sa zasa roztopí. Okrem toho je zdravý a chutný.

  Kokosové mlieko za 5 minút a zo 4 ingrediencií (videorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Alternatívne môžeš použiť aj napríklad mandle (tie nechaj pred mixovaním odstáť v horúcej vode trochu dlhšie, aspoň 20 min), prípadne ovsené vločky (tie naopak nechaj odstáť krátko a potom rovno mixuj).

Diskusia k receptu

haji
O kvalitě klasického strouhaného kokosu jsem dávno ztratila iluze. Recept pěkný, jen mít kvalitní surovinu. U vloček, ořechů, mandlí - tam je vše ok.