Rôzne

Snídání v srpnu 2023 (8)

mijaita - fotkamijaita, 31. júla 2023

August (srpen) láme prázdniny, pomalu ale jistě končí léto. Konzumujeme a zavařujeme co daly zahrádky, někteří výpěstky kupujeme, ale hlavně si je užíváme a máme dobrou náladu:-)

@zareaguj


Diskusia k téme

stefanm
Pranostiky na August...toto môžme (vraj!) očakávať:

Aký je august spočiatku , taký bude až do konca.
Ak v auguste nieto rosy , môžeme búrku očakávať.
Aký je august posledný deň, taká má byť celá jeseň.
August k zime hľadí a rád vodu cedí.
Dážď , ktorý v auguste do obeda prší, skorej ako obed minie sa usuší.
Čo august nedopečie , to september nedovarí.
Keď je v prvom augustovom týždni teplo , bude biela zima.
Keď august páli , bude páliť aj víno.
Severné vetry keď v auguste dujú , opadanie úrody spôsobujú.
Severné vetry v auguste prinášajú stále počasie.
Suchý august - suché víno , mokrý august - vodnaté víno.
Strnisko v auguste kto si preoráva , ten sa o rok budúci nadarmo neustáva.
Silné mrazy v auguste oznamujú dobrú chvíľu.
V auguste veľké rosy zvestujú pekné časy.
Víchristý august - daždivý september.

Ja som ho začal krajcom chleba s masťou a žeruchou, paradajkou s cibuľou a čajom s citrónom

... pekný deň a celý august prajem


mijaita
@stefanm (1.8.2023 07:20)

Jééé, dneska mas krasne barevnou snidani s novým hrníčkem :-) Stejne me na nich nejvic bavi kreativita a uzivaní si zacatku noveho dne. Nikdy nevíme, co nám dalsiho prinese, tak alespon si užít to ráno :-)
mijaita
Semínkový sýr s vajíčkem na topince s česnekovým olejem. Samozrejme kafíčko, černé, hořké. dnes french press.
Dobrá volba, dobré ráno!


mijaita
Jednoho ten spanek vyčerpá, co? Krasnou snidani sis doprál a muzes skladat uhlí :-)
stefanm
@mijaita (3.8.2023 09:05)

...moje ruky neboli stvorené pre lopatu, tie dostali iné zaradenie... počúvajú mozog a myseľ a ťažkej práci sa, dosiaľ, umne vyhýbajú 🙂
stefanm
... dnes:
Hrianka z bieleho pečiva, pikant pasta Peperonico, slaninovy čips, vajco, saláma (a to všetko 2x)

...a ešte Ibalgin rapid zo šumivym vitamínom ("Hlava bolí a život ma mýli, čo sa robí to nechápem sám"...IMT Smile & Čekovský) bo sme včera "posedeli, pokecali" s priateľmi na balkoniku (fľaše cinkli do zeleného kontajnera už za hlbokej tmy 🙂)


mijaita
@stefanm (4.8.2023 09:13)
Po takovem mejdanu se nicemu nediv :-) O to víc sis užil snidani, ne? Ano, po mejdanu se sejde. A pak si jeste dáchnout :-)
Čekovsky je vystizny :-)

stefanm
... dnes:
Parizer:
(Tepeľne opracovaný mäsový výrobok. Zloženie: Bravčové mäso min. 70%,Hovädie mäso min. 2,5%,jedlá soľ,zemiakový škrob,zahusťovadlo E407,stabilizátoty E451,E 250, emulgátor E1450,maltodextrín,arómy,zvýr.), cibuľa, korenie a pár kvapiek ocot.
...toto som mal dnes na raňajky a k tomu decko piva

Poznámka:...blesky, hromy, hustý lejak ma nechcú pustiť z peleška 🙂


mijaita
Ke kavicce. Orestovana zluta strouhana cukina zalitá vejcem s nastrouhanou goudou, nezbytná krupavá, lahodná okurcicka.


