Seitanové soté s cukinou

poprovci - bez fotkypoprovci, 4. februára 2010

Rýchla, chutná a zdravá večera, keď nie je čas na vyváranie.

5 minút
príprava
10 minút
tepelná úprava

Suroviny

1-2
1




Postup

  1. 1

    Seitan nakrájať na rezance a poprášiť celozrnnou múkou (poriadne). Cukety postrúhať nahrubo. Cibuľu pokrájať nadrobno a v rozpálenom woku na troške oleja podusiť so štipkou soli.

  2. 2

    Keď je cibuľa sklená, pridať seitan a stále miešať. Po 2-3 minútach pridať postrúhanú cuketu a prípadne podliať troškou vody. Dodusiť 5 minút a po odstavení pridať posekaný kôpor. dobrú chuť

Diskusia k receptu

sjuz
Asi som neznalá - čo je seitan prosím? Predpokladám, že niečo vegetariánske...?
martina34
Seitan sa robí z hladkej múky. Raz som to robila, pred pár rokmi. Kilo múky sa zmiesi s vodou a postupne sa miesením premýva pod tečúcou vodou, až sa kým je voda úplne čistá a vznikne hmota, niečo ako cesto. Túto hmotu potom je možné pripravovať podobne ako mäso, alebo ako sójové kocky, plátky, teda je to bez chuti. Ja som to pripravovala na leče a príloha bola vtedy ryža, bolo to chutné. Varením to zväčšilo objem. Z toho množstva, čo mi vzniklo z kila múky, som urobila tri dávky. Dve som uschovala v mrazničke pre ďalšie použitie.
nyja
aj ja som to robila kedysi dávno, ked som sa chcela stať vegetariánkou...
bolo to asi také, že vo vojnových časoch by si s tým ľudia pochutili, ale za normálnych okolností nič moc, skôr mizéria. z múky sa vyplaví škrob a zostane z toho asi 1/3 hmoty, čo je vlastne lepok alebo glutén. to sa potom ešte varí s koreňovou zeleninou a nakoniec sa to upravuje rôzne - ako keď spracovávaš sójové mäso... zjesť sa to dá, ale zázrak to teda nie je.
mrkni sem  vegetarian.blog.cz/0801/cim-nhradit-mao...
martina34
Presne si to vystihla, zázrak to nieje, teda ak do bobre neochutíš, tak to nezješ. Práve preto som to od vtedy ani nerobila. Radšej si kúpim sójové kocky a mám to bez babračky. No keď chcem bielkovinový deň uprednostním kuracie prsia alebo chutnú rybku, prípadne tofu.
sovka62
Aj ja som to vyrábala v čase, keď vybehla tá módna vlna. V recepte bolo aj zloženie nálevu, v ktorom sa čistý lepok, pokrájaný na plátky, varil. Bola v ňom koreňová zelenina, sójová omáčka a zázvoru toľko, že rozváňal celý byt. Tak som z neho urobila čínu, ale zázvor, ktorý bol v recepte som vynechala. Dcére so zaťom chutil, nezistili že nejedli mäso, ale bola to taká babračka, že som ho vyrobila len ten jeden raz.
isar
Občas vyrábam seitan, aj ked je to trochu babračka. U nás má uplatnenie najmä ako rezeň. Robila ho už moja prababička (v predminulom storočí) a volali to "mäso z múky". Robím ho určite vtedy, ak potrebujem pšeničný škrob.
1kg múky, pol litra vlažnej vody - zmiesiť aby sa spojila múka s vodou. Ponorim to do teplej vody na asi 2 hodiny. Potom dolejem teplú vodu, vymiagam veľmi opatrne, aby sa cesto nerozpadlo. Zlejem vodu do vedra, nalejem studenú vodu a striedam tento postup. Asi 3 - 4 vody zlejem do vedra, potom to už iba doplokám, v studenej vode, ak by sa mi videlo, že treba, ale spravidla už je to dostatočne vyplavené od škrobu. Škrob sa mi usadí vo vedre, vodu odlejem a škrob vysuším, potom rozmixujem a uložím do fliaš. Pred použitím ho spravidla rozmočím, lebo niekedy má aj hrudky. Pre práškový škrob si osejem potrebné množstvo.
Seitan takto pripravený potom uvarím vcelku na čínu, alebo guláš, alebo rozdelený a roztľapkaný na rezne, v zeleninovom, alebo slanom/vegetovom/bujonovom náleve.
Múka sa dá použiť takmer každá, len aby mala dosť lepku. Nedá sa s tvrdej pšenice, aj ked táto má vyšší obsah bielkoviny, ale jej molekula má inú kvalitu (nelepí sa).
Páči sa mi, že z tej múky skoro nič neodpadne a ak sa seitan správne pripravuje, je veľmi chutný. Je oveľa chutnejší ako sojové mäso.
poprovci
Inakk seitan sa da kupit v biopotravinach hotovy a je skutocne velmi chutny. Aj moje deti ho maju radi len tak naprirodno opeceny. aj so zeleninou aj s omackami.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia