Rôzne

Odrody paradajok

45678 - fotka45678, 12. augusta 2020

Ktoré odrody paradajok máte overené, ktoré sú naj....sladké, vhodné na sušenie, pretlak, kečup a pod.
Podeľte sa o svoje skúsenosti. Ja som t. r. kupovala hotové priesady na tržnici a dostala som, aké som pýtala :-))) celé zle! Krásne veľké plody, bez chuti a koktailové síce sladké, ale tvrdá šupka.

@zareaguj


Diskusia k téme

17 komentáre k článku
Stupické polné- overená klasická odroda - (v Čechách a na Morave) . Pred xxxx rokmi bola vynikajúca odroda Bonset. Ked' sa dnes na ňu pýtam v obchode, tak ma majú pomalu za blázna, a pritom je stále na netu v ponuke, tak si asi budem musiet' objednat'. Vlani som si pochvalovala "Cherrolla," červene koktejlové, a žlté " Ildy." Tiež malé. Velmi dobrá chut' a aj šlupka bola dobrá, pekné gulaté . Tento rok ma paradajky aj paprika akosi zradily. Ak možeš, vsad' na starú dobrú klasiku.Drahé semeno ešte nezaručuje kvalitu.
@tomeska (12.8.2020 22:00)
Souhlas naprostý, Bonsety pěstoval tatínek a nedal na ně dopustit. Dělal si svoje semena. Tatínek je pryč a s ním odešly i Bonsety.
Tady je info:  www.semo.cz/poradna-otazka/vazenidlouha-leta-jsem-p...

Brácha se snaží, na téma semena, rostliny se moc neptám, jen co z něj samovolně vypadne. Je to výbušné téma. Protože semena kupuje a úspěšnost nic moc, z některých sáčků leckdy nevzejde nic. Už tu děvčata vzpomínaly cukety, též problémy, je to napříč spektrem.
Co vím určitě, že letos je nějaká "spešl" plíseň na paprikách a nic na ni nefunguje. Okurky už dosloužily, poslední sběr dělal minulý týden.
Zvláštní doba, počasí, semena a tak... nějak je to všechno nestabilní.
Stará dobrá klasika, s tím se dá souhlasit také, milá @tomeska - nejen se semeny, surovinami, recepty. Zní to jako staromilství. Leč o tu klasiku se může člověk ještě pořád opřít.
stupicke mozem doporucit i ja a fakt je, ze tento rok je divny... papriky a chilli papricky nebudu, miesto bedniciek bude par kuskov, jeden zahon paradajok zozrala pliesen, druhy plodi ako divy. Uhorky su prec, cukety rodili dobre, ale uz som zasadil nove, do oktobra este zaplodia
@mirop (13.8.2020 14:06)
Je tam napsáno : Vyprodáno.
Můj odkaz hore mluví o tom, že už je tomu 5 let co v rámci EU nemůžou být semena odrůdy BonsetaF1 prodávána, bo jim vypršelo povolení, nebylo a nebude obnoveno! Jediná možnost - najít samopěstitele, který si dělá sám svá semena Bonset. Asi tak.
Podobně je to i s některými druhy léků, mastí apod. - nedáš, nemáš. Licenci.
@45678 (13.8.2020 15:14)
Super alespoň máte na SK možnost zakoupení semen Bonset, příjemná zpráva!
No áno, Sluis Garden (holandská firma) je podľa všetkého ešte stále majiteľom odrody Bonset F1 a balí si ju vo vlastnej réžii, čiže nedovolí množiť iným subjektom. Preto na trhu chýbajú.
Musím vás sklamať čo sa týka výroby vlastných osív tejto odrody. To F1 za názvom odrody znamená, že osivá sú hybridom prvej filiálnej generácie, teda jedna mama, jeden otec a v tej prvej generácii majú výborné vlastnosti.
Ale spomeňte si na školu, stačí na základnú -genetika, Mendelove zákony a bude vám jasné, že keď si odložíte tie semienka, o rok, v druhej filiálnej generácii, nedopestuje to isté. Niektoré plody budú také ako pred rokom, iné nie a po viacerých rokoch ich všetko bude inak. Týka sa všetkých hybridných osív označených ako F1.

