Ako schudnúť

Delená strava :)

katuliennka - fotkakatuliennka, 1. júna 2010

Možno tu existuje veľa diskusií na túto tému. Niekedy však mám problém s niektorými
potravinami, tak by som potrebovala pomoc. A kým nájdem niečo na internete, aj ma
prejde chuť:) Dúfam, že sa diskusia osvedčí a že si navzájom pomôžeme....:)

@zareaguj


Diskusia k téme

katuliennka
..a hneď na začiatok by som chcela vedieť, kam patrí bryndza, droždie a či sa môžu sojove rohlíky. Pretože soja je bielkovina ale zase to nie je biele pečivo...tak neviem :(
tinca
@katulienka na internete vygúgliš všetko možné o delenej stave. Jedno však môžem potvrdiť, že dá sa s ňou bohovsky schudnúť a bez hladovania. Moja suseda mladá kočka niečo cez 30 r., malý drobec mala toho na sebe viac ako dosť. Schudla za 5 mesiacov 13 kg, stále to dodržuje, lebo si zvykla a už jej to ináč nechutí. Už sa mi zdá až veľmi chudá. Ja sa strojím to začať, ale to by som sa musela odhlásiť z varechy.
katuliennka
...ďakujem Tinca....viem ze vyguglim ale...nejako sa k tomu neviem dostať...jedny tvrdia tak druhy tak..asi záleží na tom podla koho sa riadim...keďže Summová bryndzu nepozná, tak to v knižke nájdem ťažko...:) tak ja len či niekto nevie čo s tým...:)
Ja som delenú držala pre rokmi, už ani neviem koľko som schudla, no čo čert nedal, začala som jesť normálne a všetko sa vrátilo. Teraz som sa do toho pustila opäť, aj kvôli postave aj kvôli tomu, že človek sa cíti lepšie:) Verím, že kilá pôjdu dole, lebo ich je viac než dosť :) No tak s tou varechou máš pravdu, ja sa snažím sem dávať recepty z delenej, aj pre inšpiráciu ale hlavne som rada že niekde ich môžem publikovať :) A som rada, že tu nájdem inšpiráciu pre recepty...Ono všetko sa dá, len treba chcieť ;) Držím pästičku :)
verka1
tak to je svat pravda, vyskúšala som na sebe a jedine táto dieta, alebo životný štýl mi super pomohol. Riadila som sa knihami DIETA od L Kořínkovej. Sú to knižky veľmi vtipne písané a vydala aj kuchársku knihu v rámci tejto edície.
No a bryndza je živočíšna, čiže zvieratková, sojové výrobky sú raslinná, čiže kvetinková skup. a droždie je neutrálne. Ak budeš chcieť vedieť viac, pokúsim sa poradiť. Veľa šťastia
katuliennka
...ďakujem Verka...čiže živočíšna je predpokladám bielkovinová a soja teda sacharidová:) Ak som to správne pochopila:)...Verím, že v tejto diskusii si navájom pomôžeme. Práve som teda moje dve večere ( rohlík s bryndzou :D) delila nesprávne:)...nevadí do budúcnosti budem vedieť:) Aj keď je možné, že každý to delí inak :)
verka1
Rohlík môžeš s pomazánkovým maslom a kopec zeleniny, bryndzu zase do šunkovej rolky alebo vajíčka a zase zeleninu. Strukoviny nie sú zelenina ale kvetinky. Preto ich nemôžeš jesť k obom skupinám. Ano pochopila si dobre. Zdar!
martina34
@katuliennka , ja tiež fungujem na delenej strave, a tiež niekedy myslím, že som v koncoch, keď sa stretnem s bryndzou, či droždím. Je to trochu zložitejšie, lebo keby si chcela úplne oddeľovať, jedla by si bielkoviny len vaječný bielok a sacharidy iba cukor. A to sa nedá. Každá potravina má niečoho viac a niečoho málo, napríklad minule som kupovala nárierku zo sóji - francúzku a čítala som zloženie, boli tam aj bielkoviny aj sacharidy, aj keď sója je bielkovina. Minule som sa dopracovala k stráne www.akv.sk, kde sa píše aj o delenej strave a vtedy som už mala dosť. Možno by si si to mohla prečítať. Po nejakom čase som aj ja zistila, že nie každému delenie robí dobre. A to by si mal každý človek na sebe otestovať. Mne robí dobre, keď v dopoludňajších hodinách jem sacharidové jedlá a po obede bielkovinové - ľahšie stráviteľné. A zistila som, že najviac priberám od chleba a cestovín, to sa snažím skoro úplne vylúčiť, nahrádzam to na raňajky jogurtom s pohánkovými vločkami a škoricou. A ohľadom tej bryndze, mali sme s mojou mamou, ktorá sa tiež venuje delenej strave takú debatu a nakoniec sme sa uzhodli, že asi záleží s akého tučného mlieka je tá bryndza robená. Na druhej strane, keď kyslé mlieko je neutrálne, možno aj bryndza je neutrálna. Ale myslím, že je robená z tučného mlieka nad 60%, no neviem. Zas droždie podľa Summovej je sacharid. Aj v receptoch je uvádzané pri sacharidových jedlách. A sójové rohlíky? - to je asi ako s tou sójovou nátierkou, ja by som brala za mernú mincu väčšinový podiel. S čím všetkým sú tie rohlíky, či je tam aj iná múka ako sójová atď.
katuliennka
ďakujem za komentár...mám doma tri knižky od Summovej, snažím sa to deliť podľa nej aj keď, ako sama hovoríš, každému to ináč vyhovuje. Ja som zase počula, že sacharidy sú ľahšie tráviteľné :P tak teraz už neviem. Určite si to prečítam, aj keď som vyšetrenia som už absolvovala, štítnu žľazu mám v poriadku som celkovo zdravá ( čo ďakujem Bohu lebo mnoho mojich známych má problémy so žalúdkom a to jedia niekedy horšie ako ja:)...) A vidieť aj na tom, že existuje viac variánt delenej, že každému to ide inak lepšie:) Ale som rada Martinka, že sa niekto delí Summovej lebo sme na rovnakej lodi ;)
Snažím sa jesť podľa tabuľky, ktorú mám vycapenú v kuchyni, ale už aj sama viem niekedy, čo a ako. Len niektoré potraviny sú problematické :) A preto som rada, že tu každý píše svoje skúsenosti. :)
A ďakujem aj tebe Verka, už viem čo a ako :)
martina34
tá tabuľka je super, ja ju mám tiež vylepenú na vnútorných dvierkach v kredenci a neustále do nej pozerám, len tam nie je všetko, ale dá sa aspoň orientačne určiť, čo s čím je vhodné a čo je čo.
martina34
No ak chcete schudnúť len delenou stravou, to nepôjde tak ľahko. Treba vylúčiť tučné a ťažké jedlá, sladkosti a pridať pohyb. Potom to funguje. :-)
katuliennka
Pokojne môžem:)

