Nemecký chlieb Landbrot fotorecept

babkamt - fotkababkamt, 10. augusta 2015
Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept)
Foto: babkamt

Tento chlieb je z knihy Chlieb. Napísali ju autori: Eric Treuille a Ursula Ferrigno.

45-50 minút
na 200 °C

Suroviny

Kvások:
0,5 čl
3 PL
50 g
1 PL
Na cesto:
1,5 čl
350 ml
350 g
100 g
2 čl

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  V recepte je písané 350 g ražnej múky. Ja som ju nemala doma, tak som dala celozrnnú.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Podľa tohoto receptu som piekla chlieb.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Večer pred plánovaným pečením chleba som si pripravila kvások. Do misky som dala 0,5 čl sušeného droždia a 3 pl vody. Nechala som ich stáť 5 minút, aby sa kvasnice rozpustili. Pridala som 1 pl mlieka a 50 g hladkej múky T650. Premiešala som droždie s múkou, zakryla som misku a do rána som nechala kvasiť na kuchynskej linke. Do rána sa m i vytvorili bublinky, ktoré príjemne kyslo voňali.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Na druhý deň som v 250 ml vlažnej vody rozmiešala 21 g čerstvého droždia. V recepte je písané 1,5 čl sušeného droždia. Kým sa droždie rozpustilo, preosiala som odvážené múky, pridala som do nej soľ a hoci v recepte nie je kmín, ja som pridala 1 čl. Múku som zamiešala varechou, v strede som spravila jamku, do ktorej som dala rozpustené kvasnice

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  a kvások zarobený z predchádzajúceho dňa. Kvások príjemne kyslo voňal.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Vymiesila som cesto. V recepte sa píše, že cesto má kysnúť 12 - 18 hodín. Ja som nechala cesto kysnúť len dovtedy, kým nezdvojnásobilo svoj objem.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Ošatky som vysypala múkou.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Cesto som rozdelila na dve časti a sformovala do bochníka. V ošatke som ho nechala ešte nakysnúť.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Vykysnuté som dala na plech vystlaný papierom na pečenie. Nemám rada, keď je na upečenej kôrke múka. Snažila som sa ju dať dole. Druhý krát, keď budem piecť chlieb, tak podľa rady z Varechy vysteliem ošatku potravinovou fóliou, ktorú natriem olejom.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Do vykysnutého chleba som opakom varechy spravila dierky. Pred vložením do rúry som chlieb natrela mliekom. Po natretí sa chlieb môže posypať 2 pl ražných vločiek, sézamovými a tekvicovými semenami alebo kmínom. Do rúry som vložila misku s horúcou vodou. Chlieb som piekla na 200 °C 45 - 50 minút. Upečený chlieb po poklopaní vydáva dutý zvuk. Upečený chlieb som dala na mriežku vychladnúť

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Tu je upečený chlieb v reze. Chlieb sa mi trochu rozpleštil, no na chuti mu to nič neubralo. Kôrka je vypečená, vnútro vláčne s okami.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Pohľad na moje kvietky.

  Nemecký chlieb Landbrot (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
@babkamt , chlebik si napiekla krasny a chutny je tiez urcite, ja v poslednom case pekavam chlieb s takto pripravovanym nocnym kvaskom, kazdemu odporucam vyskusat tento sposob pripravy chlebika, dobre, ze si sem pridala tvoj recept, 5*, pekny letny den zelam vsetkym ☺
Pekávam kváskový. Ale tento tvoj sa mi veru tiež páči. Vyskúšam ho.
1x asu
@valeri verím, že sa ti zbiehajú slinky. Ten pocit mávam často aj ja pri prezeraní receptov:-) @nadia56 som rada, že tento spôsob prípravy chleba poznáš. Je určite lepší ako z čerstvého kvásku.Ďakujem za milé hodnotenie. @zuzanka1367 súhlasím. Dobrý čerstvý domáci chlieb vymením aj za zákusok:-) @terinka55 teší ma, že si recept ukladáš a hádam ho aj vyskúšaš. Ruže mám viacerých farieb:-) @sovka62 recept som robila dávnejšie. Ale myslím, že som ho robila z 500 g múky. Chcela som dva malé chleby. Ošatky som využila prvý krát. Dostala som ich do daru od švagrinky. Potom sa ozvi, či ti chutil. Ďakujem za nahliadnutie.
@jozka2 áno naše babičky nechávali cesto kysnúť v takýchto ošatkách. Ako malá som prázdninovala u maminej rodiny. Ich starká zamiesila v koryte chlieb na celý týždeň. S vykysnutým cestom ma poslali k pekárovi na rohu ulice. Išla som vďačne, no ešte radšej som išla pre upečený chlieb. Domov som ho priniesla bez patky, ktorú som si po ceste uždibkávala:-) Natretý domácou masťou a lipovým čajom s medom - to bola dobrota.