Bretzel - pravé nemecké praclíky fotorecept

katerin - fotkakaterin, 10. septembra 2013
Bretzel - pravé nemecké praclíky (fotorecept)
Foto: katerin

Recept mám od jedneho španielského pekára.Bretzel nie sú zložite na výrobu,len zdĺhavé,preto robím vždy dvojitú dávku.Čo sa nezje zamrazím,po rozmrazení su ako čerstvé.Kdo sa do nich pustí?

8
porcií
10-15 minút
na 200-220 °C

Suroviny

Predcesto:
100 g
1 g
60 g
Lúhový kúpeľ:
80 g
2 l
Cesto:
400 g
215 g
25 g
4 g
10 g
 na posypanie

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Prvý deň si urobíme predcesto-neviem či tomu dávam správny názov-pre mňa je to prefermento.Môže sa robiť 3h pri izbovej teplote alebo 24h v ladničke.Ja robím 24hodinové,má lepšie výsledky. Suroviny zmiešať,zakryť fóliou a do ladničky.

 2. 2

  Predcesto vyberieme z ladničky a pridáme múku zmiešanú so solou,vodu,droždie(nemusíme robiť kvások) a zmäknuté maslo.Vyhnietime hladké a pružné cesto. Teraz už robím cesto ručne,lebo robot už má dni spočítané.

  Bretzel - pravé nemecké praclíky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Zakryjeme fóliou a necháme kysnúť 1,5-2h (Záleží či ich robíme v lete,alebo v zime)

  Bretzel - pravé nemecké praclíky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  V polovici času kysnutia cesto trochu postláčame a počkáme až znovu nakysne.

  Bretzel - pravé nemecké praclíky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Po 1,5-2h cesto dáme na mramor(dosku,stôl...),na mramore nemusím podsypávať múkou.Ručne trochu prepracujeme cesto a rozdelíme na 8 rovnakých častí.(ja ich važim).Vyšúlame každý kus cesta na asi 40-50cm,musí byť v strede hrubši a ztenšovať do koncou.Potom uviažeme praclík,alebo len rohličky,dalamánky a dáme na plech s poolejovaný pečiacim papierom(kôly lúhu). Necháme kysnúť zakryté utierkou 20-45min.-potom ich dáme do ladničky na minimálne 30min. alebo až 24h-(ja nechávam 24h,lepšie výsledky)

  Bretzel - pravé nemecké praclíky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Fotku praclíkou nemám,robím už len rohlíčky.

  Bretzel - pravé nemecké praclíky (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Zapneme trúbu a necháme vyhriať na 200-220st.C.Pripravíme si lúhový roztok.Vždy používame gumenné rukavice a dlhé rukávy. LÚH SODNÝ VSYPEME DO VODY,NIKDY NAOPAK!!!!!!!Drevenou paličkou,alebo rukou s rukavicou rozmiešame aby sa roztopil.Voda sa reakciou lúhu zohreje-nezlaknite sa! Vyberieme náš plech s preclíkmi,rohlíkmi... a keď je trúba vyhriata začneme jeden po druhom máčať v lúhu na 10sek.a dávame znovu na plech.Ešte mokré posypeme hrubou soľou a urobíme na praclíku nárez a na rohlíkoch ja robím 3 nástrihy. A do trúby na 10-15min.Znížime teplotu na 200st.C

  Bretzel - pravé nemecké praclíky (fotorecept) - obrázok 7

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Toto leto som bola v Nemecku a veruže sú tam všade tieto praclíky. Tam ani normálne pečivo ako rožky nenájdete.. väčšina je tohto praclíkového pôvodu. Pekne sa vydarili, ako z nemecnej pekárne!
1x katka78
Vážne lúh sodný? Som v šoku, je to žieravina, ktorá sa používa na dezinfekciu a pri akejkoľvek manipulácii s ním treba byť veľmi opatrný, ak sa dostane na kožu alebo ak pri zmiešaní vodou prskne nebodaj do oka, vypáli dieru.
V domácnosti sa používa do upchatých odtokov na uvoľnenie. Nikdy som ho doma nemala, v práci som videla popáleniny, ktoré spôsobil, tak na čo riskovať?
Praclíky vyzerajú úžasne, mám ich veľmi rada, ale skúšať radšej nebudem.
Ďakujem všetkým za pochvali.Lúh sodný je naozaj žieravina,preto píšem,že sa majú používať rukavice.So sódou bikarbónou som tiež robila,ale výsledok mi nechutil.Po upečeni luh už nieje žieravina,veď slané paličky čo má každá rodina doma sú tiež lúhované!
Lúh tiež používam na výrobu domáceho mydla,tekutého pracieho prostriedku a tiež sa používa na výrobu olív!
Netreba sa báť-výsledok stojí za to!
marianne-u nás v španielsku ho predávaju v každom supermarkete alebo v drogérii.Skús sa opýtať.
parles-lúh sodný je lúh sodný a sóda bikarbona je sóda bikarbona
1x katka78