BIELKOVINY:
-všetky druhy mása vo varenom stave: hovädzie, telacie, jahňacie a baranie...samozrejme okrem bravčového. Ja som sa dočítala, že bravčové sa nedoporúča kvôli tomu, že z obchodu kupujeme mäso z prasiatok, ktoré boli chované na bitúnku, vraj sa im nedostáva toľko živín ako pri doma chovanom prasiatku. Keď ale robíme doma zabíjačky podomácky chovaných prasiatok, tak tie sa môžu?? :P
-všetka varená hydina
-všetky varené druhy údenín: špekáčiky, párky, mäkké hovädzie klobásky, varené šunky...všetko sa dá kúpiť aj bez pridania bravčového mäsa
-výrobky zo soje
- ryby-losos, raky, treska atď
-vajcia a mlieka rôznej tučnoty
-syry-najviac 50% tuku v sušine:) (parmezán, eidam, gouda....)
-nápoje: ovocné čaje, jablkové vína, trpké biele vína a šumivé vína
-všetko drobné ovocie, všetko jadrové ovocie (okrem sypkých jablk) a všetky druhy exotického ovocia
martina34
Zabudla som na to najdôležitejšie - piť, piť, piť. Vodu, čaje, minerálne vody, žiadne sladené nápoje a alkohol.
katuliennka
NEUTRÁLNE:
-všetky tuky: oleje (lisované za studena) margaríny s veľkým podielom nenasýtených mastných kyselín , maslo
- všetky kvasené mliečne výrobky: tvaroh, jogurt, kefír, kyslá/sladká smotana, cmar...
-syry: nad 60% tuku v sušine ( maslová gouda, maslové syry, camembert)
-surové údeniny
- biele syry: ovčí, kozí, mozzarela...
-marinované alebo údené ryby
-zelenina a huby
-výhonky, klíčky, semiačka, všetky druhy korenia a bylinky
-orechy a semená- okrem arašidov&
-čučoriedky a nesírené hrozienka
-olivy žltok, želatínové prostriedky
-liehoviny: ražná pálenka, borovička
katuliennka
SACHARIDY:
- obilniny: proso, jačmeň, kukurica, prírodná ryža
-výrobky z celozrnných obilnín
-ovocie a zelenina: zemiaky, kel, čierna reďkovka, banány, nesírené sušené ovocie, čerstvé ďatle, figy a sypká jablka...
- ovocný cukor, med, javorový sirup
- prášok do pečiva (s vínnym kameňom- ja dávam obyčajný)