mijaita
.... a následoval po chvíli dezert, na který jsem se uz ve snech tesila. Miluju ta vajicka, ale uz také nevedi co za ne chtít. Presto musím mít nejaká doma, je to pro me chuťovka ze všech nejchuťovatějších.


stefanm
@mijaita (5.8.2023 09:30)

...tak takéto "vajca"(?) som jedol len raz, no jedol je prehnané, ochutnal je správne...je to už davno-davno, ešte som mal tmavohnedé vlasy a všetky svoje zuby🙂...na návšteve u priateľa, známeho nášho chirurga (už nežije), ale spomínam si, že boli posypané, tuším, zázvorom a voňali (smrdeli je správne) ako NH3!!
...tu vidno, že ľudia majú rôzne chute...niekomu, napríklad, "nevoňaju" ryby 🙂🙂

... keď budeš mať čas a chuť napíš aká bola atmosféra a vôňa v "Kolumbii" na námestí Jiřiho z Poděbred!
mijaita
@stefanm (5.8.2023 12:48)

Tyhle trhy bývají na "Jířáku", mne se libej, nic velkého, clovek pokoukne aby zjistil co nepotrebuje, co je hezke, co by mohlo být dobre, i kdyz, samozrejme, patricne predrazené. Ale vzdycky si neco dáme, ja si s potesením pustím pusu na španělský špacír, vymením usmevy s latinoamerickymi stánkaři. Ono to cista Kolumbie nebyla, byly tam stanky venezuelské, peruanske, kolumbijske a ruzné produkty, jako treba chili s draciho ovoce (palilo jako cert), churros polite cokoladou.
Nakonec jsem si koupila a z papiru pojedla "papa rellena" (plnená brambora) a byla skvelá. Nahrubo rozmačkané, varené brambory, smichané s trhnaným mase, dušenou cibulí, lehce okorenené. Tou hmotu obalené vejce na tvrdo a cele to pak v dlaních uhňacané do koule a usmazené v hodne oleji. Ve finale ne mastné, vyborné a omacky ruzné jaké si kdo na to dal. Jsem neobedvala doma, abych si jidlo uzila. Takze tak.


kuko95
Keď treba niečo ísť ráno vybaviť ale hlad je hlad ,😁skvelá tlačenka
mijaita
Inspirovala me @kucharka bajgli s avokadem a syrem. To jsem musela mit! Samozrejme bajgli nemaje, koupila jsem krupavou, seminkovou hvězdicku. Vyplnila pulkou avokada, platkama goudy a listkama salatu. Jen na obrazku avokado rozmackane neni videt. Mila @kucharka , díky za inspiraci!


stefanm
... dnes:
Ovocie

... manželka to v piatok prehnala na trhu a už ho bolo potrebné "zlikvidovať"...tak jej pomáham

...ale o chvíľku odchádza ku ekonomke a na rehab, tak hneď budú škvarky 😀


mijaita
špalíčky z nožičky javořického párku opečené v másle, wasabi a krajíčky chleba pak v tom másle opecené. Cerný čaj s mlíkem. Smutný byl večer a kus noci, rada jsem zahajila den dobrutkama.


stefanm
@mijaita (9.8.2023 10:30)

..."špaličky z nožičky"🙂

Pekné raňajky... prajem pekný celý deň
stefanm
... dnes:

... klasická salašova "Sedliacka omeleta":

(zemiak, klobása, hrášok, vajco, múka, mlieko, soľ)

Poznámka:... už sa neviem dočkať, kedy vymeníme ten gýčový gumený obrus za pekný, štýlový...bude to hneď ako skončia prázdniny vnučkam (a, dúfam, začnú nám🙂)...teraz je tam preto aby sme ich nemali pofarbene a polepené ako aj zagabane jedlom, pretože deti sa musia niekde hrať (a manželka s nimi)


mijaita
Když já vejce, ty, @stefanm také musíš? :-) :-) Ale topinečku mám na másle, to ty ne, že? Dobre rano s usmevem všem snídajícím!


