Šunka domáca fotorecept

ancicka - fotkaancicka, 11. marca 2011
Šunka domáca (fotorecept)
Foto: ancicka

Tuto šunku robim na každu veľkú noc.Začala som robiť ešte pred viac ako 20-timi rokmi.Vtedy sme robili tak,že ked sme zabíjali,tak sme to robili vo väčšom a dávali sme toto mäsko do plechoviek,lebo vtedy ešte neboli chladiace boxi.V plechovkách mäsko vydržalo dlho,(kym sa nezjedlo).

24 hod. minút
príprava
1 a1/2 hod. minút
tepelná úprava

Suroviny

Uvadzam množstvo na 1 kg:
1 kg, -čerstve
20 g
1 čl
1 čl
1 dl chladná

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Mäso odblaníme a pokrajame na kocky 4x4 cm.Pridáme rýchlosoľ,soľ,cukor a vodu.Aspoň 2-3 min rukou miesíme,kým voda nevsiakne do mäsa.Zakryté odložíme do chladu na 24 hod.

  Šunka domáca (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Na druhý deň, mäsko sa miesí rukami ,aspoň pol hodiny.

  Šunka domáca (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Mäsko vymiesené,zmäknuté...

  Šunka domáca (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  ...dáme do mikrotenového sačka a uvaríme.Varíme 1 a1/2 hodiny ,tak aby voda iba bublala.Uvarené mäsko vyberieme z vody a zaťažíme. Nechame vychladnuť.

  Šunka domáca (fotorecept) - obrázok 4

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Aj ja som robila presne ako ty ,len som ju nevarila ale dala som do rúry plech s vodou a na mriežku šunku.Takto som to piekla 1hodinu pri 70°C.Je fantastická.
1x tiny77
Všetky doma urobené výrobky,máme veľmi radi.Viem čo som tam dala aká bola príprava a preto aj ja uprednosňujem doma spracované jedlo.No nie vždy to ide.Tvoju šunku chválim.Robievam aj ja.Mám na to nádobu,ktorou sa dá dobre zlisovať a tak uvariť.
Bože, tento recept mi vyvolal spomienky na jednu hubacku s ocinom. Boli sme uz poriadne hlboko v lese (tak 5 kilometrov), ked na mna krici, aby som k nemu prisla. Pridem, ocko stoji, zadumane si pripaluje cigaretu a pozera na cudny predmet na zemi... co to len moze byt? Po dlhsom vahani povie: Julka, myslim, ze to je forma na vyrobu sunky, vezmeme to domov! A tak sme milu formu dovliekli az domov (on je vo vseobecnosti taky zberac) a robili v nej vynikajucu zajaciu sunku :)