Toľko k tomu:) Ako hovorí Martinka...treba veľa piť, pohyb...mňa od zajtra čaká fitko...tak uvidíme....ja pijem veľa čaju ( také tie na podporu metabolizmu) pijem, papám aj jablčný ocot a vraj je dobrý aj žihľavový tak aj ten som začala:) Ak ešte treba dačo, pokojne píšte:)
janazjarku
A ja vás asi nepoteším,ale nemám dobré informácie /teda výsledky/ delenej stravy aj keď je fakt , že pri jej dodržiavaní CELOŽIVOTNOM !! sa určite schudne, ale má to háčik v podobe "odchádzania" prirodzených minerálov takže pri delenej strave je potrebné tieto dodávať chemicky..alebo absolvovať pravidelne krvné testy na zloženie minerálov v organizme, ale to v tých knihách asi nikto nepíše. Moja sestra sa delila takmer rok pričom schudla vytúžených 25 kg a to hádam aj zo stresu stále myslieť nato čo s čím a keďže to nevydržala psychicky tak sa nato vykašlala a za pol roka mala späť rovných 40!!! Mám syna bývalého zápasníka, ktorý musel pred súťažiami upraviť stravu a takže tieto informácie mal v malíčku a keď prišla móda delenej stravy tak mi oznámil : Mami prosím ťa toto nikdy nerob!!" a ja som ho poslúchla však dakedy môže aj sliepka počúvať vajce nie ? Chudnutie je proces v hlave , alebo chcem schudnúť, alebo nie no stres z počítania kalórií tomu nepomáha. Treba zabudnúť na tyraniu, jesť vtedy keď škvrka v bruchu a hlavne jesť to načo mám chuť samozrejme v ľudskom množstve a pritom trošku rozhýbať svaly a je to !
katuliennka
Plne súhlasím so všetkým, čo sa tu píše. Ono možno delená strava je dobrým štartovaním, aj keď verím, že keď sa človek dostane do "normálneho" režimu, zrazu to všetko naberie naspäť. Ja nedelím prísne. Nepočítam kalorie ani nevážim do posledného gramu. Len sa potrebujem naštartovať, začať cvičiť a ako to bude potom, to necháme na budúcnosť. Osvojiť si niektoré zvyky, ktoré sú podľa mňa zdravé..( teda veľa veľa zeleniny, papať s niekoľkohodinovýmu odstupmi atď)...
martina34
@Janazjarku , trochu nechápem, čo myslíš, že budú chýbať minerály, ja jem skoro všetko, vynechala som len tučné jedlá, sladosti a nezdravé, a tie nie sú bohaté na minerály. Veď keď zvýšiš príjem zeleniny, ovocia, tam je kopa minerálov a vitamínov, tiež v celozrnnom pečive, vločkách, mäse, rybách. Len to nekombinujem. Delená strava je o tom, že to rozdelíš, aby telo nebolo zaťažené spracovaním rôznych potravín - druhov.
martina34
Súhlasím s Katkou, je to o tom správne sa stravovať, pravidelne, v štvorhodinových intervaloch a naučiť sa dodržiavať pitný režim. Mám skúsenosti, že keď nejem dokopy nič celý deň a prídem domov večer a najem sa, priberiem. Teraz jem, pravidelne pijem a ide to dole, síce pomaly, ale keby išlo rýchlo, nebolo by to ani dobré. Presne je to o tom naučiť sa správne stravovať a žiť v hlave, dlhodobo.
janazjarku
@martina34 ja viem o čom je delená strava predsa s tými minerálmi je to tak, že sa viažu v organizme v istej kombinácií jedla /tak mi to decko múdre vysvetlilo/ laicky povedané, že síce zješ zdravú zeleninu a ovocie, ale keď sa nemajú s čím spojiť tak sa z organizmu vyplavia. Syn kupoval špeciálny časopis ohľadom stravovania športovcov a tam nato priamo upozorňovali. Inak myslím, že nie je problém informovať sa u svojho lekára,ktorý určite poradí čo s tým. Ja fandím každému kto niečo so sebou robí len som napísala názor a skúsenosť okolia a zatiaľ sa potvrdilo, že delená strava je na celý život . Držím však palce, aby sa ti to podarilo.
verka1
Ako čítam, tak čítam a zdá sa mi, že delenú stravu niekto prekombinoval zrejme k "dokonalosti". Niekedy v jednoduchosti je sila. Ja som schudla touto dietou 20 kg, potom som prestala a postupne som sa dostala k bežnej strave, ale nepribrala som späť. Možno pár kíl ale tie zase šli dole. Teraz jem len na raňajky a obed, nedelím, ale už potom nič nejem. A necvičím a ani pohyb nemám. Voľlakedy som počula, že sa treba stravovať ako naši predkovia, tiež vlastne delili a malé deti tiež, lebo najprv zjedia salámku a potom rohlík alebo naopak. Ja stále propagujem L.Kořínkovú aj preto, že ma dieta vôbec nezaťažovala rátaním kal. ani dôkladným čítaním zloženia potravín. A to som musela variť štíhlemu manželovi. Všetko sa dalo sklbiť a kilečká išli dole.
sjuz
tiež si ju nasadím, keď cítím, že mám navyše nejaké to kilečko - a funguje zaručene. Jedávam len maso so zeleninou, alebo uhlohydraty so zeleninou.
katuliennka
Isto, niekto si možno myslí, že dva dni bude kombinovať stravu a schudne zázračne 10 kíl. To je ale hlúposť...v tomto zase súhlasím s Martinkou, že pomaly ďalej zájdeš...možno je pravda to o tých vitamínoch, škoda len, že sa to nikde nepíše :P....ono veľmi podľa mňa závisí aj od metabolizmu človeka. Ja som s tým schudla veľa, ale nabrala som naspäť.Niekto s tým schudol a naspäť to nikdy nenabral. Nechcem do seba tlačiť rôzne tabletky nápoje a neviem čo. Ani tie všetky "overené" diéty podľa mňa nie sú úplne správne. Držím ich mesiac, po mesiaci sa napchám a je to všetko hore. Zase ale záleží od metabolizmu. Keď také diéty držia 15 ročné baby čo vyzerajú ako moje lýtko tak nech sa páči....
gittka
katulienka máš pravdu.ja tiež delím,aj ked občas vídím blbé úšklabky od mojich chlapcov.ale mne to nevadí.som si zvykla.za 3mes.som dala dole 8kg,a to som ani nehladovala.teraz občas poruším,ale cítim sa pri takomto stravovaní ovela lepšie.
martina34
@janazjarku , myslíš, napríklad zeleninu s olivom, ako tu písala @bozulka , aby sa vitamíny lepšie uvoľnili a boli prospešné? Máš aj iné kombinácie, o ktoré sa môžeš podeliť s nami?
honestka
@gittka : hod aj ty sem niekolko kombinacii jedal trebarz do mesiaca, zislo by sa mi tych menej kileciek bez velmi velkeho studovania kopy literatur. vdaka, aj za cenne rady, o ktorych tu pisete, rozumne stravovanie beriem, lenze ako sklbit dokopy aj varechu a dobre recepty... viem, ze chcem vela musiky za malo penazi a este k tomu rychlo!
