Palacinky a la mama fotorecept

andy54 - fotkaandy54, 10. júla 2010
Palacinky a la mama (fotorecept)
Foto: andy54

Toto je obľúbený recept mojej dcérky. Keby bolo na nej, má ich 3 krát za deň.

6
porcií
10/60 minút
príprava
50 minút
tepelná úprava

Suroviny

1 l
1 ks
6 lyžičiek
0,5 kg
Postup

 1. 1

  V hlbokom mixéri vymiešame vajce, cukor a soľ.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Pridáme asi polovicu mlieka a múky. Zakryjeme a zapneme mixér. Odokryjeme a za stáleho miešania postupne pridávame mlieko a múku. Ja mám skúsenosť, že hustota cesta je dobrá, keď sa mi v mixéry urobí takýto malý vír.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Nalejeme do misky a necháme hodinu oddýchnuť.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Na miernom ohni osmažíme palacinky na malom množstve oleja z oboch strán.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Vyšľaháme si šľahačku.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Natrieme palacinku džemom.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Posypeme Grankom.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Zatočíme a pokrájame na vojačikov. Na vrch šľahačka. Takto to zbožňuje moja dcéra.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Nám zvyknem potrieť len džemom. Preložiť na polovicu.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Alebo zatočiť.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Potrieť šľahačkou a poliať tekutým Grankom.

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Alebo....

  Palacinky a la mama (fotorecept) - obrázok 12
 13. 13

  Príjemné mlsanie.

Diskusia k receptu

mamatata2
Vojačikovia sú krásni. Urobím dnes poobede, mám všetko okrem šľahača, všetky sa mi nejako pokazili alebo polámali, ale nejako si pomôžem, kým, mi Ježiško prinesie nový.
celka
Když jsem byla malá, taky jsem měla strašně ráda palačinky. Maminka
neměla někdy čas mi je udělat, tak jsem se je velmi brzy naučila připravovat sama. Bylo to moje první jídlo, které jsem uměla udělat
a moje oblíbené jídlo je to do dnes. Přeji Tvoji dceři další kuchařské úspěchy.
andy54
@ mamatata2 nie vždy máme šľahačku. Sú výborné aj bez nej.
nemea1
ja robievam palacinky velmi casto ale so slivkovym lekvarom, alebo tvarohove a zasadne len poliate maslom, posypane cukrom a skoricou, nejak som naucena na to odmala. Palacinky su nadcasove :-)
sovka62
Keď som sa vydala, palacinky bola moja nočná mora. Keď moje malé slečny na nich trvali, vždy mi spôsobili starosti. Už vopred som rozmýšľala, či sa tentoraz budú trhať, či lepiť, či prihárať, prípadne kombinovať dve z týchto možností alebo, nedajbože, všetky tri. Až potom som dostala od kolegyne recept, kde sa meria na horčičáky a šálky a odvtedy sa mi darili. Len slečinky reklamovali, že sú mastné. Tak som s nimi (s palacinkami, nie s dcérami) vybabrala. Do panvice nalejem trošku oleja a hneď ho vytriem papierovým obrúskom. Palacinky robím z 800 ml tekutiny a na toto množstvo do cesta prilejem cca 100 ml oleja. Pomiešam vareškou. A potom už len pečiem, jednu za druhou bez mastenia panvice. Sú naozaj vynikajúce a určite nie mastné. Vyskúšajte.
evanaaa
Sovka, aj ja som skúšala dať olej do cesta. Spočiatku sa aj mne trhali, no zistila som ,že chyba je v panvici. Kúpila som si palacinkáreň - nemá vysoké okraje, takže sa dajú dobre vyberať, cesto robím od oka a netrhajú sa mi. Panvicu mastím husacím brkom, olej mám v mištičke, takže ho veľa na panvicu nedávam a pri otočení palacinky už nemastím, len raz, keď nalievam cesto.
Skúšala som tvarohové zapekané, vojačikov som postavila do zapekacej misy zvyšok tvarohu dala medzi ne a zaliala sladkou smotanou, vy miešanou s vajíčkami - výborná pochúťka!
andy54
ja dávam trochu oleja na palacinku, keď ju idem obracať. Olej mám v pohári a mastím to štetcom
torticka
Oj, dala by som si takéto palacinky. Pridávam do KK a urobím.
sracz
Vďaka za dobrú prácu, námet i chuť! Ale zvlášť za nežné spomienky, tentoraz na moju mamku a čarokrásne detstvo. Anyuci nám ich piekla na starom červenom palacinkári (niekedy z roku 1925, ešte z výbavy svojej mamy - mojej babičky Lady Ann) okolo 30 ks a my, s mojim bratom Čiňu, dodnes nevieme pochopiť, ako ich pred nami, vždy hladnými "vlačiakmi", dokázala ustrážiť, lebo nám ich servírovala k obedu, spravidla so zemiakovou hríbovou polievkou. Robievam ich často, dokonca aj palacinkovú tortu, ale Tvoj recept odskúšať musím!
andy54
@sracz Som rada, že jedlo vyvolalo príjemné spomienky. Vždy sa snažím variť srdcom.
nemea1
tiez davam olej do palaciniek. Pravda je v panvici, kvalitna nizka panvica a budete profici :-)) Na palacinky treba trening, velmi casto ich robit..
alennka
Palacinky?Spomienka na mamu.Keď ich robila,stáli sme pri nej a brali sme ich priamo z taniera,kde si ich ukladala- ešte horúce.Volali sme ich holaté palacinky.Niekedy ich robila aj hodinu,kým mala aj čosi na tanierku.Ale nikdy nás neposlala preč.potom zvyšné palacinky naplnila tvarohom, zaliala smotanou a zapiekla.to bola bašta...A mojim deťom chutia len tie holaté a verte mi,že ich jedia tak,ako kedysi ja...
andy54
Aj my ich zvykneme jesť samotné a tiež mi ich berú z taniera Lenka a tata. Ešte že je Samko malý, inak by som nestíhala piecť.