mijaita
Vyzera to tak, ze ty ses uz cpal, kdyz ja teprve loupala vajicka :-) Nejspis je nekdo z nas jasnoviditel? :-)
A co budete mít k obedu, kdyz jsme u toho?
stefanm
@stefanm (10.8.2023 10:30)

...a na desiatu som im urobil "Grissini" (taveny syr, šunka, kečup, paradajka, kôpor)
... keď dáš deťom kečup všetko zjedia 🙂


stefanm
@stefanm (10.8.2023 10:30)

...tak tu sú:

"Spaghetti tricolori" so syrovo-smotanovou omačkou😋😋

... nepridávam toto "paparazzi" foto do diskusie o obedoch, lebo na tejto mojej momentke manželka "przni" moju lahodnú syrovú omáčku so šunkou, cibuľkou a farebnou paprikou...ke-ču-pom!!...(hoci našim, domácim z minulého roka), no čo už?...ruky jej za to neodseknem!!


mijaita
@stefanm (10.8.2023 13:20)

No co, mas jen kecy, ale ja to silene schytala, kdyz jsem si na jedne akci, kde se jeden, velice samoliby, muz, prezentoval silnym vyvarem z kralika a ja chtela maggi!! :-) On se smrtelne urazil a byla z toho docela kauza, jina pani, skvela kucharka rekla, ze kdyby ji nekdo takhle prznil x hodin tazeny hovezi vyvar, zabila by ho :-) Kamkoliv jedu, vezu si cestovní lahvicku maggi........
stefanm
@mijaita (10.8.2023 17:34)

De gustibus non est disputandum!
(Proti gustu žiaden dišputát!)

...a také osoby ako pán "Samoľúby" a pani "Skvelá" stačí ignorovať 🙂

(ale uznaj, že do takých"extra" vývarov kapať Maggi je drobná gastro úchylka😀😀)

Na raňajky som mal:
... čerstvý biely chlieb, masť, paprika, čaj a vybitý mobil (preto dnes bez foto z postele 🙂)
... pokojný piatok prajem
mijaita
@stefanm (11.8.2023 08:40)

Tak kazdy povazuje za gastro uchylku to, co nema rad. Ja treba vegetu a narozdil od maggi ji lide sypou do vyvaru a jidel po kilech. Ja jsem na maggi vyrostla, u nas bylo doma bezne. A chutna mi moc. Jinak ja se bavim tim, co lidem chutna a co ne. A ted se divej, co jsem posnidala :-) Tento rok uz mam tedy splněno :-)


stefanm
@mijaita (11.8.2023 09:12)

Ja nepovažujem za "gastro úchylku" to čo nemám rád. Mne maggi tiež nevadí (a syn si ho pridáva všade).

...u mňa je to, keď niekto nazve, napríklad svoju prácu, len "lečo" a je v tom leči aj...vajco, klobása alebo, už som tu videl (a radšej nekomentoval!), smotana!! Lečo je, pre mňa:...trochu tuku, cibuľa, paprika, paradajka, soľ a korenie. Všetko iné je už lečo "s" !!! (vajcom, klobásou...)...to je pre mňa,"úchylka".
Alebo "zelené"(petržlenová vňať, pažítka, koriander a pod.) na bryndzových haluškach s opraženou slaninou...pre mňa "úchylka" jak hrom.
Ale tu, pri našich pridaných amatér prácach, to nekomentujem!