janazjarku
@matrina34 je mi ľúto v tomto ti neporadím ja som to totiž ozaj nikdy neskúšala, lebo ma dostatočne odstrašila vlastná sestra. V podstate som za celý život nikdy nedietovala a to že som za posledné roky schudla 25 kg nie je výsledok diety, ale tej "hlavy" :-D
hefi
Tak to Ti janazjarku závidím, že bez diét si tak krásne schudla. Ale bez urážky - čo to máš v tej hlave keď sa Ti to tak krásne podarilo? Ja som vyskušala všetky možné diéty (okrem delenej), vždy som trochu schudla, ale raz tak nabrala. Naposledy som absolvovala asi pred 5 rokmi 90-dňovú. Pri nej som schudla najviac - za 3 mesiace 14 kg - ale po 5 rokoch som na štartovacej čiare. Rozmýšľam nad tou delenou, len sa dáko neviem naštartovať, mám ju viac-menej naštudovanú, len môj veľký problém je naplánovať si jedlo, pripraviť a vziať do práce. Bez toho sa to asi nedá. Poraď čo s tou hlavou, aby aj mne kilá išli dolu. Včera som bola v poradí deviatykrát vo fitku, makám tam dospotenia, a ani deko zo mňa nepadlo. Asi bude na vine tá moja "dutá" hlava.
verka1
Milá Hefi, preto bola tá Korínková dovrá, lebo sa tam nešpekulovalo. Bielkovinové bez uhlohydrátov a kombinovať s neutrálnymi. Dnes, ako som čítala, je to už inak podelené. Ale ak si vezmeš do práce šunku, syr, vajce a mlieko, tak ťa to isne zasýti, no a samozdrejme zeleninku k tomu. No doma vlastne všetko ješ, len tie dne skupiny nespájaš. Ja som zvykla napr. vepřo, knedlo, zelo. Raz knedlo a zelo a na druhý deň vepřo a zelo. Plievky maskové nezapražené do sýtosti. Ja som začala miesto žemle do fašírky davať rvaroh. No a tej trocha strúhanky na obalenie nepoškodí. Výhoda je, že nie si hladná. Ani tá uhlohudrátová nie je problém chlib s rastl. maslom a zelenina. Lečo bez vajca, alebo s vajcom a máš dva dni vystaráno. No a tak postupne na to prídeš.
Skús to a uvidíš, či tu to bude vyhovovať. Veľa štastia.
verka1
Sorry za výpadok písmeniek, nikdy som nebola kamoška s písacím strojom
gittka
@honestka ,ja napríklad celý týžden mám sacharidové jedlá a bielkoviny jen cez výkendy.musím to tak sklbiť kvoli robote.
kamoška tá jedáva viac bielkoviny,ale schudla menej.aj @martina34 píše,že priberá so sacharidov.u každého to funguje troška inak.a ešte k receptom,tak vela mám práve od @martinky z varechy:-)))
janazjarku
@hefi no okrem somarín, ktoré mám v hlave sústavne sa mi tam usídlil nový životný cieľ v podobe môjho posledného manžela :-D žila som 13 rokov rozvedená a keď synovia "odrástli" do dospelosti zrazu sa mi minuli povinnosti. Ono to malo svoje výhody, že som si robila čo som chcela no na druhej strane aj nevýhody, lebo som nič nemusela a zjavne mi chýbala taká pohyblivosť s cieľom o niekoho sa starať a to bol tiež dôvod zaoblenia sa :-D Hlavná je však súčasná pohoda a smiech o ktorom sa už traduje, že zapája najviac svalstva, ale neboj ešte sa musím veľa smiať, aby som odsmiala ideálnych ďaľších 25 :-D
katuliennka
...a keď sa nám tá debata tak rozbehla...čo je ľahšie stráviteľné? bielkoviny či sacharidy?? :)
martina34
Katka asi to budeš musieť odskúšať na sebe, ako tvoj organizmus funguje. Niekto ľahšie strávi sacharidy, niekto bielkoviny. Čítala som síce, že bielkoviny zaťažujú menej telo, že sú ľahšie stráviteľné, ale asi to funguje u každého inak. V tomto by som asi uvažovala, že je to asi aj podľa krvnej skupiny, čo tu už tiež bolo rozoberané.
hefi
Priateľky moje milé, veľmi pekne ďakujem za rady, ak sa k tomu odhodlám dám vedieť ako sa to zo mňa, či vlastne do mňa sype. Martinka 34, to je Tvoja mačička? aj my sme mali perzského kocúra, volali sme ho Bárny a vyzeral presne tak ako ten tvoj na obrázku. Po 7 rokoch spolunažívania mi môj manžel povedal že že buď pôjde z domu kocúr, alebo on, tak som sa chudáka manžela uľútostila a dala som z domu kocúra. Od vtedy nechcem doma žiadne zviera, lebo mi bolo veľmi ľúto. Ale k tej delenej, daj mi dáke tipy čo jedávaš aj Ty. dík.
martina34
Milá hefi, toto je mačička, miláčik celej rodiny, a aj manželov. Život bez nej si už ani predstaviť nevieme. Je s ňou kopa srandy, odvďačí sa pritúlením.
K delenej strave: na raňajky zvyknem mať jogurt s pohánkovými vločkami a škoricou (škorica je proti cholesterolu, pohánka je dobrá na cievy, je to navyše sýte a v pohode vydržím do obeda, aj tak v robote niečo zjesť nestihnem, som rada, že aspoň pijem, aj to sa niekedy pristihnem, že zabúdam), na obed mám buď bielkoviny alebo sacharidy, napríklad tofu na zeleninke, kuracie prsia na kari so zeleninkou, alebo cestovinový šalát, pečené zemiaky s cukinou, ... rôzne. Večer, keď prídem domov už len niečo ľahšie, iba bielkovinové, alebo zeleninku alebo ovocinku, napríklad paradajku s olivovým olejom, bazalkou a cottage chesom, alebo niečo iné.
bubulka
Milé deličky, aj ja sa chcem dať do delenej stravy. Držala som ju pred 4 rokmi a schudla som 20 kg, ale hneď som otehotnela a desať sa vrátilo naspäť. Takže cieľ je min. 10 kg. Môj problém spočíva v tom, že sa to strašne všetko pletie. Ja som držala tú od Horeckej, tam nie sú žiadne neutrály /alebo aspoň vtedy neboli/ ale páči sa mi to čo robil Dr. Hay - že je v neutrály maslo, syry atď. Je to oveľa príjemnejšie/aspoň myslím/. Nevedeli by ste mi poradiť nejaký názov knihy, kto to po ňom prebral /Summová?/ - nejakú novšiu verziu. Prosím pomôžte a držte mi palce. Ďakujem
martina34
bobulka, nespíme, len dlhšie sem nik nenapísal, tak sme sem nechodili
hefi
AHojte deliace priateľky, bubulka, našla som takýto návod, ak Ti to pomôže budem rada. Ja som sa ešte neodhodlala, ale už tuho uvažujem že začnem. Potrebujem nakopnúť.
DĚLENÁ STRAVA PODLE DR. HAYE

