Slepačie miniknedličky

Fedor Malík, 6. februára 2018 o 04:00

Položme si ruku na srdce. Stará dobrá sliepka sa z našich kuchynských receptov akosi vytratila. Pamätáte si ešte na číre a zlatisté slepačie polievky našich starých materí? Ani nie...Pokúsim sa preto o malú slepačiu rehabilitáciu. Bude nám stačiť polovička žltučkej sliepky. Najlepšie z domáceho chovu. Sliepku starostlivo očistíme, umyjeme a varíme ju dve hodiny vo vode pri nižšej teplote. Z povrchu polievky zberáme „bielkoviny“ a var kontrolujeme. Keď je mäsko mäkučké, sliepku vyberieme a necháme ju vychladnúť. Slepačie prsia potom nadrobno nasekáme, k mäsu pridáme lyžicu masti, v mlieku namočenú kaizerku, tri vajcia, nastrúhanú citrónovú kôru, trochu soli a čierneho korenia. Hydinovú masu dobre premiešame a vytvarujeme z nej utešené malé knedličky. Pár minút ich povaríme v časti vývaru a z hrnca ich vyberieme. Zostatok polievky zahustíme bielou zápražkou do formy hustej omáčky. Slepačie miniknedličky potom omáčkou podlejeme a vrch tejto dobroty ozdobíme posekanou petržlenovou vňaťou.

Bude to zmena, bude to diétne a bude to chutiť všetkým. Vašim vnúčatám, ich rodičom aj starým rodičom. Tí mladí sa uspokoja s citrónovou limonádou, nuž a tí starší s pohárom mladej leánky z tohto veľmi dobrého ročníka 2017. Príďte ju okoštovať i k nám. Práve sme ju fľašovali...
Komentáre k článku:
 • elena - fotkaElena 6. februára 2018 o 04:08

  No veru, kedysi sme jedávali slepačiu polievku z domácich sliepok. Kdeže tie časy sú! Musím si kúpiť nejakú v obchode, hoci teraz po vaječnej "kríze" ani neviem, či budú k dostaniu. Veď musia plniť dôležitú úlohu.
  Zabezpečiť "výživu obyvateľstva" - povedané slovníkom spred 25-50 rokov....
  @zareaguj
 • kuchticka - fotkaKuchticka 6. februára 2018 o 05:16

  No veru Elena - kam tie casy vietor odvial........ ???
  Dnes by sme si taku sliepku museli vycvarovat len chyba carovny prutik. Ja mozem tak kupit akesi kura a nikdy sa nedozviem odkial pochadza,. kto a ako ho krmil - cim?
  @zareaguj
 • editer - fotkaEditer 6. februára 2018 o 06:25

  To asi tak v Dubaji a nie na Slovensku

  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarMajsterka 6. februára 2018 o 09:25

  toto už nie je polievka podľa našich zvyklostí, /aspoň som sa s touto formou nestretla v našich končinách/mne to príde skôr ako slepačie ragú
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarZahra 10. februára 2018 o 10:54

  @Majsterka (6.2.2018 09:25)

  ved pise, ze sa zahustuje ako omacka. Je to ako dve jedla z jedneho hrnca. Moja babka tiez pouzila zeleninu
  a obrate mäso, zahustene zemlou, vajickom a bylinkami na pecenu rolku. Prosto vyuzit vsetky suroviny.
  @zareaguj


Pridaj komentár k článku:
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov


TOPlist