A teraz k pôvodnej otázke, ktoré sú tie naj. Žiadna odroda nesplní všetko to, na čo sa pýtaš. Napr. na kečup a šťavu je úplne dokonalá odroda Oxheart - Býčie srdce. Dozrieva neskôr, ale oplatí sa počkať. V úplnej zrelosti sa dá ošúpať bez obárania, z kríka rovno k nožu. Potom len rozkrájať, rozvariť, precediť semienka a žiadne dlhé zahusťovanie, už po precedení je pekná hustá. Na sušenie sú dobré odrody s hustejšou dužinou, napr. kríčkové Denár, Sungold, alebo vysoké už spomínané Stupické poľné, na šaláty napr. valcovité San Marzano.
Budeš skrátka potrebovať viac odrôd.
@sovka62 (13.8.2020 17:58)
Ďakujem, však si v tom odborníčka, je mi jasné, že všetkým sa jeden druh páčiť nebude, ale názory viacerých sú vždy dobre:-) pozdravujem do Trnavy.
@sovka62 (13.8.2020 17:58)
Ano, čas od času ocko semena koupil a následně si "jel" svoje. Trochu jsem se kolem něj motala, pomáhala a naslouchala - z lásky a někdy z donucení. Měla jsem plno jiných zájmů i povinností. Jablko sice nepadlo daleko od stromu, ale trochu se odkutálelo, haha
Přeji pevné zdraví, plno lásky, sil a úspěchů nejen v záhrade!
1x kvakac
Nemôžem si pomôcť, ale paradajky sú najlepšie od suseda, ako aj čerešne. Asi že nesadil som nepolieval som a predsa ich ochutnám. No nie?
2x haji, 45678
@kvakac , neviem či máš pravdu. Zväčša to funguje tak, že moje sú najlepšie, najkrajšie, najskoršie.
Bývalý kolega zdedil po otcovi záhradu v záhradkárskej osade. Susedia samí starší páni a kolega mal pocit, že ho podceňujú. Keď mali paradajky začať dozrievať, kúpil v obchode zrelé a povešal ich na svoje rastliny. Starí páni boli v šoku (škoda, že som to nevidela) Samozrejme, nakoniec sa priznal. ale vzťahy boli hneď lepšie.
@ kvakac Haha! U susedov a od susedov bývá zpravidla všechno lepší!
@ sovka62 pobavila si ma! Chlapi se umí najít, zvlášť když jde o srandu a fištrón. Moj ocko, když už mu fyzické tělo tak nesloužilo, komentoval rajčata susedov /spoluobčanov/ - kteří od něj měli planty paradajok : "Už i oni mají červená rajčata a sklízí kýble, jen ty moje ne a ne se začervenat. Kam jsme to došli...?!" Jedno vím, že oni je měli fakt dřív a hezčí, přestože kolem nich vůbec nenacvičovali, jen je zasadili a v začátku někdy omylem zalili. Než ocko došel k sázení, jejich už rostly - jiný kumšt v tom nebyl. "Když Pán Bůh dopustí, aj motyka spustí!" a "Přej a bude ti přáno!" A táta ho chválil vždy, když si pak přišel další rok pro platnty, že je šikovný!
Záleží hlavne na skorom dopestovaní priesad. Sejeme začiatkom januára, lebo, obdobie než rastlinka zarodí je cca 3 mesiace. S teplejším počasím je možné aj u nás zasadiť rastlinky do skleníka skôr. My sadíme vždy na MDŽ- 8 marca, aby sme si dátum pamätali. Keď suseda zasadila svoje, naše paradajky merali už skoro meter a v polovici mája sme zberali prvé červené plody. Mali sme nespočetné množstvo odrôd, ale zaleží na správnom zalievaní aj hnojení. Stalo sa nám tiež, že z jednej dávky vzišlo len 5 paradajok. Nie je tu záruka kvality aká bola voľakedy, Aj z jednej dávky boli tri rôzne druhy a veľkosti paradajok. Žasli sme. Manžel to lakonicky uzavrel, čo sa srdíš, v kečupe sa všetky skamarátia a basta.
Teraz kupujeme tzv. malinové paradajky. To čo predávajú v obchode sa nedá jesť, zvlášť na jeseň a v zime. Zelené, premrazené, hnus.
Tohto roku bolo zvláštne leto. Stupické zle dozrievalo a chuť nič moc. Výbornú chuť malo ako každý rok Bejbino F1. Na kečup je dobré San Marzano 3. Veľa dužiny. Z veľkých biftekových rajčín je výborný Jergus F1. Každý rok vyskúšam niečo nové. Priesady si pestujem sama.