POTREBNÉ PRÍSADY

povolené kombinace: bílkoviny - neutrál, uhlohydráty - neutrál. Můžete kombinovat v jenom dni, ne však v jednom jídle

POSTUP PRÍPRAVY

BÍLKOVINY
Všechny druhy masa tepelně zpracované
To jsou např.
Hovězí: pečeně, ptáčky, guláš, steaky, jídla z mletého masa, svíčková Stroganov
Telecí: řízky, pečeně
Jehněčí a skopové: kotlety, hřbet, kýta
Vepřové se nedoporučuje
Všechny teplem připravené druhy drůbežího masa např. pečená krůtí roláda, krůtí řízky a prsa, krůtí Stroganov, husa, kachna, grilované kuře, prsa kapouna
Všechny tepelně zpracované salámy např. bílá klobása, masový salám, játrový sýr, hovězí salám, vuřty, corned beef, dušená šunka, drůbeží salám
Všechny neuzené, tepelně zpracované druhy ryb, lastury, korýši ve vařeném stavu apod.
Všechny sojové výrobky např. Tofu, sojová omáčka, jakož i pomazánky se sojou
Vejce
Mléko všech stupňů tučnosti
Všechny druhy sýrů s max. tučností 50% např. harcký sýr (podobný olomouckému), parmezán, ementál, eidam, gouda, tilsit
Vařená rajčata (také z konzervy)
Nápoje např. bylinkový čaj, jablečné víno, suché bílé a červené víno, šampaňské
Všechny bobulové plody kromě borůvek
Všechny jádrové druhy ovoce kromě moučných, sladkých jablek a peckoviny, jakož i citrusové plody
Všechny exotické ovocné druhy kromě banánů např. mango, papája, kiwi, meloun
Tip: nepoužívejte k obalování potravin ze skupiny bílkovin strouhanku, ale sezam, mleté mandle nebo ořechy.
Frikadely (sekaná apod.) se vylehčují místo žemle tvarohem nebo na jemno nastrouhanou mrkví