A tie tvoje ranné sardinky a neohriankovanom! ovále chleba ma fakt mierne šokovali.😀

Každý máme úchylky!!!
mijaita
@stefanm (11.8.2023 11:04)

Všechno je relativní! Kdyz se dostaneme do filoz debaty, budes to muset vsechno dokazat ! :-) No, takze vsechno s humorem, zijeme jen jednou (teda asi) a budmez radi za to, kde zijem a máme žít za co, s maggi i bez :-)
A k te snidani - ne ke vsemu opekam chleba, ne ke vsemu jen na sucho :-) Tohle je dobrá "šumava" s máslem. Vyjimecne se seslo k rybickam. Dobré to bylo, za rok muze byt treba zase! :-)
stefanm
@mijaita (11.8.2023 11:45)

... súhlasím

(veď čo iné mužovi ostáva pri výmene argumentov so ženou?😀😀...humor!!)

stefanm
... dnes ráno:

Len tak, narýchlo, lebo mi hrozí "turistika"... nedeľné chlebíčky a hlt piva

... peknú letnú nedeľu prajem


mijaita
Chlebíčky miluju, ovsem nemaje v dosahu, byla topinka napuštěná máslem a trochu salátu a slepičí kávička. A honem k vodě! :-)


mijaita
@stefanm (13.8.2023 11:58)
Rybnicek Motolacek! :)
Dzban zavreny, tady blizko a prima kdyz jsem v Pze.
Pan je znaly! :)
stefanm
... dnes:

Čerstvé, chrumkavé biele pečivo (manželka bola na 6:30 na rehab), tak mi kúpila!, maslo a domáci marhuľa lekvár (výborný 😋)
...a k tomu 1/2 litra (vraj) Holandské kakao

... pekný, slnečný deň prajem 🙂


stefanm
...a Perlička:

... včera podvečer bola v "našej" krčmičke opäť akcijka:
... chlebík zo syrovou pomazankou (dal som si dva 🙂)


mijaita
@stefanm (14.8.2023 10:00)

Holandské kakao ale z dovážených bobu! Kdy by je asi tak v Holandsku pestovali? :-)

Nejlepší kakao (tvrdí Venezuelci) je venezuelské. Dosmrti si budu vycitat, ze jsem si ho tam nekoupila víc. Lepsi opravdu po svete není. Kdyz ho suší, lahodná vůně mléčné čokolády se šíří po celém, horkém okolí. Nezapomenutelný zážitek!



stefanm
@mijaita (14.8.2023 12:20)

... dobrý postreh
... áno, ja jem malé porcie ale častejšie...cez deň aj päť - šasť krát a pred spaním ešte niečo "zamlsam"

...preto tak nerád idem na stravu do reštaurácií alebo na salaše...tam sú pre mňa hrozne veľké porcie a musím sa nútiť zjesť aspoň polovicu a je mi trápne objednávať si "detskú porciu" a k tomu vodku a malé povie🙂
stefanm
...topinka (info pre pani @mijaita :...na repikovom oleji), tvarohová nátierka (hrudkovy tvaroh, taveny syr, soľ, pažítka a nič viac), grilovaná paradajka, ľan, žerucha a horúci "Pigi" čaj s cukrom a citrónom

...piatoček 🙂


mijaita
@stefanm (18.8.2023 09:09)
nejlepsi tvoje snidane jakou jsi mohl mit!! Ja u benzinky kousek sekany, hnmm.Dnes zavist!:)🥳
stefanm
... dnes:

Chlieb, maslo, syr Niva, avokádo...a "rozvonial" som to čerstvo nasekaným lístkom zelerovej vňate 😋

...majte príjemnú, pokojnú sobotu🙂


kukulienka71
u nás dnes neskoré netradičné raňajky pre ženy špagety a pre chlapa bácskai pečeň. Chystáme sa podvečer za hranice na gastrodvor s maďarskými špecialitami, tak nevarím😜


kuko95
Taka blbosť ale pri tom strašná dobrota
blissofplants
Ja by som sa chcela 'pochváliť' trochu nie mojimi raňajkami ale skôr novými miskami a taniermi😍😊ktoré som včera našla za zopár libier.🤗
mijaita
Jednou tady, jindy tam, pak zase onde! :-) Proste on the road :-)
bugout
Tie sardinky som mal s citrónom, takže som to celé pokvapkal tým citrónovým olejom výbornú chuť to dodalo.. Nabudúce dám namiesto sójovky ponzu ten citrusový nádych bude výborný...
stefanm
@mijaita (26.8.2023 12:23)

