Hrejivá masť s chilli papričkami a včelím voskom fotorecept

zuzanka1367 - fotkazuzanka1367, 17. októbra 2016

Asi každého z nás občas potrápi bolesť kĺbov, ak ste z tých šťastnejších a nebolia, tak Vám masť príde vhod po fyzickej práci, dobrej lyžovačke, alebo pre niekoho ako darček...

15 minút
príprava
3x60 minút
tepelná úprava

Suroviny

220 g
400 g (alebo bravčová masť)
80 g
1 lyžica
6 - 8 toboliek
6 - 8 kusov

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Neľakajte sa množstva, plánujem časť z nich použiť ako darčeky. Množstvo si prispôsobte podľa vašich možností a potreby. Chilli papričky nakrájame, alebo rozmixujeme, ak nemáme čerstvé, môžu sa použiť aj sušené. Použite papričky s vyšším obsahom kapsaicínu. Tobolky kardamonu podrvte v mažiari, alebo použite mletý. Tuk je možné použiť tiež aký Vám je dostupný, domácu nesolenú bravčovú masť, kokosový olej, bambucké maslo.

  Hrejivá masť s chilli papričkami a včelím voskom (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Všetky suroviny dáme do hrnca a ten uložíme nad paru a pomaly zohrievame, neprehrejeme, nevaríme, iba pomaly rozpúšťame asi hodinu. Potom necháme 24 hodín odstáť, opakujeme 2 až 3 krát.

  Hrejivá masť s chilli papričkami a včelím voskom (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Vo finále masť rozpustíme a precedíme cez gázu, jemne vyžmýkame a hneď nalievame do pripravených čistých suchých pohárov. Dlho nečakáme, lebo nám to začne tuhnúť.

  Hrejivá masť s chilli papričkami a včelím voskom (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Počas chladnutia premiešame, aby bola masť rovnako ochutená :) v celom pohári. Takýmto istým spôsobom robím aj masť z koreňa kostihoja, akurát je vhodný čas na zber. Nebojte sa, že Vám to vypáli pokožku, hreje, ale nie hneď. Hrejivý pocit prichádza postupne a má celkom dobrú výdrž :)

  Hrejivá masť s chilli papričkami a včelím voskom (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Masť sa dobre roztiera, pekne vonia po koreninách a po včelom vosku. Dúfam, že sa obdarovaný potešia a na Vareche sa nájde niekto komu táto hrejivá masť príde vhod.

  Hrejivá masť s chilli papričkami a včelím voskom (fotorecept) - obrázok 5
Recept je zaradený do kategórií:
Bylinky, Bylinkové liečivá, Zdravie a diéty, Domáce liečivá

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Maria svata, to je nadeláni, susedka moja netová, nádhera pre oko, super na všetko čo potrebuje prehriať. Ver, že ukladám a určite aj urobím, ešte posledné hrejivé chilli mi dozrievajú na okne, búdú mať grády určite a mám podobnú masť doma, síce len s kokosovým tukom vraj, dostala som, ale že hreje, som už otestovala, bo nebohá piľná, to jako ja, mala doma maliarov a špekulovala a zlú farbu vybrala a ked odišli sa jej farba na krbovej stene nepáčila, tak davaj ju pretrieť, že aká to malina, no jasné, dva večere a jeden deň a čo ja presilené ruky mávala a už dlho nie, no po takom záťahu aj pravá ruka povolila, ale omaľovované dľa gusta je, tak som si ruku potrela s tou chilli masťou a dobre prehrialo, ale aj pomohlo mi, takže totok recept pre mňa a môjho na boľavé klby na rukách, ako stvorený. škoda len tie najpálivejšie sú už v soli, liter zarobené v chladničke, ale poradím si, ešte mám, ako vravím na okne dosť
nasadila si mi chrobáka do hlavy, nikdy som nič podobné nerobila, ale babka bola bylinkárka a robievala si nechtíkovú masť. Viac ma ale zaujala verzia s kostihojom, len netuším kde by som ho našla, predpokladám že už nekvitne.