NEUTRÁLNÍ SKUPINA
Všechny tuky např. oleje – upřednostňujeme lisované za studena, měkké druhy margarínů s vysokým podílem vícenásobných nenasycených tukových kyselin a máslo, ale také sádlu podobné rostlinné pomazánky
Všechny kysané mléčné výrobky např. tvaroh, jogurt, kefír, husté smetanové mléko, kyselá smetana a podmáslí, ale také kvašené syrovátkové koncentráty (např. Molkosan)
Sladká smetana a kávová smetana
Všechny druhy sýra s min. 60% tuku např. smetanový sýr, smetanová gouda, máslový sýr, camembert
Všechny druhy tvarohových sýrů např. ovčí, kozí sýr, mozzarella, zrnitý čerstvý tvaroh, cottage apod.
Všechny syrové, uzené výrobky Bündner-maso, syrová šunka, salám uherského typu, debrecínka (všechny jmenované druhy jsou k dostání bez přísady vepřového)
Syrové maso např. tatarský biftek
Všechny syrové marinované nebo uzené druhy ryb např. zavináče, uzený sleď, úhoř, makrela, pstruh, uzený losos, matjes
Následující zeleniny a saláty, jakož i houby: lilek, artičoky, brokolice, květák, zelené fazolky, zelený hrášek, fenykl, okurky, česnek, kedlubna, ředkev, červená řepa, růžičková kapusta, červené zelí, kyselé zelí, chřest, špenát, syrová rajčata, bílé zelí, kapusta, cibule, cuketa, všechny listové saláty, čínské zelí, hlíva ústřičná, žampiony, lišky, hříbky apod.
Všechny výhonky a klíčky
Všechno bylinkové koření
Všechny druhy ořechů a semen kromě burských např. lístkové ořechy, strouhaný kokos, mandle, sezam
Borůvky
Nesířené rozinky
Olivy
Žloutky
Kvásek
Čiré, vysokoprocentní alkoholické nápoje např. slivovice, vodka, žitná, borovička
Bylinkové čaje
Všechny želírovací prostředky např. želatina, agar-agar, rostlinné škroby (pojiva) z mouky, jádra svatojanského chleba


SKUPINA UHLOHYDRÁTŮ
Všechny druhy obilí např. špalda, pšenice, žito, ječmen, oves, proso, kukuřice, přírodní rýže
Pohanka
Všechny druhy výrobků z celozrnného obilí
Následující druhy zeleniny a ovoce: brambory, topinambury, kapusta, černý kořen banány, nesířené sušené ovoce (kromě rozinek, ty jsou neutrální), čerstvé datle a fíky a moučná, sladká jablka
Sladidla frutilose, ovocný cukr, med, javorový sirup, hrušková a jablečná zahuštěná šťáva
Různé např. bramborový škrob, prášek do pečiva, pudingový prášek, carob
Pivo

PROSÍM VYHÝBEJTE SE:
Bílé mouce a z ní připraveným výrobkům
Cukru, sladkostem, marmeládám
Hotovým jídlům a konzervám
Sušeným luštěninám (hrách, čočka, fazole – ale jiné knihy uvádějí, že se tyto potraviny smí jíst, jsou to bílkoviny)¨
Arašídům
Brusinkám
Vepřovému masu
Syrovému masu
Syrovým bílkům vajec
Hotové majonéze
Octu
Ztuženým tukům