...ty napíšeš jednoducho: "Proste on the road🙂"...a mne v momente vnikne do hlavy "Ušný červ" v podobe country hitu z 80-tych rokov..."On The Road Agin "/ Willie Nelson, a bude sa mi tam ozývať celý deň
... spomienky sú kruté!!!

 youtu.be/Gdlyi5mckg0?si=Et5OzUjVX_sAqzUY...


... ráno mi prišla na chuť tvoja včerajšia cesnaková hrianka tak som si ju urobil s pomazankou "Tataračik"... jednoduché a dobré

... posledná august nedeľa 🙂...o týždeň deduškom a babkam začínajú "prázdniny"😄


mijaita
@stefanm (27.8.2023 10:00)

:-) kdyz jsem psala do komentu "proste on the road", take mi ta pisnicka hned naskocila! Ja mam na cesty spec flashku, plnou pisnicek, ktere mam rada. Kdyz se mi nejaka libi, stahnu, ulozim. A je to opravdu smeska, vcetne takovych country.

Dnes snidane (jen kousek jsem snedla) s cernym cajem a ruzovou tresnickou :-) Prší a prší, jak NEříkal Rudolf Hrušínský. Ale je to krásné, mám déšť a bouřky ráda! :-)


kuko95
To sú není raňajky ale vyprostovak po ťažkej sobote .tiež si to kupujete ?😁
mijaita
@bugout (27.8.2023 14:25)

:-) na to abych mlsala ibalgin mi stačí změna počasi, vubec se nemusim společensky znemožnit! :-)
bugout
@mijaita (27.8.2023 15:11)

Nedá mi nespomenúť na Buriana ako hodnotil poľovnícky ples. Sem spadnul pod stul a tam už nekdo byl tak sme se predstavovali. Mne to bylo tak neprijemný... (alebo tak nejako to bolo)
stefanm
... dnes:

V hlavnej úlohe: zaslúžili umelec "Tvaroh"
ďalej účinkovali: Chlieb, Maslo, Soľ,Cherry paradajky, Žerucha a Čaj


stefanm
@mijaita (28.8.2023 10:47)

...no neviem...u mňa má syr chutiť ako syr!!...to je ako doliať kofolu do červeného vína!
... "čiernu" (tuším Havajsku?) soľ som ešte nemal, možno to niečo do seba má

...tu furt horúco
mijaita
@stefanm (28.8.2023 14:09)

Tak jako si osolis, tak ta cerna sul ozvlastni. Zadna chut syra nezanikne. Nehlede na to, ze zalezi na syru. Tohle zadny poklad rozhodne nebyl!! :-)
stefanm
@mijaita (28.8.2023 19:38)

...som si tak aj myslel

Mňa práve teraz "inšpirovala" foto @kuko fľaša "Juška" a musel! som si urobiť našu obľúbenú "Mačanku s opraženou slaninou"... keď náhodou nevieš čo to je Googli



stefanm
...okolo 6:15 som sa bol prejsť v neďalekom lese... môj zámer bol dostať z uší ranné prikazove slová tipu:...podaj, zatvor, odnes, odlož... akými začína manželka svoj deň a vypočuť si, ako napísal Sladkovič v básni Detva:..."šum lístia storočných dubov"...
Miesto toho som počul "brechot venčenych bytových psíkov, hlučný bzukot komárov a v neďalekej diaľke nezrozumiteľnu vravu na stavbe diaľničneho tunela (pracujú hoci je sviatok výročia SNP, bo sa blížia voľby 🙂)"
...a vtáky nejak stíchli!!!
...tak som sa po pol hodine vrátil, vypočul si prikazove..."vyzuj"..., dal si vlažnú sprchu a urobil ľahké raňajky

...prajem pekný, pokojný utorok (bez prikazovych slov🙂)


mijaita
@stefanm (29.8.2023 09:18)

Tak uz druhý ranni usmev :-) Pobavil jsi me!
Ja premyslim, jak si uziju dlouhé, osobní volno abych zjistila, ze ten den bude i tak, prilis krátký! Uvod uz mam za sebou. Osvěžující sprchu, úsměv a vynikající snídani.
mijaita
Snídaně v africkém stylu. Miluju mtabal - baba ghanus, pomazanku z lilků. Omluva do Afriky, placky se mi nechtelo delat, chroupala jsem k tomu opecene, cesnekové houstičky. Velký černý čaj chutě jen podporoval. Mám se líp, než si zasloužím :-)



stefanm
@kuko95 (29.8.2023 13:05)

...teda takto dehonestovať Československu mäsogastro výrobu a požívať jej kráľovský dar - tlačenku bez cibule, octu a čerstvo nadrveneho čierneho korenia a k tomu ešte s horčicou!!

...ale aj ja sa čestne priznám, že som dnes ráno vedome! urazil prácu výrobcu mäsových výrobkov a párky s horčicou a chrenom zapil na burana čajom...podcenil som včerajší sviatok a zabudol, že obchody sú zatvorené a nemal kde kúpiť pivo...a párky bez orosenej dvanástky je gastro hriech 😄

... takže ty nabudúce tlačenku jedine s cibuľou a octom a ja párky zapínanie pivom!!


stefanm
@mijaita (30.8.2023 09:09)

...veru...preto som sa k tej téme vyjadril
...ja som si to foto zväčšil a s privrenymi očami sa snažil navodiť jej vôňu

... zdá sa, že na niektoré veci máme rovnaký pohľad 😄
bugout
Ja raňajkujem ľahko Kolchicin len tak s vodou.... Ale musím povedať, že tlačenka s horčicou sa mi pozdáva určite však aj cibuľu. Mám rád kyslé ale samotný ocot nie... Ta horčica je celkom dobrý nápad. Keď sa dostanem k nejakej dobrej (rozumej domácej) tlačenke určite to skúsim. Ako fanúšik horčice len budem musieť vymyslieť či klasickú, dijonsku alebo estragonovu...
mijaita
Snidane v terenu. Stylova :) Rano prselo a ja jela do Destnice :)


stefanm
... dnes ráno:

Čerstvé chrumkavé lečo, plátok teplej šunky a pikant fazuľa v "Pasta Peperonico" po vcelku, pokiaľ si pamätám, vydarenom večernom balkonovom posedení s priateľmi, ma celkom osviežilo a pocit, že od zajtra nám doma oficiálne začínajú prázdniny potešil🙂

Poznámka :... nerád píšem o súkromných veciach ale urobím výnimku...priznávam, že som podcenil drobný feferonik na leču, zjedol ho náraz celý a on mi, mrcha, vyrazil slzy do očí a ešte doteraz vyháňa sopľe z nosa 🙂


mijaita
Včera jen, ale vynikajici, pixlová kava u benzinky, dneska dala ledovou a oblibeny, seminkovy chleba s maslem, černě osolený. Hrst sladkých rajčátek, jako malý predkrm k obědové polívce.


bugout
@stefanm (31.8.2023 12:01)

Gratulujem, ale ako som hovoril najlepšie lečo je bez papriky a paradjky; len tak klobáska s vajíčkom a trochu cibuľky 😁
stefanm
@afataga (31.8.2023 16:48)

...u mňa vždy bolo je a bude lečo tri suroviny:... cibuľa, paprika a paradajka, a pár kvapiek tuku, štipka soli
... všetko naviac je už len:...zelenina s vajcom, s klobásou, zo slaninou a podobne