DO DELENIA!!
bubulka
Hefi ďakujem toto rozdelenie už mám, pomohla mi martina 34, ale musím povedať, že som dospela k rozhodnutiu. Držala som delenú schudla som 20 kg a hneď ako som začala jesť /žrať/ ako predtým, mám 10 späť behom chvíle. Začala som 90-dňovú a behom týždňa som schudla 3,5 kg - prestala som, bolo to na moju vôľu moc, hlavne ovocné dni a do ďalšieho týždňa som to mala späť. Sú to veľké odchýlky a nepáči sa mi to. A rozhodla som sa, že pokiaľ neurobím kompletne so sebou niečo, tak diéta nepomôže. Lebo vždy keď dosiahnem ideálnu hmotnosť, okamžite sa prestanem ovládať a začnem jesť. Takže som začala pekne veľa ovocia, zeleniny, nízkotučné jogurty, každé 4 hodinky sa najesť /nie nažrať/ a večer najneskôr o siedmej najesť /bývam hore do polnoci a nevydržím od šiestej/. A piť iba vodičku a čajíky. Ja si zdravie kvôli ideálnej postave nezničím. Radšej schudnúť pol kila za týždeň a zdravo, ako schudnúť 20 za tri mesiace a mať ovisnutú kožu a vypadané vlasy /tie mi teda padajú riadne odvtedy/. Takže baby držte sa. Ale ja radšej pôjdem kontrolovaním seba samej ako týraním seba samej.
martina34
@babulka , pochopila si to správne, lebo len delením neschudneš. Ja mám presne taký istý problém, vždy keď čo-to schudnem a už som ceskom spokojná, začnem jesť - zrať a ide to hore. Potom som zúfalá a nešťastná, neviem nájsť cestu späť. Preto mi pomáha písanie a delenie sa s vami. Delená strava mi pomáha k istej disciplíne.
bubulka
Ďík za pochopenie Mati, myslím si, že si to musíme upratať v hlave a samé si deliť stravu, aby sme mali to na čo máme chuť a dať si jablko aj keď nie je ovocný deň, alebo nízkotučný jogurt keď je sacharidový. Jednoducho dať si to na čo je chuť, ale podľa pravidiel minimálne zdravej stravy.
jankaf
ja som schudla na delenej strave 12 kg. pribrala som asi 3kg do 5 rokov, ale keď som si dávala trochu pozor, tak to išlo opäť dolu. u mňa je problém so sladkým a občas to preženiem. o tých vitamínoch by to malo byť tak, že niektoré sa viažu iba so živočíšnymi tukmi (napr. vitamín D) a preto je treba pridávať k zelenine a celozrnným výrobkom alebo vločkám jogurt, kyslé mlieko a syry z neutrálnej skupiny a potom by to malo byť v poriadku. a doobeda som jedla iba ovocie, čo mi vyhovovalo, pretože ja by som doobeda nemusela jesť vôbec.
martina34
@jankaf , aj ja som o tom počula, že doobeda je dobré konzumovať len ovocie, poznám aj pár ľudí, čo takto schudli. Ja som to tiež robila, no ja mám problém nejesť večer, keď prídem z práce a všetci sú hladní a pýtajú jesť. Neviem odolať do niečoho nebodnúť. Inak cez deň to zvládam.
iwanna7
ahojte vsetci. ja prave chudnem. je to makacka ale stoji to za to. delena ma lakala, ale nie vzdy sa mi chce pri vareni rozmyslat. takze. zacala som v jauari lanovym olejom 2-3 lyzice lanoveho bio oleja z chladnicky dobre zmiesat s pochutkovou smotanou/5-6lyzic/, pridat med postruhane jablko alebo cayenske korenie a zeleninu/uvarenu a vychladnutu/. sladke na ranajky, slane na veceru. od juna som presla na stravu podla krvnych skupin, co pre mna znamena vynechat chlieb a cestoviny s obsahom lepku a ide to jedna radost. teda kila dolu.obmedzila som biely cukor, nahradzam to medom a javorovym sirupom,rano vypijem NALACNO 3 dcl praslickoveho caju
kaja221
ahojte baby prosim vas možete mi poradit??ako sa co deli??neviem ci to spravne chapem napr na ranajky v živočisny den si možem datnapr jogurt a zeleninu k tomu cisto biely jogurt alebo zelenina a syr?,a na obed napr zapekana zelenina a syr??rastlinny den??može byt napr.:ranajky rohlik celozrnnx so zeleninou??a obed napr zemiaky a zeleninka??nejaky salat?neviem ci tomu dobre rozumiem že živočisnx den sa kombinuje so zeleninoua rastlinnx zo zeleninou a este je jeden rastlinna skupina kombinovava s ovocnou podskupinou?prosim vas poradte mi vsetko ako zacat atd..okolo tohto dakujem moooc :)))
martina34
@kaja221 , neviem, či si čítala všetky príspevky v tejto diskusii, ale je tu napísané aj rozdelenie potravín, čo je sacharid, čo je bielkovina a čo je neutrálne. Ak sa mi ozveš na moju mailovú adresu, prepošlem ti to i vo farbe preskenované. Prípadne ti poradím, ak budem vedieť konkrétne, čo ti nie je jasné. Vieš, treba sa s tým trochu pohrať, riadne si preštudovať tie rozdelenia, ja aj teraz občas, keď si nie som istá nakuknem.
lulina
Ahojte, začínam tiež s delenou stravou a akosi som z toho celá zmätená, pretože niekto pozná neutrálnu skupinu, niekto nie. Niekto zaraďuje sóju do do sacharidovej skupiny, pričom som našla, že Tofu je bielkovinová skupina. Máslo taktiež, podľa môjho názoru je to bielkovinová, živočíšna skupina a našla som ho aj v neutrálnej skupine, t.j., že je možné ho kombinovať s oboma hlavnými skupinami (rastilnnou aj živočíšnou). A ešte jednu otázočku, vážne neni možné v deň, kedy jem ovocie jesť aj zeleninu? Nie spolu, ale že ráno si dám ovocie a na obed zeleniu s masom? Ďakujem veľmi pekne za pomoc :-D
uctovnik
Delenú stravu držím prerušovane už od roku 1997. No vždy sa k nej vrátim, lebo mám pri nej taký povznášajúci pocit. Akási som pohyblivejšia, výkonnejšia a hlavne chudšia. Chudnutie sa mi vždy zastaví na tej istej hranici 56-58 kg. Mám vyskúšané, že pod túto hranicu už neschudnem a ani nieje prečo. Kořínková odporúča chudnúť max. 0,5 kg za týždeň, tak som chudla presne ja. Zo začiatku rýchlejšie, neskôr pomalšie. Delím podľa L.Kořínkovej. V dnešnej dobe už sa proste netrápim nad striktným delením. Napr. v polievke slepačej sú slíže. Neriešim, vyjem polievku a slíže nechám.Keď som mala možnosť stravovať sa v jedálni, delila som so škatuľkami. Prišla som proste na obed s dvomi krabičkami. Zjedla polievku a mäso so zeleninou, zemiaky-ryžu som si zobrala do krabičky a zjedla na večeru. Podľa Kořínkovej možno po 4 hodinách zmeniť variantu. Prípadne ak bola polievka viac kvetinková, zjedla som prílohu a mäso som si zobrala domov. Zo začiatku na mňa kukali ako na blázna, ale potom si zvykli. Občas mi aj zeleninky pridali s tým že:"Jáj to ste vy? Ukážte nech vám pridám šalátu, veď vás nenechám umrieť od hladu." Dnes nemám možnosť chodiť na obed do jedálne, tak si pripravujem jedlo vždy deň dopredu. Je to síce namáhavejšie, ale nie je to také nemožné.Ak nestíham, alebo som lenivá, tak napr. ráno sa zastavím v obchode, kúpim jeden Zvolenský jogurt, na obed 2 rajčiny a mozzarela a vybláznim sa jedením poobede. Padla tu otázka kombinácie ovocia a zeleniny. Ja som prišla nato, že môžem cez deň jesť všetko ovocie aj zeleninu v ľubovoľnom množstve , na chudnutie to nemalo vplyv. Samozrejme som ich nekombinovala. Už dlhšiu dobu však na raňajky mám iba ovocie (banán, hrozno, jablko, broskyňa....proste čo mám)a jeden vytlačený pomaranč. Vôbec nie som hladná a vydržím tak až do obeda. Delená strava bola pre mňa ten najvhodnejší spôsob stravovania a našla som si proste svoje kombinácie a variácie. Skúšala som na sebe. A to by som odporúčala všetkým. Nedá sa striktne povedať toto takto. Každý sme predsa individualita. Knihy sú len barličkou o ktorú sa máme oprieť.
Na vareche som našla neskutočné množstvo vynikajúcich receptov. Občas nejakú ingredienciu vyhodím, alebo nahradím inou a frčím.Jedlá na sobotu a nedeľu plánujem tak, aby som sa aj ja mohla z toho najesť. Napr. Zeleninová polievka zahustená ovsenými vločkami a k tomu segedín. Oni majú s bravč. mäsom a smotanou, ja so sójovým mäsom a zátrepka je zo sójového mlieka + domáca knedľa (bez mlieka s vodou) Dnes je už pravidelnosťou, že deti nechcú jesť po ich, ale po mojom, ako tomu oni hovoria.
Ešte jedna varianta na víkendové menu:
Kuracia polievka so slížami, ja slíže vynechám. Vyprážaný kurací rezeň s ryžou a šalát. Ja si rezeň namiesto v strúhanke obaľujem v mletých orechoch a nejem ryžu iba šalát. Už 2 roky celá rodina mi chodí na moje orechové rezne, lebo sú omnoho lahodnejšie, ako tie strúhankové. Prajem všetkým veľa zdaru, ale hlavne veselú myseľ a dobrú náladu. Základ chudnutia. :-)))
jarunka
Ja som sa tiez presvedcila, ze delena strava funguje. Da sa pomaly ale trvalo schudnut, ale neprestat lebo inak sa vsetko priberie naspat a niekedy o trosku viac.
hubata
Pri delenej strave najlepšie schudnete tak, keď si jedlo rozdelíte presne na dve polovice: jednu polovicu necháte v kuchyni, druhú polovicu necháte v predizbe a so zbytkom si pošmáknete pri televízii.
papia
Pridá sa niekto ? začínam s delenou stravou:)
a mám otázku na Vás skúsených- aký ste mali pohyb počas jej držania? Ďakujem
lenka0212
Ahojte, ja by som mala tiež otázočku.. držím delenú stravu už viac ako rok a som spokojná, len trošku mám zmätok v syroch (neutrálnych). Viem, že všetky, ktoré majú 60 % tuku v sušine sú neutrálne, ale píše sa aj, že cottage syr a mozzarella je tiež neutrálna. Len teraz neviem, či aj mozzarella a cottage syr musia mať 60 % tuku v sušine, aby boli neutrálne.. ďakujem moc za odpoveď
Odpoveď pre Papia - pohyb mám, chodievam asi 3 krát do týždňa do posilovne. ten je veľmi dôležitý a hlavne pitný režím.
lucylee
@lenka0212 ty asi delis inak ako ja. Asi podla Summovej, ze? Ja sa drzim Horeckej a Macingovej. Syry su cista bielkovina, je jedno kolko maju %. Odpoved pre @lulina tofu a soja je podla zdrojov, ktorych sa srzim ja, rastlina, cukor, sacharid.
lenka0212
ďakujem. Tiež som doteraz zaraďovala syr do bielkoviny, ale uvažujem, že by som to zmenila, preto som sa pýtala túto otázku.. :)
ivika7777
ahojte všetci ... sú tu komentáre z r.2011 takže sa chcem opýtať či v roku 2012 nekomentujete delenú stravu ... ?? drží momentálne niekto delenú s kým by som sa mohla podeliť o skúsenosti ??? ďakujem a prajem pekný deň všetkým Iva
ssisa14
Ahojte vsetci. Chcem sa spýtať zacala som držať delenku. Ale zaroven užívam chlorellu na detoxikaciu .Tato zelena rastlina ma detoxikacniektorych dôležitých zložiekne ucinky (viď chlorella.sk) a obsahuje vysoky obsah ľudskej potravy ako su napr. bielkoviny a vlakninu. Moja otazka: môže sa tento vyzivovy doplnok uzivat aj pri delenej strave? Dakujem.
ssisa14
Sory text je trochu popleteny ale kto bude chciet vyzna sa.